Globalny_rast_bude_v_najblizsom_desatroci_polovicny

Podľa ekonóma bude globálny ekonomický rast v nasledujúcom desaťročí o polovicu slabší ako medzi rokmi 2010 až 2019.

Keďže už svetová ekonomika vykazuje znaky spomalenia, Simon Baptist, hlavný ekonóm Economist Intelligence Unit (EIU) z časopisu Economist, navrhol, aby sa vzorce rastu zmenili a že samotný rast už nemožno považovať za samozrejmý.

Medzinárodný menový fond (MMF) nedávno znížil svoje globálne očakávania rastu pre rok 2019 na 3%, čo je najnižšia miera od finančnej krízy v roku 2008/9, z dôvodu americko-čínskeho napätia v rámci obchodu.

V posledných desiatich rokoch skončilo zhruba tucet krajín s nižšou úrovňou reálneho HDP, ako mali na prelome desaťročí, vrátane Grécka, Iránu a Líbye, zatiaľ čo Ukrajina a Taliansko dosiahli nezmenené hodnoty. V piatkovej poznámke Baptist navrhol, že svet si bude musieť v súčasnosti zvyknúť aj na spomalenie čínskej ekonomiky.

„Očakávam, že v rokoch 2020-2029 bude rast zhruba o polovicu pomalší ako v rokoch 2010-2019. Najrýchlejšie rastúce krajiny budú v Afrike (aj keď nie v Nigérii) a v južnej a juhovýchodnej Ázii, pričom Bangladéš, Keňa a Filipíny majú pred sebou silné desaťročie.“

Krajiny s najrýchlejším starnutím a klesajúcou populáciou, ako napríklad Japonsko, Taliansko a Portugalsko, môžu očakávať takmer nulový rast, zatiaľ čo širšie starnutie pravdepodobne spôsobí ťažkosti, ako napríklad vo forme posilnenia mien a zvýšenej potreby starostlivosti na rozvíjajúcich sa trhoch, ako sú Čína, Rusko a Thajsko.

Tretím trendom, ktorý Baptist predpovedá, je pokračovanie politickej nestability s rastúcou gramotnosťou a klesajúcimi nákladmi na komunikáciu, ktoré na rozvíjajúcich sa trhoch majú za následok revolucionizáciu politického prostredia.

Súvisiace: Obchodné vojny nie je ľahké vyhrať

Ďalej uviedol: “Ako ukazujú protesty voči protimuslimským zákonom v Indii, politiky, ktoré sú výsledkom týchto zmien v komunikácii, nie vždy uľahčujú prosperitu alebo rast.”

Ďalším kľúčovým vývojom, ktorý EIU očakáva, je „trvalá divergencia“ medzi USA a Čínou, ktorej neriešiteľné rozdiely siahajú ďaleko za 18-mesačnú obchodnú vojnu medzi Washingtonom a Pekingom.

Baptist nakoniec dodal: “Výsledkom bude, že obe strany uvedú spoločnosti a ďalšie krajiny do nepríjemných pozícií.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár