Akcelerátor pre startupy s označením Y Combinator plánuje spustiť svoju počiatočnú skúšku poskytnutia hotovosti, pre tisíce jednotlivcov v dvoch amerických štátoch.
Jej prezident – Sam Altman patrí do skupiny vedúcich predstaviteľov spoločností v Silicon Valley, ktorí zastávajú myšlienku základného príjmu – jedná sa o myšlienku, kedy je všetkým občanom vyplácaná pravidelná suma peňazí, bez ohľadu na ich zamestnanecký status.
Y Combinator už viedol štúdie o vplyve zavedenia základného príjmu. Obyvateľom mesta Oakland, v štáte Kalifornia poskytli peňažné pôžičky, aby otestovali, aký peniaze budú mať vplyv na správanie jednotlivcov.
Projekt Y Combinator – Basic Income Project náhodne vyberie 3 000 ľudí z dvoch amerických štátov, aby porovnali, ako sa jedna skupina ľudí (ktorí dostanú základný príjem) bude správať na rozdiel od inej vzorky, ktorá takú možnosť nedostane.
Týchto 3 000 ľudí dostane 1 000 dolárov mesačne až na obdobie piatich rokov, zatiaľ čo ďalších 2 000, každým mesiacom dostane 50 dolárov.
Elizabeth Rhodesová, ktorá je riaditeľkou výskumu v YC Basic Income Project na blogu uviedla: “Náhodná štúdia sa považuje za jeden z najlepších spôsobov, ako vyhodnotiť vplyv navrhovanej sociálnej politiky. Pri porovnaní skupiny ľudí, ktorí dostávajú základný príjem, k inak identickej skupine ľudí, ktorí ho nemajú, môžeme izolovať a kvantifikovať účinky základného príjmu.”
Súvisiace:
5 návrhov na fungovanie základného príjmu
Havaj sa stal 1. štátom USA čo schválil zákon podporujúci základný príjem
“Samozrejme, žiadna štúdia nemôže odpovedať na všetky otázky o základnom príjme a každý program má množstvo pozitívnych a negatívnych účinkov. Napriek tomu považujeme tento experiment za silný základ pre rozsiahlu výskumnú agendu okolo základného príjmu.”
Niekoľko miliardárov vrátane Marka Zuckerberga, Elona Muska a Richarda Bransona verejne hovorilo o tom, ako by univerzálny základný príjem mohol riešiť chudobu a potenciál masovej nezamestnanosti, keďže sa stále viac pracovných miest zautomatizuje.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC, TheGuardian
Facebook komentár