Ministri financií a centrálni bankári varujú: “Ak Veľká Británia opustí Európsku úniu, svetovú ekonomiku zasiahne “šok.”
Politici v spoločnom vyhlásení na konci dvojdňového zasadania G20 v Šanghaji uviedli: “Je vidno, že nevýhody rizík a slabých miest svetovej ekonomiky rastú a to všetko na pozadí volatilných kapitálových tokov, veľkého poklesu cien komodít, eskalácií geopolitického napätia, šoku z potenciálneho odchodu Veľkej Británii z Európskej únie a rozsiahleho a rastúceho počtu utečencov v niektorých regiónoch.”
Veľká Británia 23. júna usporiada referendum o členstve v EÚ a trhy sú stále viac znepokojené dopadmi na obchod, zamestnanosť a investície, ak ich voliči rozhodnú opustiť blok s 500 miliónmi obyvateľmi.
Britský kancelár George Osborne označil vyhliadky na odchod Veľkej Británie za “smrteľne vážne.”
Súvisiace:
Brexit ohrozí obchod Británie v hodnote $ 670 miliárd
Európska kríza utečencov v jednej neuveriteľnej grafike
Osborne pre BBC v Šanghaji povedal: “Finanční predstavitelia najväčších krajín sveta majú na Brexit jednomyseľný pohľad. Hovorí sa, že britský odchod zo strany EÚ by bol šokom pre svetovú ekonomiku,” … “Ak to bude šokom pre svetovú ekonomiku, predstavte si, čo to urobí s Britániou.”
Niektorí vedúci politický predstavitelia, vrátane londýnskeho starostu Borisa Johnsona, podporujú kampaň pre Brexit. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že voliči v druhej najväčšej európskej ekonomike sú v otázke hlboko rozdelenými a mnohí zostávajú nerozhodnutými.
Premiér David Cameron tvrdí, že byť súčasťou klubu je pre britskú ekonomiku naozaj pozitívne. Ale jeho oponenti uvádzajú, že členstvo v EÚ je nákladným, vytvára regulačnú byrokraciu a umožňuje neobmedzené objemy imigrácie.
Členovia G20 taktiež zopakovali záväzok pre nerealizáciu devalvovania svojich mien a k podpore celosvetovej ekonomiky skôr využijú nástroje fiškálnej politiky. Nakoniec aj uviedli, že menové stimuly by sami o sebe nemali viesť k vyváženému rastu.
Zdroj: BBC, TheGuardian
Facebook komentár