Ako_funguje_rozpocet_NATO

Od svojho prevzatia úradu, prezident Donald Trump opakovane kritizoval NATO v súvislosti s tým, ako je aliancia financovaná a vyvíja tlak na ostatné členské štáty, aby výdavky na obranu navyšovali.

V tomto procese urobil niekoľko zavádzajúcich tvrdení, skresľujúcich, aj o tom ako NATO funguje a prečo v prvom rade existuje.

V priebehu včerajšieho dňa Trump zopakoval svoju kritiku NATO vo svojom statuse na sociálnej sieti Twitter, v ktorom uviedol: “Prezidenti sa celé roky neúspešne pokúšali presvedčiť Nemecko a iné bohaté národy NATO, aby výdavky na ochranu pred Ruskom navyšovali a platia len zlomok nákladov. USA platí príliš veľa, o objeme až desiatok miliárd dolárov na to, aby dotovali Európu a tým prichádzame o veľa!”

Trump ďalej dodal: “Všetky národy NATO musia splniť svoj 2% záväzok a nakoniec musia prejsť na úroveň 4%!”

Súvisiace: Americká vojenská dominancia v jednom ohromujúcom grafe

Prezident je presvedčený, že jeho predchodcovia tiež tlačili na ostatné členské štáty NATO pre navyšovanie výdavkov na obranu, ale jeho tvrdenie, že členské štáty musia platiť USA za “ochranu”, poukazuje na nesprávnosť tvrdenia toho, ako NATO funguje.

Korene NATO

NATO je alianciou, ktorá vznikla v dôsledku druhej svetovej vojny, kde USA a jej spojenci sa snažili čeliť rastúcemu vplyvu Sovietskeho zväzu v Európe i mimo nej.

Aliancia bola založená na realizáciu kolektívnej obrany, čo znamená, že útok na jeden členský štát sa považuje za útok na všetkých členov. To je práve dôvod, prečo sa NATO napríklad po teroristických útokoch z 11. septembra spojilo na obranu USA a vyslali vojakov na boj v miestach ako je Afganistan.

Kolektívna obrana si vyžaduje kolektívne výdavky

Preto každý členský štát NATO prispieva k pomerne skromnému priamemu rozpočtu: jedná sa o vojenský rozpočet v hodnote zhruba 1,4 miliardy dolárov a objem finančných prostriedkov v hodnote 250 miliónov dolárov na civilnú oblasť.

USA celkovo poskytujú približne 22% tohto rozpočtu na základe vzorca, ktorý zodpovedá národnému príjmu členských štátov.

Okrem priameho rozpočtu sa NATO v roku 2014 dohodlo na tom, že do roku 2024 každý členský štát zvýši vlastné výdavky na obranu k hodnote 2% svojho hrubého domáceho produktu.

V súčasnosti má NATO 29 členov a len málo z nich aj tento cieľ dosahuje. Očakáva sa, že do konca tohto roka sa to podarí len 2 členom NATO. Medzitým USA na obranu vynakladajú približne 3,6% svojho HDP, keďže ich vojenský rozpočet v roku 2017 bol na úrovni približne 618 miliárd dolárov.

Za nedosiahnutie cieľa 2% neexistuje trest; je to jednoducho smernica a väčšina členských štátov výdavky na obranu zvýšila, ale aj napriek tomu tento cieľ nedosiahli.

Navyše NATO odhaduje, že výdavky na kolektívnu obranu medzi všetkými členskými štátmi v roku 2018 dosiahnu viac ako 936 miliárd dolárov. Výdavky na obranu USA predstavujú zhruba 67%, ale taktiež je pravdou, že USA majú najväčší obranný rozpočet na svete. vychádza to najmä z toho, že má ekonomiku z rozsiahlou produkciou ale aj z dôvodu nastavenia vnútornej politiky.

Trumpova veľká snaha v NATO

Trump chce aby ostatné členské štáty NATO zvýšiť výdavky na obranu – a v najlepšom prípade ihneď.

V stredajšom statuse poznamenal: “K čomu je dobré, ak Nemecko platí Rusku miliardy dolárov za plyn a energiu?” “Prečo si svoje záväzky splnilo iba 5 z 29 krajín?” USA platia za ochranu Európy, pričom mi miliardy strácame. Musia začať platiť 2% HDP okamžite, nie do roku 2025.”

Existuje základná pravda, že Trump kritizuje NATO, že USA venujú značné množstvo peňazí a poskytuje mimoriadne množstvo zdrojov a pracovných síl na ochranu Európy a Ázie. Avšak USA majú z toho veľký prínos a zapojenie USA do NATO už v dlhom časovom horizonte pomáha upevňovať jeho úlohu ako vedúcej mocnosti sveta, ak nie najsilnejšej krajiny na svete.

Navyše, Trumpove vyjadrenia o NATO môžu naznačovať, že Európa musí platiť USA za ochranu pred Ruskom, ak keď to nie je spôsob, akým má aliancia fungovať. Nehovoriac o tom, že Trump už má pochybný vzťah s Ruskom v čase, kedy väčšina sveta, najmä Európa, sa obáva jeho agresívnych vojenských aktivít.

Súvisiace: Európa a USA majú najdôležitejšie obchodné vzťahy na svete

V tejto súvislosti kritiku Trumpa voči NATO odsúdili politici na obidvoch stranách spektra, či už v USA, ako aj ostatní svetoví lídri tak aj odborníci na zahraničnú politiku.

Trump na summite NATO

Trump údajne dokonca vo štvrtok porušil diplomatický protokol, keď sa odvolal na nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú cez jej krstné meno a jeho intenzívne požiadavky týkajúce sa výdavkov na obranu boli spomenuté aj v neplánovanom spoločnom vyhlásení.

Po stretnutí Trump povedal, že členské štáty NATO sa dohodli na rýchlom zvýšení výdavkov.

Trump v tomto neplánovanom vyhlásení poznamenal: “Sme veľmi šťastní a máme veľmi silné, veľmi silné NATO, oveľa silnejšie ako pred dvoma dňami.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár