Do 48 hodín od teroristických útokoch v Paríži, Francúzsko zmobilizovala svoje letectvo, aby začalo svoju pomstu ISIS.

Francúzsky prezident François Hollande okamžite v Paríži označil tento útok za “akt vojny.” Francúzsky premiér Manuel Valls sľuboval “zničenie nepriateľov ich republiky.”

Francúzsko má jednu z najväčších armád na svete, so zhruba 3000 vojakmi po celej Afrike. Francúzsko je jedinou krajinou mimo USA, ktoré vlastní lietadlovú loď na jadrový pohon a je jednou z iba deviatich krajín, ktoré vlastnia jadrové zbrane.

Súvisiace: 11 najmocnejších vojenských armád sveta


Francúzsko má cez všetky zoskupenia svojej armády viac ako 215 000 aktívnych členov.


Francúzsko po celej Afrike má sieť vojenských základní.


Francúzske námorníctvo má 42 100 vojakov, so 103 povrchovými plavidlami a 10 ponorkami.


Francúzsko stavia svoje vlastné vojnové lode a bola pripravená na dokončenie dvoch plavidiel pre helikoptéry z Ruska. Dohoda uprostred rastúceho napätia medzi Európou a Moskvou bola nakoniec zrušená.


Francúzsko prevádzkuje jedinú lietadlovú loď na nukleárny pohon mimo územia USA s názvom Charles de Gaulle.


Francúzska lietadlová loď nie je najväčšou na svete, ale je to dôležitým nástrojom pre projekciu sily.


Francúzsko má rovnako jadrové zbrane. Paríž vlastní až okolo 300 hlavíc, ktoré sú súčasťou ponoriek, odpaľovacích balistických rakiet, rovnako ako aj rakiet, ktoré môžu byť vypálené zo stíhacích lietadiel.


Francúzsko armáda má pohotovostnú silu o veľkosti 112 800 jednotlivcov, s ďalšími rezervami o veľkosti 18 000.

 

Francúzska armáda má aj francúzsku cudzineckú légiu. Táto elitná sila prijíma a regrutuje vojakov z akéhokoľvek národa alebo pozadím. Bojovníci légie sú vo viac než 150 krajinách a sú známymi pre boj v podmienkach, kde smrť je takmer istá.


Súvisiace: Americká vojenská dominancia v jednom ohromujúcom grafe

Cudzinci, ktorí sa pripoja k légii majú po troch rokoch služby možnosť zažiadať o francúzske občianstvo, alebo sk budú počas služby zranení.


Francúzske letectvo sa skladá z 57 000 letcov a viac ako 600 lietadiel.


Francúzsko taktiež od septembra 2014 bombarduje ciele zoskupenia ISIS, ako súčasť koalície vedenej USA. Francúzske lietadlá proti cieľom islamského štátu v Iraku nalietali viac ako 1 285 misií.


Francúzsko má taktiež jedno ďalšiu veľkú výhodu – je členom  najsilnejšej svetovej vojenskej aliancie v histórii. Francúzsko má silnú svoju armádu, ale ak sa spojí s najsilnejšími ozbrojenými silami vo svete, sú povinní prísť k obrane Francúzska, podľa článku 5, charty NATO.

“Táto zásada je zakotvená v článku 5, Severoatlantickej zmluvy, ktorý uvádza, že útok na jedného spojenca bude považovaný za útok na všetkých spojencov.” –  NATO

USA aktivovala tento článok 5, po útokoch z 11. septembra, 2001.

Zdroj: LATImes, Bloomberg, TheGuardian, BBC

Facebook komentár