Ruský rubeľ v posledných niekoľkých mesiacoch čelil voľnému pádu, ale bolo tam niekoľko ziskových dní. Pre niektorých investorov, bolo ťažké určiť, či sú tieto zisky udržateľné, alebo nie. Miesto hádania, je efektívnejšie použiť logiku. Aj keď sa logika v investičnom svete nemusí vždy ukázať byť presnou, avšak viac krát je jej výsledok správnejší.
Politika Centrálnej Banky
Počas decembra Centrálna Banka Ruska zvýšila úrokové sadzby o 6,5% na 17%. Tento pohyb bol vykonaný z dôvodu ochrany jej meny, ktorá klesala z rôznych dôvodov, vrátane 55% prepadu cien ropy počas šesťmesačného obdobia. Ropa predstavuje až 45% z rozpočtu ruskej vlády.
Súvisiace: 15 ohromujúcich faktov o Rusku
Z hľadiska globálneho dopytu sa nezdá, že by sme v rope dosiahli dna. Japonsko a Európa tlačia peniaze za účelom boja proti deflácii a stimulovania svojich ekonomík; hrubý domáci produkt (HDP) USA vo štvrtom štvrťroku roka 2014 rástol tempom 2,6%, v porovnaní s očakávaniami vo výške 3,3%; a výnosy čínskej vlády vzrástli na ich najpomalšie tempo od roku 1991 a to predovšetkým z dôvodu slabého trhu s bývaním a zníženiu daní.
Jedná sa o čisto negatívne fakty pre Rusko, ktoré zažíva ťažké časy v tzv. urputných bojoch zúfalstva a prepadoch jeho meny. Podobné typy prostredí môžu viesť k rýchlym a razantným typom rozhodovania. Napríklad Centrálna Banka Ruska opäť 30. januára 2015 prekvapila trhy znížením svojej kľúčovej úrokovej sadzby z 17% na 15%. To by nemalo prísť ako žiadne prekvapenie, keďže ruský rubeľ po tomto oznámení klesol o viac ako 3%. Rubeľ v súčasnosti od leta 2014 stráca 50%. Podľa Ruska, 17% základná úroková sadzba nie je nákladovo efektívnou a bola príliš vysoká pre skrotenie inflácie. Zdá sa, že je vidno akceptácie ohľadom vyriešenia príliš veľkého tlaku na banky a úverov domácností.
Zdá sa, ako by sa Rusko ocitalo v pasci. Buď trpí jeho ekonomika, alebo sa ich mena znižuje na hodnote. Existuje nejaký spôsob, ako sa dostať z toho von?
Súvisiace: Putin kúpil neuveriteľných 55 ton zlata. Pripravuje sa na vojnu?
Konšpiračné teórie
Predtým než sa vrátime späť, poďme sa pozrieť na ich situáciu z iného pohľadu: Ruská ekonomika je naozaj v troskách. To nie je konšpiráciou. Pokiaľ ide o budúci potenciál pre ruskú ekonomiku, to už by však mohol byť iný príbeh. Budú nepríjemnosti ešte pokračovať?
Jedna konšpiračná teória tvrdí, že od tej doby geopolitického napätia často vedú k zvyšovaniu cien ropy a Rusko je tak zámerne agresívnym hráčom, pokiaľ sa jedná o geopolitické hľadisko. Ak by to malo viesť k zvýšeniu cien ropy, potom by to malo podporovať ruskú ekonomiku … a aj ruský rubeľ. Rusko by mohlo chcieť využiť tento fakt, ale treba mať na pamäti, že geopolitické napätie s Ukrajinou sa stalo a bolo na prvom mieste pred prepadom cien ropy.
Ďalšia konšpiračná teória dáva väčší zmysel. Producenti ropy v Saudskej Arábii majú nižšie náklady na ropné operácie, než je to u väčšiny producentov z ropných bridlíc v USA. Keďže Saudská Arábia môže byť ziskovou aj pri cenách ropy pod 50 amerických dolárov za barel, čím samozrejme producenti ropy z bridlíc môžu čeliť veľkým problémom a bankrotom. To zase vedie k zvýšeniu podielu na trhu producentov ropy pre Saudskú Arábiu. Takže, keď by vás zaujímalo, prečo stále nechcú obmedziť dodávku, toto je pravdepodobne ten pravý dôvod. Výsledok tejto teórie je, že akonáhle skrachuje veľký počet týchto producentov, ropa dosiahne svoje dno. To môže byť pravda, ale neočakávajte razantný rast cien ropy. Celosvetový dopyt je v súčasnosti príliš nízky k tomu, aby ceny ropy v blízkej budúcnosti tak razantne vyletieť. Preto zatiaľ ruský rubeľ nebude môcť dosiahnuť dna, keďže v rovnakom čase bude cena ropa prepadať.
Súvisiace: Rusko chce “plné radarové pokrytie Arktídy” do konca roka proti “nežiaducim hosťom”
Na záver
V súčasnej dobe je stále viac realitou protiinflačné riziko, ako rastový potenciáli ruského rubľa. Pozrite sa na ceny ropy, ako kľúčový ukazovateľ. Je možné, že svetlo na konci tunela pre rubeľ existuje, ale bude to dlhý a tmavý tunel.
Zdroj: The Moscov Times, Bloomberg, Washington Post (blog)
Facebook komentár