Volkswagen a Ford na konci tohto týždňa oznámili, že plánujú úzko spolupracovať na vývoji vozidiel s elektrickým a samoriadiacimi technológiami, čím sa pripojili k ďalším významným producentom automobilov, ktorí budú čeliť rozsiahlym zmenám v automobilovom priemysle.
Generálny riaditeľ (CEO) automobilky Ford – Jim Hackett a CEO Volkswagenu – Herbert Diess sa spoločne objavili na Wall Street v nadväznosti na rozširujúcu sa alianciu medzi dvomi automobilkami, ktorá bola ohlásená pred rokom.
S touto najnovšou investíciou sa Volkswagen dohodol na vstupe automobilky Ford do investovania spoločnosti Argo AI, ktorá predstavuje platformu pre autonómne služby vozidiel, ktorej aktuálna hodnota je na výške 7 miliárd dolárov. Dvaja výrobcovia automobilov poznamenali, že budú vlastniť väčšinový podiel v spoločnosti Argo AI. Spoločnosť pracuje na vývoji samo-riadiacej techniky pre zdieľanie jazdných služieb a služieb dodávania tovaru v hustých mestských oblastiach.
Ford uviedla, že sa stane prvou ďalšou automobilkou, ktorá bude od roku 2023 používať architektúru elektrických vozidiel značky Volkswagen, na výrobu elektrických vozidiel pre európsky trh.
Hackett pred analytikmi a novinármi poznamenal: “Stojíme na prielome najväčšej zmeny v doprave, odkedy ju Henry Ford spustil pred viac ako 116 rokmi,” … „Náš priemysel a svet sú podporované technológiami a inováciami.“
Tradičné automobilky sa obávajú, že by im mohli ublížiť zmeny na trhu, spôsobené prísnejšími právnymi predpismi v oblasti životného prostredia v Európe ale aj inde vo svete, ako vstupu nových hráčov ako Uber a Tesla do ich sektoru, ako aj významných firiem s rozsiahlym objemom kapitálu, ako napr. materská skupina spoločnosti Google – Alphabet a Amazon.
Ford v súčasnosti nepredáva žiadne čisto elektrické vozidlá. Pracuje na vývoji vlastných elektrických vozidiel a investoval 500 miliónov dolárov do výrobcu elektrických kamiónov Rivian, aby spoločne vyvinuli elektrický ťahač. Toto úsilie bude pokračovať aj vrámci poslednej dohody.
Volkswagen, ktorý sa stále snaží prekonať škodu na svojej povesti zo škandálu s emisiami z dieselových emisií, oznámil ambiciózne ciele elektrických vozidiel: zaviazal sa, že do roku 2030 vyrobí 40% elektrickej flotily a do roku 2050 bude neutrálnou s pohľadu CO2.
Napriek sľubnej elektrifikácii a automobilom s vlastným pohonom by to mohlo trvať roky, kým trh prijme to, čo priemysel v súčasnosti vynakladá na rozvoj (niekoľko miliárd dolárov). Hackett ďalej poznamenal, že chcú byť pripravenými, keď bude automobilová technika pripravená na široké použitie a prijatie.
Ďalej uviedol: “Som si istý, že to zmení svet. Otázkou je, kedy.“
Ale taktiež poznamenal, že aj napriek tejto neistote a masívnym nákladom, výrobcovia automobilov “nemôžu sedieť na vedľajšej koľaji a čakať, až sa tak stane.”
Preto sú potrebné opatrenia na zdieľanie nákladov, ako aj tieto.
Hackett investorom na verejnom zasadnutí, poznamenal: “Tieto spoločné snahy naozaj predstavujú inteligentné spôsoby, ako zabezpečiť, aby sa spoločnosti vyvíjali a nečelili rozsiahlym rizikám.“
Spojenectvo medzi výrobcami automobilov doteraz viedlo len k miernym dohodám. V januári poznamenali, že budú vyvíjať komerčné dodávky a stredne veľké dodávky, s aktívnym využitím už v roku 2022. Povedali však, že už nejaký čas skúmali, ako vyvinúť novú generáciu vozidiel, ako sú elektrické a samoriadiace automobily.
Diess poznamenal, že každá z nich vrámci nákladov na vývoj ušetrí stovky miliónov dolárov tým, že budú spolupracovať, hoci sa každá z nich bude snažiť vyvinúť vlastné vozidlá s využitím novej technológie, ktorú budú zdieľať. Povedal, že tieto dve spoločnosti sú vhodné na spoluprácu.
Ďalej poznamenal: “Obe tieto automobilky sa vedia veľmi dopĺňať,” … “Naše pozície sú v Európe, aj v Číne veľmi silné. V Spojených štátoch je naša pozícia veľmi slabá. Je veľmi užitočné, aby obe spoločnosti spojili niektoré svoje zdroje a tak posilnia pozíciu oboch spoločností. Myslíme si, že spolupráca s automobilkou Ford má pre nás veľký zmysel.”
Hackett navrhol, aby tieto dve spoločnosti mohli spolupracovať aj v iných oblastiach, ako predstavili vrámci posledného vyhlásenia. Diess však v budúcnosti vylúčil akékoľvek kroky smerom k spoločnému vlastníctvu oboch spoločností. Hlasovacie akcie automobilky Ford sú stále kontrolované rodinou Fordových, zatiaľ čo Volkswagen má zhruba 20% svojich akcií vo vlastníctve nemeckého štátu Dolné Sasko, kde je založenou.
Ďalej uviedol: “Nemyslím si, že by sme potrebovali nejaký … vzájomný podiel,” … “Toto funguje vo vzájomnom prospechu.”
Spoločnosti, ktoré sú dvomi z najväčších svetových výrobcov automobilov, sa snažia byť konkurencieschopnými, aby vyvinuli automobily s elektrickým pohonom a samoriadiacimi technológiami, zatiaľ čo v rovnakom čase sa obchoduje s konkurentmi, aby pomohli pokryť náklady na výskum a vývoj v oblasti špičkových technológií.
Aliancia nadväzuje na podobné vzťahy medzi nemeckými automobilkami BMW a Daimler, keď vytvorili spoločný podnik, ktorý má vyvinúť samoriadiacu technológiu. Spoločnosť Honda investovala do automobilovej jednotky General Motors.
Fiat Chrysler a Renault nedávno uskutočnili neúspešné rokovania o fúziách, ktoré boli motivované podobnou snahu pre zdieľanie nákladov. Renault je už súčasťou aliancie s Nissan a Mitsubishi.
AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Yahoo
Facebook komentár