Ford_chce_aby_automobily_komunikovali_so_semaformi_a_chodcami

Ford vyrába automobily, ktoré “komunikujú” so semaformi, cestnými značkami a chodcami.

Na CES 2019 v Las Vegas v priebehu včerajšieho dňa automobilka oznámila, že plánuje začať predávať automobily s týmto typom technológií už v roku 2022.

Technológia, nazývaná “cellular vehicle-to-everything” (alebo C-V2X v skratke), využíva bezdrôtové signály na zdieľanie údajov o cestách, ako je umiestnenie automobilu alebo farba semafora a to všetko spoločne s inými vozidlami.

Ford verí, že mestá bude tým bezpečnejšie, keďže lepšie informujú vodičov o ich okolí a prirovnáva túto inováciu s vynálezom semaforu v 19. storočí.

Súvisiace: Elektrické automobily by Európe pomohli ušetriť 11 miliárd barelov ropy

Don Butler, ktorý je výkonným riaditeľom divízie Ford Connected – platformy vozidiel a produktov, poznamenal: “Semafor ako prvý na svete pomohol ľuďom pohybovať sa cez husto osídlené Londýnske križovatky, ktoré sa pre chodcov stali nebezpečný kvôli popularite kočiarov ťahaných koňmi,” … “V spoločnosti Ford, o 150 rokov neskôr, sme nadšení pokračovaním v tomto type myslenia.”

Ford uviedol, že stále určujú, ako bude táto technológia fungovať, ale vodič by mohol dostať upozornenie – alebo by jeho auto mohlo automaticky zabrzdiť – ak by bolo zistené červené svetlo alebo chodec. Nakoniec Ford predstaví C-V2X ako pomôcku k svojim automobilom. (Tím samoriadiacej jednotky automobilky Ford o 380 ľuďoch – Argo AI, realizuje je testovanie vozidiel v Pittsburghu.)

Kritici však tvrdia, že náklady na inštaláciu technológie budú pre nedostatočne financované vlády zaťažujúce. Corinne Kisnerová, ktorá je zástupkyňou riaditeľa Národného združenia miestnych dopravných úradníkov, označuje náklady na inštaláciu a údržbu tejto technológie hlavným problémom. Mnohé obce sa snažia vyplniť svoje výmoly, nieto ešte nainštalovať inteligentné mestské technológie. Rovnako opísali akékoľvek úsilie, pri ktorom chodci budú musieť mať pri sebe smartphone, ktorý by zaručil kompletnú bezpečnosť.

Kisnerová ďalej uviedla: “Jedná sa o neprimerané zaťaženie, kde od ľudí, ktorí sa pohybujú po uliciach a mestách a pred domami sa vyžadovala od nich povinnosť nosiť zariadenie na prenos signálu,” … “K týmto komplikáciám je samozrejmé pripočítať snaha o včasné zastavenie dvojtónového vozidla, či už je to ľudská alebo autonómna technológia.”

Ford vidí veci inak. Butler opísal príklad chodcu na prašnej ceste, ktorá by mohla byť identifikovaná vozidlom so systémom C-V2X, pretože nosí smartphone. Tradične sa vodič spoliehal na svoje svetlomety, aby chodca videl. Ale Butler v krátkodobom horizonte očakáva, že smartphony nebudú musieť byť pre chodcov odporúčané alebo potrebné.

Súvisiace: Automobily a semafory začínajú navzájom komunikovať

Butler ďalej poznamenal: “Jedná o otázku vôli ľudí, či budú chcieť na cestách využívať autonómne vozidlá,” … “To je niečo, o čom môžeme len špekulovať.”

Ford nie je prvou spoločnosťou, ktorá skúma vybavenie chodcov so senzormi.

Nemecký konglomerát Siemens, v minulom roku začal realizáciu pilotného testu amerického ministerstva dopravy v Tampone (na Floride) za pomoci inteligentných telefónov pre chodcov, s cieľom oznámiť ich polohu vozidlám. Ale predstavitelia spoločnosti Siemens zistili, že údaje o polohe smartfónov sú tak nepresné, že to neboli užitočnými.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, CDNet

Facebook komentár