Po desaťročiach trvajúcom obchode so západnou Európou, Fínsko sa opäť stáva závislé na Rusku, ako rozrastajúca stredná trieda tejto krajiny poskytuje príležitosti pre spoločnosti, ktoré sa snažia zamerať svoju pozornosť mimo recesiou zasiahnutú Európu.
Zatiaľ čo niektorí Fíni stále sledujú ich východného suseda a bývalého vládcu s podozrením, očakávania v pomalé oživenie v Európe znamená, že viac podnikov bude pravdepodobne vytvárať užšie väzby s Ruskom, čo signalizuje určitú úpravu po dvoch desaťročiach trvajúcich úzkych obchodných vzťahoch s Európou.
Najnovšie údaje obchodu ukazujú, že tento posun už začal. Fínsky vývoz do zvyšku Európskej únie v prvých piatich mesiacoch roka 2013 medziročne klesol o 4 percentá, zatiaľ export do Ruska vzrástol o 4 percentá.
Súdiac podľa výsledkov firiem za druhý štvrťrok, ktoré poukázali na širokú škálu firiem zasiahnutých neistotou v Európe, sa Fínsko môže stať ešte viac závislé na Rusku. Top spoločnosti, ako predajca Kesko a reťazec obchodných domov – Stockmann uvádzajú, že Rusko sú ich „najsilnejšími kartami“.
Kesko, ktorý ovláda zhruba 35 percent obchodu s potravinami vo Fínsku, v máji otvoril svoj druhý obchod z potravinami v Rusku a plánuje otvoriť ďalších osem v najbližších troch rokoch.
Expanzia ťaží zo silného spotrebiteľského trendu, keďže fínsky občania sú známi svojou vysokou reputáciou pre bezpečnosť potravín a kvality výrobkov – firma Kesko vo Fínsku znížila stovky pracovných miest a znížila svoje očakávania ziskov.
Finančný riaditeľ Jukka Erlund pre agentúru Reuters uviedol: “Potenciál rastu fínskych firiem pre ruské trhy je v dlhšom časovom horizonte skutočne pozoruhodný“.
Firma Stockmann nedávno vykázala prekvapivý nárast štvrťročného prevádzkového zisku, z dôvodu silných ziskov v Rusku, najmä v jeho obchodnom dome v Petrohrade, potom, ako bolo zasiahnutá slabými výdavkami vo Fínsku.
Výrobca pneumatík Nokian Renkaat začal svoju výrobu v Rusku už v roku 2005, a od tej doby pracuje na zvýšení kapacity v jeho továrni Vsevolozhsk, neďaleko Petrohradu, aj keď už sa stal jedným z top spoločností na trhu vo výrobe pneumatík pre osobné vozidlá.
Generálny riaditeľ tohto výrobcu pneumatík – Kim Gran povedal “Fínsko a fínske výrobky majú v tejto krajine vynikajúcu povesť. Kultúrne sme považovaní za úprimný, takmer prostý národ,” … “Malé a stredné podniky Fínska by mali vyvinúť väčšie úsilie na vytvorenie svojich prevádzok v Rusku.“
Vývoz do Ruska sa od roku 2000 takmer strojnásobil, vedený rastúcim dopytom po sortimente tovaru, vrátane banských strojov, výrobkov z dreva a chemikálií a mobilných telefónov Nokia.
Zatiaľ čo ruský rast nedávno vykazoval známky spomalenia uprostred klesajúcich cien ropy a plynu, ekonómovia uvádzajú, že stále poskytuje toľko potrebnú podporu pre malú fínsku ekonomiku, ktorej deficit bežného účtu zaznamenal kontrakciu a očakáva sa, že poklesne aj v roku 2013 – už druhým rokom za sebou.
Historicky, Fínska závislosť na jeho mocnom susedovi nie je žiadnou novinkou. Povojnové Fínsko sa spoliehalo na obchod so Sovietskym zväzom.
Ale rozpad Sovietskeho zväzu v roku 1991 vo Fínsku vyvolal hlbokú recesiu, čo si vyžiadalo, že jej predstavitelia sa obrátiť na západ a snažili sa o väčšiu integráciu s Európou a vstupom do EÚ a prijatím eura sa Fínsko stalo sa jedným z najbohatších ekonomík na obyvateľa.
Zatiaľ čo oficiálne vzťahy s Ruskom sú teraz väčšinou srdečné, je tu stále pocit nedôvery, najmä u staršej generácie, ktorí zažili vojnu v rokoch 1939 až 1940 a následným pokračovaním vojny proti Sovietskemu zväzu.
Fínski muži ešte strávili jeden rok povinnej vojenskej služby, aby mohli byť vyškolení na obranu svojich 1340 km (840 míľ) dlhých hraníc na východe.
Podniky však odložili tento historický odpor, ako ruble vynahradili nedostatok domácich a európskych peňazí.
Napríklad ruský Rosatom sa v poslednej dobe objavil, ako primárny kandidát na dodávku jadrového reaktora pre fínske konzorcium Fennovoima. Rosatom uviedla, že do projektu môže investovať okolo 4 až 6 miliárd eur, ako svoj odchod z konzorcia oznámila nemecká E.ON.
V ďalšej veľkej dohode: Rusko-fínsky miliardár Gennadij Timchenko a ďalší spolupracovníci prezidenta Vladimira Putina v júni odsúhlasili kúpu najväčšieho tímu ľadového hokeja v Helsinkách – miestny tím Jokerit, ktorého čaká vstup do Ruskej hokejovej ligy KHL.
Vplyv Ruska je taktiež stále viac vidieť v uliciach miest.
Počet ruských návštevníkov v minulom roku vzrástol o 10 percent na 3,6 milióna, čo predstavuje takmer polovicu všetkých zahraničných návštevníkov. Pre uspokojenie takých zákazníkov, niektoré spoločnosti vychádzajú v ústrety, ako napr. obchodný dom Stockmann v centre Helsínk nedávno začal prijímať aj ruble.
Stále väčší počet Rusov taktiež investuje vo fínskych nehnuteľnostiach a kupujú veľké množstvo nehnuteľností vo forme domov pri jazerách. Nedávna vládna štúdia ukázala, že ruskí spotrebitelia by do roku 2030 mohli na fínskom trhu nehnuteľností investovať až 2,4 miliardy eur.
Rovnaká správa však taktiež ukázala, že viac ako polovica z fínskych zákonodarcov, ktorí boli opýtaní, vyslovili podporu obmedzeniam k vlastníctve nehnuteľnosti ruských občanov.
AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy
Zdroj: Reuters
Facebook komentár