Financny-system-Ruska-sa-uz-spamatava-z-pociatocneho-soku-sankcii

Obnova ruského rubľa bola neprávom použitá ako dôkaz toho, že Rusko až tak príliš nieje zasiahnuté vplyvom sankcií Západu. Existujú však náznaky, že finančný sektor krajiny sa po počiatočnom kole úvodných sankcií opäť stavia na nohy.

Ekonómovia Inštitútu medzinárodných financií – Elina Ribaková a Benjamin Hilgenstock správne poukazujú na to, že odrazenie rubľa by v skutočnosti nemalo nikoho prekvapiť. Dovoz bol rozdrvený, úrokové sadzby sa zdvojnásobili, zaviedli sa prísne kontroly kapitálu a ruský predaj ropy a zemného plynu znamená, že Rusko naďalej hromadí zahraničné príjmy.

Súvisiace: Invázia na Ukrajinu má pre Rusko vážne, nezamýšľané následky. Tu je len 5 z nich

Tie príjmy sú naozaj rozsiahle. IIF odhaduje, že Rusko v mesiaci marec každým dňom zarobilo viac ako 1 miliardu amerických dolárov, čo (bez ďalších opatrení v oblasti predaja ropy a zemného plynu) pomôže nahradiť časti zásob jeho centrálnej banky, ktoré Západ zmrazuje:

Financny-system-Ruska-sa-uz-spamatava-z-pociatocneho-soku-sankcii-graf

Zatiaľ čo operácie rezerv Centrálnej banky Ruska boli obmedzené kvôli sankciám, historicky vysoké objemy prebytkov bežného účtu – 39 miliárd dolárov v mesiacoch január až február, pravdepodobne ďalších 30 až 40 miliárd dolárov v marci a možno viac ako 250 miliárd dolárov za celý rok (bez embarga na energetické suroviny), by Rusko malo byť schopné získať späť „stratené“ zásoby v relatívne krátkom čase.

IIF ďalej poznamenala: “Zdá sa, že aj domáci bankový sektor sa po bankových konkurzoch v prvých dňoch vojny stabilizoval. Potreba likvidity centrálnej banky sa prudko vytratila a komerčný bankový sektor ako celok by mohol čoskoro skončiť s prebytočnými vkladmi v Centrálnej banke Ruska.“

IIF preto dospela k záveru, že ak chce Západ tlak na Rusko udržať (nieto ešte zvýšiť, sankcie budú musieť byť neustále rozširované a upravované, napríklad odrezaním väčšieho počtu ruských bánk od platobného systému SWIFT.

Ďalším veľkým zásahom by však mohlo byť embargo na vývoz ropy a zemného plynu, o ktorom sa zdá, že by podľa IIF mohol prísť. Dôraz správy je uvedený nižšie:

Západné sankcie sa doteraz vo veľkej miere zameriavali na finančný sektor, aj keď niektoré sankcie sa de facto stali obchodnými, čiastočne v dôsledku tzv. vzájomného sankcionovania medzinárodnými spoločnosťami. Keď sa však ruská ekonomika a finančný sektor prispôsobujú novej rovnováhe kapitálových kontrol, riadených cien a ekonomickej nezávislosti, nie je prekvapujúce, že niektoré ich domáce trhy sa stabilizujú.

Súvisiace:
Ekonomika Ruska je prekvapivo malá
Ako je Európa závislá od Ruska, pokiaľ ide o energetické potreby?

Okrem toho, v dôsledku politickej reakcie a pravdepodobne veľkého prebytku bežného účtu sa sankcie stali pohyblivým cieľom a budú si časom vyžadovať úpravy, najmä preto aby zostali účinné.

Veríme, že pravdepodobným ďalším krokom bude ďalšie sprísnenie sankcií voči finančnému sektoru, prípadne odpojenie ďalších ruských inštitúcií od systému SWIFT. Napokon, zatiaľ čo odpor voči energetickému embargu zostáva v mnohých európskych krajinách, vrátane, nie však výlučne, Nemecka značný, je čoraz nepravdepodobnejšie, že tento postoj bude možné presadzovať oveľa dlhšie, ak sa objavia ďalšie dôkazy o ruských vojnových zločinoch.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FinancialTimes

Facebook komentár