Stres z recesie a nezamestnanosti vyvolaný globálnym finančným krachom roka 2008, viedol k prudkému nárastu samovrážd u mužov v Európe a Severnej Amerike.

Nový výskum uverejnený v časopise British Medical Journal ukázal vplyv krízy, čo od roku 2009 viedlo k takmer 5 000. ďalším samovrážd (v porovnaní s normou). Takmer celý nárast možno pripísať k obyvateľov mužského pohlavia. Tento prieskum bol robený u 54. krajín.

V Spojených štátoch a Kanade, sa počet samovrážd od roku 2009 zvýšil o takmer 9%, zatiaľ čo novší členovia Európskej únie, vrátane Poľska, Maďarska, Litvy zaznamenali nárast samovrážd u ich mužov, v priemere o 13,3%.

Výsledky ukazujú, že počet samovrážd všeobecne rastie, keď miera nezamestnanosti dosahuje rast a to najmä u mužov v krajinách, ktoré sa predtým tešili zdravým úrovniam stavu zamestnanosti.

Naprieč Severnou a Južnou Amerikou, najväčší nárast v počte samovrážd bol zaznamenaný u 45 až 64 ročných mužoch. V Európe nimi boli najviac postihnutí muži v 15. až 24. rokoch.

A čo ženy? Dáta poukazujú na veľmi malú zmena v samovražedných úrovniach medzi ženami. V Európe nebola dosiahnutá vôbec žiadna zmena, ale Americké krajiny zaznamenali priemerný 2,3% nárast samovrážd u žien.

Vedci z univerzity v Hongkongu, Oxforde a Bristolu spolupracoval na tejto štúdií – prvej svojho druhu, ktorá sa venovala medzinárodnom trendom.

Výsledky sú v súlade s predchádzajúcim výskumom, ktorý poukazuje, že hospodársky pokles a zvýšenie nezamestnanosti vedie k výkyvom v počte samovrážd.

Zaznamenané samovražedné čísla môžu byť len špičkou ľadovca. Vedci odhadujú, že každá samovražda je  vytvorená z približne 30. až 40. ľudí, ktorí vykonali pokus o samovraždu.

Ďalšia správa z výskumu z roku 2009 odhaduje, že ázijské finančnej krízy v rokoch 1997-1998 viedlo k ďalším viac ako 10 000 samovrážd v Japonsku, Hong Kongu a Kórei.

Zdroj: ibtimes.com

Facebook komentár