Financna_kriza_z_2008_zastavila_system_boomu_a_krachu_2017

Finančná kríza v roku 2008 nás všetkých zmenila.

Spoločnosti, ale aj domácnosti začali zastávať “opatrnejší” prístup k riziku, čo znižuje pravdepodobnosť ďalšieho ekonomického kolapsu, ktorý by mohol byť spôsobený zadlžením. S týmto vyjadrením prišla súkromná banka Berenberg.

Banka v e-maily uviedla: “Už tento postoj nemusí trvať dlho, ale aktuálne sa západný svet nachádza vo veku opatrnosti.”

Banka dodala: “Domácnosti a podniky sa od krachu banky Lehman Brothers stali oveľa viac opatrnejšími. Zvažujú či na seba vziať nadmerné riziká a dlhy. Zatiaľ čo nedostatok nadšenia a absencia zhýralstva znamená, že hospodársky rast je menej energický ako predtým, zároveň to udržuje riziká recesie na minimách, čiže čelíme tzv. obdobiam bez boomov a bankrotov.”

Banka zdôraznila, že západné ekonomiky sa v dôsledku krízy zväčšili a domácnosti vďaka tomu svoj dlh znížili. V Spojených štátoch bol v porovnaní s predkrízovým vrcholom zaznamenaný 28 percentuálny pokles zadlženia domácností (na percento z príjmov). Vo Veľkej Británii bol zaznamenaný pokles o 24 percentuálnych bodov a v Európskej únii sa jednalo o 4 percentuálne body.

Súvisiace:
Koľko času ešte majú centrálne banky?
MMF sa obáva o svetový dlh v hodnote $ 152 biliónov

Avšak banka varovala, že takáto “opatrná” hybnosť by mohla skončiť, ak novozvolený prezident Donald Trump, vykoná nástup do funkcie.

Banka ďalej uviedla: “Trumpova ekonomika by mohla viesť k rozsiahlym fiškálnym stimulom a reformám, čo by túto nastolenú situáciu mohlo zmeniť, avšak to sa ešte len uvidí.”

Donald Trump sľúbil štrukturálne výdavky v rozsahu 1 bilióna amerických dolárov a zároveň chce zmierniť dane, čo by celkovo mohlo zmeniť správanie podnikov a spotrebiteľov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Berenberg, FoxBusiness

Facebook komentár