Fed_sadzby_nezmenil_ale_na_pomoc_ekonomike_vyuzije_celu_skalu_nastrojov

Federálny rezervný systém v stredu vyhlásil, že nasadí „celý rad nástrojov“ na podporu amerického hospodárstva, pretože pandémia koronavírusov aj naďalej spôsobuje katastrofu.

Výbor vo svojom vyhlásení uviedol: “Prepuknutie koronavírusu v Spojených štátoch a na celom svete spôsobuje obrovské ľudské a ekonomické ťažkosti.”

Tvorcovia politík sa po svojom dvojdňovom stretnutí vo Washingtone dohodli na udržaní úrokových sadzieb v rozsahu od 0 do 0,25%, pretože naďalej vidia znaky ťažko poškodenej ekonomiky.

V skorších hodinách dnešného dňa, predbežná správa o výsledkoch HDP za prvý štvrťrok ukázala, že ekonomika v období medzi januárom a marcom prepadla o 4,8%, čo je jej najhorší výkon od posledného štvrťroku 2008. Od polovice marca, prvýkrát podalo návrh na dávky v nezamestnanosti až 26,5 miliónov Američanov a v štvrtok sa očakáva, že ďalších 3,5 milióna podalo žiadať v priebehu minulého týždňa. Podľa ekonómov, ktorých oslovila spoločnosť Refinitiv, sa očakáva, že miera nezamestnanosti v apríli vzrastie na 14%.

Predseda Fedu – Jerome Powell na tlačovej konferencii v stredu uviedol: “Nemyslím si, že by nezamestnanosť vedela dostať kdekoľvek blízkosti historicky nízkych úrovní, ktoré sme dosahovali vo februári – na hodnote 3,5%,” … „Bude nejaký čas trvať, kým sa nám to vráti k hodnote, ktorá sa podobá maximálnej zamestnanosti.“

Súvisiace:
“USA sú už v recesii”: 45 ekonómov
Bullard (Fed): “V USA môže nezamestnanosť dosiahnuť až 30%”

Ďalej poznamenal, že aj napriek ekonomickým ťažkostiam sa vyslovil za politiku zotrvania v domácom prostredí ako „investíciu do nášho individuálneho a kolektívneho zdravia“. Podľa neho by však ekonomika na prekonanie krízy mohla potrebovať viac pomoci.

Ekonómovia predpovedajú, že HDP USA by sa mohlo medzi aprílom a júnom na ročnej báze prepadnúť až o 40%.

Centrálne banky v marci znížili sadzby, aby zabránili ešte horším hospodárskym problémom, spôsobených krízou okolo koronavírusu. Popri znižovaní úrokových sadzieb uvoľnili do ekonomiky miliardy dolárov, aby poskytli likviditu pre rôzne úverové trhy vrátane trhu s komunálnymi dlhopismi, na ktorých si štáty požičiavajú finančné prostriedky. Fed uviedol, že bude aj naďalej nakupovať štátne cenné papiere a cenné papiere zabezpečené hypotékou pre trh bývania a obchodovania, k tomu aby udržal tieto trhy likvidné a funkčné. A bude aj naďalej ponúkať rozsiahle dohody o spätnom odkúpe, aby zabránil kolapsu rozhodujúceho trhu s jednodňovými pôžičkami.

Powell, ako aj niektorí ďalší členovia predstavenstva Fedu, sa vyslovili proti poklesu sadzieb do záporného územia, ako to urobili niektoré iné centrálne banky.

James McCann, hlavný analytik v spoločnosti Aberdeen Standard Investments, poznamenal: “V súčasnosti Fed v zásade tlačí vo väčšej miere na tie isté staré páky. Z finančnej krízy vieme, že tieto páky nestačia na dosiahnutie trvalo udržateľného rastu, inflácie a vyšších výnosov, ktoré všetci tak chcú.”

Podľa McCanna by namiesto toho mala byť centrálna banka odvážnejšia – aby napríklad zvýšila objem a rozsah svojich opatrení na zmiernenie úverového napätia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár