Federálny rezervný systém sa chystá spraviť závažné rozhodnutie, ktoré by nikto nemal brať na ľahkú váhu.
Očakáva sa, že americká centrálna banka oznámi začiatok postupného znižovania svojej súvahy, ktorá v súčasnosti dosahuje výšku $4,4 bilióna. Malo by sa tak stať na zasadnutí 20. septembra 2017. Fed dúfa, že znižovanie prebehne bez problémov. Tento krok však môže otriasť finančnými trhmi, ktoré boli zvyknuté na finančnú štedrosť Federálneho rezervného systému.
Súvisiace: 200 rokov úrokových sadzieb USA v jednom grafe
Fed počas Veľkej Recesie a finančnej krízy v rokoch 2007 až 2009 nakúpil veľké množstvo štátnych dlhopisov a hypotekárnych záložných listov. Jeho cieľom bolo znižovanie cien dlhodobých pôžičiek a stimulácia ekonomiky a úverových trhov, ktoré sa zastavili na bode mrazu. Mnohí považovali túto stratégiu za kontroverznú. Verejnosti bola známa pod pojmom kvantitatívne uvoľňovanie (QE).
Začiatok spätného chodu QE je teda veľkou vecou. Zástupcovia Fedu sú si vedomí, že mnohých investorov do dlhopisov tento plán znepokojuje. Fed však nepretržite uisťuje Wall Street, že znižovanie finančných zásob centrálnej banky sa bude realizovať postupne a nebude mať výrazný dopad na finančný trh.
Scott Anderson, ktorý je hlavným ekonómom v banke Bank of the West, tvrdí, že nadchádzajúce zasadnutie Federálneho výboru pre voľný trh (FOMC) je pre Fed „najväčším stretnutím tohto roka“.
Anderson v e-maile novinárom napísal: „Sme zvedaví na obsah príspevku Janet Yellenovej na štvrťročnej tlačovej konferencii. Jej vyhlásenia by sa mohli stať základom pre potenciálny nárast úrokových sadzieb v decembri a tiež by mohli načrtnúť vývoj situácie v rámci budúceho roka.“
Anderson si myslí, že Fed je ohľadom následkov ukončenia QE príliš optimistický. Fed plánuje ukončiť QE pomocou postupného znižovania a v konečnom dôsledku úplného pozastavenia reinvestícií výnosov dlhopisov s končiacou dobou splatnosti do investičného portfólia centrálnej banky.
Anderson povedal: „Znižovanie súvahy spolu s financovaním nárastu úrokových sadzieb môže vyústiť do príliš radikálneho sprísňovania monetárnej politiky. Následky takéhoto kroku sa nevyhnutne prejavia na miere finančnej expanzie.“
Fed plánuje počas budúceho roku a v roku 2019 zvyšovať úrokové sadzby ešte trikrát. Anderson dodáva, že takýto postup v ňom vyvoláva „narastajúce obavy“.
Neistota spojená s vývojom úrokových sadzieb je umocnená reorganizáciou na najvyššej administratívnej úrovni Federálneho rezervného systému. Začiatkom budúceho roka sa totiž skončí funkčné obdobie Janet Yellenovej, ktorá je súčasnou riaditeľkou Fedu. Zo svojej funkcie predčasne odstúpil aj viceprezident Fedu Stanley Fischer a na jeho miesto bude potrebné dosadiť nového človeka.
Anderson povedal: „Stále očakávame, že FOMC sa v decembri postará o výrazný nárast úrokových sadzieb. Plány na zvyšovanie sadzieb v rokoch 2018 a 2019 však nemusia byť dodržané a očakávame, že v tomto období dôjde už iba k dvom nárastom úrokových sadzieb.“
Súvisiace:
Grafy odhaľujúce portfólio Fedu – $ 4,5 bilióna
Sú centrálni bankári ďalšími obetnými baránkami?
A prečo? Inflácia neprestajne podkopáva snahu Fedu v tejto oblasti. Miera nezamestnanosti síce dosahuje iba 4,4%, ale zdá sa, že trh práce nie je taký stabilný, ako mnohí verili.
Anderson vyhlásil: „Predpovede ohľadom inflácie na trhu s dlhopismi ostávajú výrazne pod historickými normami. Rozpätie štátnych dlhopisov so splatnosťou 2-10 rokov sa neprestajne zužuje od začiatku tohto roka. To je znamením toho, že Fed sa snaží normalizovať finančné podmienky príliš radikálne. Budúci ekonomický nárast a inflácia môžu byť ohrozené. Vývoj na trhu s dlhopismi naznačuje, že FOMC by mal v rámci odstraňovania QE postupovať pomalšie a opatrnejšie.“
Graf: Celkové aktíva Federálneho rezervného systému v období rokov 2007 až 2017
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, Bloomberg
Facebook komentár