Rastúca hodnota amerického dolára. Zvyšovanie obchodného napätia. A príliš nízka hodnota nezamestnanosti.
To je len niekoľko faktorov z polročnej správy Federálneho rezervného systému (ktorá má byť prednesená pred Kongresu ohľadom stavu americkej ekonomike), ktoré by mohli v najbližších rokoch pretvoriť kroky centrálnej banky.
Akýkoľvek prekvapivý zásah by mohol zabrániť plánom Fedu, ohľadom pokračovania v postupnom zvyšovaní úrokových sadzieb v tomto roku ale aj v budúcnosti, pretože sa takmer desať rokov po finančnej kríze pohybuje smerom k normalizícií menovej politiky.
Súvisiace: Európa a USA majú najdôležitejšie obchodné vzťahy na svete
Fed svoju kľúčovú úrokovú sadzbu v priebehu tohto roka navýšil dvakrát, naposledy v júni. V priebehu tohto roka by podľa jeho odhadov mal pristúpiť k ďalším dvom zvýšenia sadzieb a ďalšie tri ďalšie by mal vykonať v roku 2019.
Centrálni bankári v súčasnosti veria, že americká ekonomika je dostatočne silná na to, aby pokračovala vo svojej pozitívnej trajektórií.
Politici pod vedením predsedu Federálneho rezervného systému – Jerome Powella však vo svojej 63-stranovej správe jasne uviedli, že cesta budúcich zvýšení sadzieb bola predmetom “značnej neistoty”, pričom sa spomínalo obchodné napätie a klesajúca miera nezamestnanosti, ktorá by mohla spôsobiť prehriatie ekonomiky.
Powell ju plánuje pred Bielym domom a Senátom predniesť už v priebehu budúceho týždňa – v utorok a stredu.
Vo svojom prvom rozhovore ako predseda Powell poznamenal, že existuje veľká neistota, kedy agresívna obchodná politika prezidenta Donalda Trumpa môže ovplyvniť plány Fedu.
Vo štvrtok v rozhovore pre rozhlasový program American Public Radio – “Marketplace” poznamenal: “Nevieme, v súčasnosti je veľmi náročné povedať, akým spôsobom sa to bude vyvíjať.”
Powell ďalej poznamenal: Slabšie obchodné bariéry sú “pozitívnym faktorom pre naše hospodárstvo.” Ak však dôjde k eskalácii obchodnej vojny, “potom, áno, mohlo by to byť pre našu ekonomiku negatívne.”
Vo svojej správe oficiálni predstavitelia Fedu vyjadrili znepokojenie nad tým, že ekonomika by mohla rásť pomalšie, než sa očakávalo z dôvodu obchodnej orientácie Trumpovej administratívy. Taktiež uviedli, že sa obávajú aj vývoja v Európe, ako sú rokovania o Brexite a talianske politické problémy, čo by zasa mohlo utlmiť celosvetový výhľad.
Niektorí predstavitelia sa tiež obávali, že vývoj inflácie sa môže zhoršiť, keďže nezamestnanosť v krajine aj naďalej klesá.
Napriek varovnej správe Fedu, politickí predstavitelia sú s ohľadom na americké ekonomiku v tomto roku naozaj optimistickí.
Trh práce v roku 2018 pokračuje v posilňovaní. Inflácia nakoniec zasiahla cieľ Fedu pre zdravý vývoj ekonomiky. Ekonomické tempo sa razantne navýšilo, a to z veľkej časti kvôli nedávnym zníženiam daní od Trumpovej administratívy.
Powell v rozhovore pre “Marketplace” ďalej uviedol: “V súčasnosti sa ekonomike naozaj dobre darí.”
Aj napriek tomu Powell bude prichádzať s podobnými predpoveďami, aj keď eskalácia obchodných sporov bude pokračovať.
Štátny tajomník ministerstva financií Steven Mnuchin na začiatku tohto týždňa priniesol len veľmi málo informácií na objasnenie stratégie administratívy pre ukončenie obchodnej vojny a toho ako sa ďalej bude dohadovať či už s Čínou alebo ďalšími obchodnými partnermi.
Súvisiace: Ako funguje rozpočet NATO?
Trumpová administratíva pripravuje ďalšie kolo ciel na čínske tovary v hodnote 200 miliárd dolárov. Dokonca už zaviedla 25% sadzbu na čínsky vývoz v hodnote 34 miliárd dolárov. Peking prišiel s podobnými opatreniami na maloobchodné služby.
Mnuchin sa pokúsil ubezpečiť demokratov a republikánov, že administratíva nebude sledovať opatrenia, ktoré by podkopali cieľ 3% ročného hospodárskeho rastu.
Americká ekonomika v prvom štvrťroku roku 2018 vzrástla o 2,3%.
Mnuchin vo štvrtok poznamenal: “Uisťujem vás, že nebudeme robiť nič, čo by ohrozilo rast ekonomiky, hoci som si uvedomil, že na určitých trhoch, na ktoré sa musíme sústrediť, musíme byť opatrní a citliví.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, Yahoo
Facebook komentár