Pred deviatimi rokmi sa USA nachádzali v hĺbke finančnej krízy.
Rast HDP (hrubý domáci produkt) sa zmenšil najvyššieho rastu za obdobie 50 rokov a hospodárstvo každým mesiacom stratilo stovky tisíc pracovných miest.
Cieľová sadzba Fedu – úroková sadzba, účtovaná komerčnými bankami iným bankám, ktoré si vypožičiavajú peniaze – bola už takmer nulová. Americká centrálna banka však podnikla bezprecedentné kroky na ešte nižšie zníženie úrokových sadzieb. Fed začal kvantitatívne uvoľňovanie (QE), keďže v konečnom dôsledku realizoval nákupy štátnych dlhopisov a cenných papierov krytých hypotékami v hodnote biliónov dolárov.
Súvisiace: Historické úrokové sadzby za 5000 rokov
V rokoch 2008 až 2015 sa bilancia Fedu s celkovými aktívami pohybovala od 900 miliárd dolárov na 4,5 bilióna dolárov.
Úradníci Fedu tvrdia, že ich nekonvenčné politické kroky zachránili USA pred krízou, ktorá bola horšia ako Veľká hospodárska kríza.
Joseph Gagnon – vedúci odborník v Peterson Institute for International Economics, ktorý pracoval vo Fedu a pomohol spustiť QE v roku 2008, uviedol, že výskum ukazuje, že kvantitatívnym uvoľnením sa podarilo znížiť dlhodobé úrokové sadzby.
Gagnon poznamenal: “Je zriedkavé, že v ekonomike dostanete takú obrovskú odpoveď, na ktorej sa všetci môžeme dohodnúť.”
Ale Gagnon povedal, že v súvislosti s účinkami QE a nižších úrokovými sadzbami na rast a infláciu existuje viac nezhôd.
Rast HDP sa od roku 2008 vrátil späť a udržal sa v stálych hodnotách, približne okolo 2 percent.
Mnohí investori sa obávali, že QE spôsobí nepríjemný rast cien, ale inflácia zostala na tvrdohlavo nízkych úrovniach.
Politika Fedu s nízkymi úrokovými sadzbami spôsobila, že vláda bude aj naďalej požičiavať a utrácať. Americký verejný dlh dosahuje takmer 20 biliónov dolárov a niektorí sa obávajú, že bublina by mohla prasknúť, keď Fed vystúpi z vládneho trhu.
Deväť rokov po tom, čo Fed spustil QE, centrálna banka opäť vstúpi na nové územie, kedy začína znižovať bilanciu v hodnote niekoľkých biliónov.
Súvisiace: Prečo $20 biliónový dlh USA nie je až takým veľkým problémom
Od októbra, Fed každým mesiacom umožní cenným papierov splatnosť v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, bez reinvestovania. V budúcom roku postupne zvýši objem splatných dlhopisov. Hlavný ekonóm HSBC Kevin Logan uviedol, že tento proces je pre Fed novým územím.
Logan nakoniec uviedol: “Toto je veľký experiment,” … “Je to niečo, čo sa ešte nikdy nestalo.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MarketWatch, TheGuardian
Facebook komentár