Upustenie od masívneho amerického Federálneho rezervného programu kvantitatívneho uvoľňovania by mohlo byť veľkým problémom pre všetky ekonomiky sveta, podľa bývalého prezidenta Svetovej banky Roberta Zoellicka, ktorý hovorí, že tento krok by mohlo prinútiť krajiny zamerať sa na základy pre rast.
“[Fed] zužovanie je veľký problém. Myslím, že pre všetky ekonomiky – USA, Európa, Čína, juhovýchodná Ázia – základy stále siahajú k štrukturálnym reformám,” povedal Robert Zoellick, významný hosťujúci pracovník Peterson inštitútu pre medzinárodnú ekonomiku, 11.06.2013.
Dodal, že “Otázkou bude, až sa Fed nakoniec vzdiali od uvoľnenej menovej politiky, aký to bude mať účinok [odstúpenia steny peňazí, ktorá sa pohybuje po celom svete?”
Možnosť, že Federálny rezervný systém USA by svoj mesačný USD 85 miliardový dlhopisový nákupný program znížil neskôr v tomto roku, už vyvolala nervozitu skrz akciové trhy, čo viedlo k výpredajom dlhopisov USA a k prudkým výkyvom mien rozvíjajúcich sa trhov.
Zoellick, ktorý slúžil päť rokov ako prezident Svetovej banky, až do roku 2012, povedal, že to bol veľký štrukturálny posun v rozvíjajúcich sa trhových ekonomikách, ktoré závisia na silnom dopyte USA po svojich produktoch.
“V minulosti, keď ste mali oživenie v USA, ktoré posilnilo niektoré z vývozov … [Teraz] máte pohyb na posilnenie domáceho dopytu – to povedie k nižšiemu rastu exportu a to je zjavne hlavná vec pre zmeny v Číne pod novým vedením, “povedal Zoellick, s odkazom na tlak čínskej vlády na rast poháňaný spotrebou.
V Japonsku, nedávne monetárne a fiškálne kroky, ktoré urýchlili optimizmus v ekonomike, môžu byť pomôcť len veľmi málo, ak vláda skutočne neinvestuje do tzv. tretieho šípu štrukturálnych reforiem, povedal Zoellick.
“Nebezpečenstvo je, že niekedy v minulosti Japonsko používalo jen devalváciu meny na pomoc svojmu exportnému sektoru, a keď som pracoval s Japoncami pred 20 rokmi … Japonsko nikdy nie je ochotné otvoriť svoj trh služieb a ďalších oblastí, ktoré by zvýšili produktivitu – to je tretí šíp, “povedal Zoellick.
Minulý týždeň boli trhy veľmi sklamané odhaleniami japonského premiéra Šinzó Abeho, z dlhodobého zámeru nazval “tretí šíp” v jeho trojrozmernej stratégie, oživiť slabú ekonomiku. Oznámil zriadenie špeciálnych ekonomických zón, ktoré majú prilákať zahraničné investície a zaviazal sa zvýšiť príjmy. Niektorí ekonómovia si myslia, že ďalšie podrobnosti a realizácie by boli potrebné, aby sa zabránilo úpadku.
Zoellick dodáva, že zatiaľ čo Abeho ochota zapojiť sa do reforiem, ako je otvorenie poľnohospodárskeho sektora, je dôležitá, no ešte sa len uvidí, či premiér získa väčšinu vo voľbách do hornej komory parlamentu v júli a potom použije svoju politickú silu na realizáciu zmeny.
Preložil: Lukáš Jevčík
Zdroj: Yahoo Finance
Facebook komentár