FBI v súčasnosti prešetruje zbankrotovaného predajcu vín v Kalifornií, ktorého niektorí zákazníci obvinili, že prevádzkoval mnohomiliónové Ponziho schéma (podvod).
Vo svojom vyhlásení, orgán presadzovania práva poznamenal, že sa snaží získať čo najviac informácií od zákazníkov ohľadom spoločnosti Premier Cru, ktorá nedávno podala návrh na konkurz.
Hovorkyňa FBI Michele Ernst vo vyhlásení uviedla: “FBI vyšetruje pravdivosť tvrdení, či sa jednalo o tzv. pyramídovú štruktúru, z oblasti vinárskej firmy z Berkeley – Premier Cru,” … “Vzhľadom na široký rozsah a vysoký počet sťažností od ľudí, ktorí potvrdili, že boli ovplyvnení bankrotom spoločnosti Premier Cru, FBI ohľadom sťažností, obáv a tipov pre jednotlivcov zriadila e-mailovú adresu – premiercru.complaints@ic.fbi.gov.”
Súvisiace: Investovať do vín sa dá aj bez horibilných súm
Hlavný majiteľ spoločnosti Premier Cru – John Fox sa zatiaľ k veciam nevyjadruje, dokonca ani jeho právny zástupca. Fox taktiež podal návrh na osobný bankrot.
Krach spoločnosti Premier Cru je považovaný za najväčší bankrot predajcu vín v nedávnej minulosti a z toho dôvodu začína byť otrasená dôvera medzi nákupcami vín. Spoločnosť v januári roka 2016 požiadala o likvidáciu, keďže niekoľkých zákazníkov túto spoločnosť na súde obvinilo, keď táto spoločnosť za ich vložené peniaze, nikdy sľúbené objemy vín nedodala.
Vo vyhlásení bankrotu spoločnosti Premier Cru bolo uvedené, že jej aktíva sú v hodnote 7 miliónov dolárov, voči dlhom ktoré sú až na úrovni 70 miliónov dolárov a väčšina z tohto obnosu sa dlhuje práve viac ako 9000 zákazníkov. Medzi týchto zákazníkov podľa súdnych dokumentov patria miliardári, ako je William Koch a Jeff Greene, rovnako aj niekoľko čínskych zberateľov.
Ale Mark Bostick, ktorý má na starosti bankrot, povedal, že najväčším veriteľom môže byť spoločnosť American Express. Niekoľko zákazníkov, ktorí si kupovali víno v Premier Cru a využili kartu American Express, firma im za to nakoniec poskytovala určité náhrady.
Spoločnosť American Express sa odmietla vyjadriť k prípadu, ale uviedla, že všeobecne jej vlastníci kariet, ktorí ich karty využili “na nákup tovaru alebo služby, ktoré doteraz od obchodníka neboli dodané (ktorý podal o konkurznú ochranu) môžu zavolať na číslo, ktoré je na zadnej strane ich karty a tam im bude povedané, či nakoniec majú nárok na vrátenie peňazí.”
Bohatí zberatelia vína z celého sveta sa od Premier Cru snažili realizovať nákupy vína a tzv “futures” na víno.
(Tzv. víno s označením “futures” umožňuje zberateľom kúpiť víno v neskoršom čase, ktoré stále dozrieva, ale napriek tomu je vo fľašiach alebo sa predáva maloobchodníkom, čo im umožňuje, aby dosahovali potenciálne zisky, keď vína porastú na hodnote.)
Bostick poznamenal, že obchodný model spoločnosti Premier Cru im veľmi ľahko umožnil držať klientske prostriedky počas dlhého časového horizontu. Klienti, ktorí nakupujú futures často čakajú rok alebo viac, než im ich víno bude dodané. A pretože Premier Cru ponúkala bezplatné uskladnenie vína, niektorí klienti pred podaním žiadosti o víno radšej čakali niekoľko rokov.
Súvisiace: Pyramídový podvod pre zberateľov vína?
Bostick povedal, že aktuálne je zameraný na inventúru zostávajúceho vína v Premier Cru a stanovenie jeho hodnotu, ktorá sa odhaduje v rozmedzí 6,5 až 7 miliónov dolárov. Taktiež sa snaží zistiť podrobne nároky každého z veriteľov. Okrem toho spoločnosť môže mať uskladnené určité vína vo Francúzsku alebo na iných miestach.
Bostick dodal: “Ide o veľmi zložitý prípad,” … “keďže existuje toľko veriteľov. Dobrou správou je, že veritelia sa snažia o dosiahnutie zmysluplnej dohody.”
Zdroj: NYTimes
Facebook komentár