V rámci schémy, ktorá sa zdá byť veľmi úspešným podvodom (“pump and dump“), kryptomena litecoin v pondelok vzrástla o 25% po tom, ako falošná tlačová správa uviedla, že Walmart začne v online nákupoch prijímať platby tejto kryptomeny.
Investori mali veľa dôvodov domnievať sa, že tieto správy sú pravdivé: Overený litecoinový twitterový účet zverejnil odkaz na správu, ktorá sa objavil v tlačovej službe GlobeNewswire. Tlačová správa vyzerala dostatočne legitímne, vrátane (vymyslených) vyjadrení generálneho riaditeľa skupiny Walmart – Douga McMillona. Spoločnosť Walmart v ten moment zverejnila prácu pre odborníka na kryptomeny, ktorý by pracoval v jej sídle. A tieto správy si prebralo niekoľko veľkých spravodajských organizácií.
Súvisiace: Napodobovatelia Elona Muska v krypto podvodoch okradli investorov o milióny
Hovorca spoločnosti Walmart potvrdil, že oznámenie však bolo falošné. Walmart neakceptuje litecoin a litecoin svoj tweet vymazal. Hodinu po zverejnení oznámenia cena litecoinu klesla z viac ako 220 dolárov, späť na 178 dolárov – okolo úrovne, kde sa obchodovala pred tým, ako vyšla falošná správa.
Zatiaľ nie je jasné, kto sa nachádza za podvodom, ale je pravdepodobne že sa jedná o schému “pump and dump”. Vtedy ľudia kúpia aktívum a následne zvýšia cenu – spravidla z dôvodu falošných správ -, následne ju predajú, akonáhle cena prudko stúpne.
Firma zverejňovaná tlačové správy – GlobeNewswire tlačovú správu odstránila niekoľko minút po tom, ako sa spojili s nimi ľudia zo CNN, následne vydali opravu a vyzvala investorov a médiá, aby oznámenie ignorovali.
Hovorca materskej spoločnosti Intrado, ktorá je materskou skupinou tejto služby, v e -maile uviedla, že k vydaniu falošnej správy bolo došlo „podvodným používateľským účtom“. Služba zintenzívnila svoje autentifikačné opatrenia a prisľúbila kompletné prešetrenie toho, ako sa jej systémy mohli vypnúť.
Napriek tomu, že tlačová správa vyzerala na prvý pohľad autenticky, obsahovala určité výpovedné znaky falošných správ. Obsahovala falošný web „walmart-corp.com“ ako aj e-mailovú adresu hlavného marketingového riaditeľa spoločnosti Walmart. Použila čiastočné meno McMillona. A bola to prvá a jediná tlačová správa, ktorú Walmart vydal v rámci služby GlobeNewswire.
Litecoin bola taktiež považovaná za podivnú voľbu pre Walmart. Aj keď patrí medzi najstaršie kryptomeny na trhu, nachádza sa mimo zoznamu top 10 najväčších digitálnych mincí a spravidla nepatrí medzi najaktívnejšie obchodované – aj keď podľa online obchodovacej platformy Coinbase, litecoin zmenila majiteľa v hodnote hneď niekoľkých miliárd dolárov.
Schémy s označením “pump and dump” sú spravidla vyhradené pre menej regulované trhy, ako sú penny market a kryptomeny, kde regulačné orgány a investori majú menší prehľad o trhoch a menšiu schopnosť odhaliť kriminálnu činnosť. Aj keď je to neobvyklé, sfalšovaná tlačová správa spoločnosti veľkosti Walmart nebola prvou svojho druhu.
Súvisiace: 600 miliónov ukradnutých v obrovskej krypto lúpeži bolo vrátených
Pre kryptomeny, ktoré v posledných rokoch dosahovali navyšovanie hodnôt, prešli si hneď niekoľkými turbulentnými mesiacmi. Virtuálna mena Bitcoin, ktorá v apríli dosiahla historické maximum na hodnote takmer 65 000 dolárov, sa v júni prepadla až na 28 800 dolárov po tom, čo Čína rozširovala pôsobnosť svojich zásahov voči kryptomenám. Aktuálne sa jej cena obchoduje okolo 44 000 dolárov.
V súvislosti s digitálnymi menami vzrástli aj obavy z regulácie. Senát k svojmu zákonu pre infraštruktúru v hodnote 1,2 bilióna dolárov, ktorý prešiel v priebehu minulého mesiaca, pridal federálne nariadenia o kryptomenách a rozšírili tak počet používateľov kryptomien, ktorí by mali hlásiť ich držanie daňovému úradu v USA (Internal Revenue Service). Návrh zákona teraz musí schváliť Snemovňa, aby mohol zamieriť k podpisu prezidenta Joe Bidena.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár