Fakty_o_uniku_financnych_dokumentov_Paradise_Papers_2017

Najnovší masívny únik finančných údajov odhaľuje, ako najbohatší ľudia na svete tajne investujú bilióny dolárov v daňových rajoch. Spolu so zverejnenými informáciami vyplávali na povrch otázky, ktoré sa týkajú finančných záležitostí najvyššie postavených členov vlády prezidenta Trumpa.

Rozsiahla databáza uniknutých finančných dokumentov sa nazýva Paradise Papers. Prichádza viac než rok po kauze Panama Papers, v rámci ktorej bola Medzinárodnému konzorciu investigatívnych novinárov (ICIJ) udelená Pulitzerova cena za odhalenie nekalých finančných praktík svetovej elity v daňových rajoch.

1. O čo ide?

Spis Paradise Papers zahŕňa 13,4 milióna uniknutých dokumentov, ktoré pochádzajú predovšetkým od právnickej firmy Appleby na Bermudských ostrovoch a spoločnosti Asiaciti Trust zo Singapuru. Spoločnosť Appleby na svojej webstránke uvádza, že sa zaoberá prevažne poskytovaním zahraničných finančných služieb „svetovým verejným a súkromným spoločnostiam, finančným inštitúciám a jedincom s vysokou hodnotou majetku“. Asiaciti Trust tvrdí, že je „prevádzkovateľom medzinárodného trustového fondu a poskytovateľom korporátnych finančných služieb“.

Tak, ako tomu bolo v prípade Panama Papers, aj tentokrát sa uniknuté dokumenty dostali do rúk nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung. Ten sa o spis podelil s Medzinárodným konzorciom investigatívnych novinárov, čo viedlo k spoločnému vyšetrovaniu záležitosti, na ktorom sa zúčastnilo takmer 100 mediálnych inštitúcií z celého sveta. Patrili medzi ne napríklad New York Times, Guardian, BBC a NBC News.

A rovnako ako pri Panama Papers, aj v súčasnom prípade sa uniknuté informácie týkajú úplne legálnych finančných operácií. Znovu však môžeme zdôrazniť vyjadrenie bývalého prezidenta Baracka Obamu, ktorý v roku 2016 povedal: „Problémom je práve to, že väčšina z týchto operácií je legálna.“

2. Čo uniklo?

Väčšina odhalených informácií hovorí o tom, akým spôsobom politici, celebrity a najbohatší ľudia sveta chránia svoje peniaze pred daňami, skrývajú vlastníctvo obrovských majetkov a vykonávajú obchodnú činnosť v tajnosti. Mnohé z odtajnených praktík a transakcií sú síce legálne, no vo väčšine prípadov je možné považovať ich za nanajvýš neetické.

3. Kto bol odhalený?

Spis Paradise Papers dokladuje, že Wilbur Ross, ktorý je ministrom obchodu Spojených štátov amerických, udržiava obchodné vzťahy s ruskými oligarchami či zaťom ruského prezidenta Vladimíra Putina. Snáď nie je žiadnym prekvapením, že sa o nich zabudol zmieniť počas diskusie so zástupcami amerického senátu, ktorí začiatkom tohto roka posudzovali jeho bezúhonnosť pri nástupe do funkcie.

Keď sa Ross stal členom Trumpovej vlády, údajne aj naďalej udržiaval vzťahy so spoločnosťou Navigator Holdings. Jedná sa o lodnú prepravnú spoločnosť, ktorá je v čiastočnom vlastníctve Rossovej bývalej súkromnej investičnej spoločnosti. Jedným z popredných klientov tohto dopravcu je spoločnosť Sibur, ktorá je ruským energetickým gigantom a medzi jej majiteľov patrí napríklad Gennadij Timčenko. Ten je známym ruským miliardárom, Putinovým blízkym spojencom a jedným z ľudí, proti ktorým boli namierené sankcie amerického ministerstva financií. Druhým z najväčších akcionárov spoločnosti Sibur je ďalší Putinov spojenec, Leonid Michelson. Jeho plynárenská spoločnosť Novatek taktiež čelí nátlaku amerických sankcií. So spoločnosťou Sibur je nakoniec veľmi úzko spojený aj Kirill Šamalov, ktorý je Putinovým zaťom.

Ross udržiava svoj podiel v spoločnosti Navigator prostredníctvom niekoľkých spoločností na Kajmanských ostrovoch.

Senátor Richard Blumenthal povedal, že členovia Kongresu, ktorí posudzovali Rossovu kandidatúru na post ministra, si neboli vedomí týchto zákulisných vzťahov. Vyhlásil: „Som šokovaný a zhrozený, pretože sa cítim byť oklamaný. V dôsledku utajovania týchto spoločností bol oklamaný aj náš výbor, no v prvom rade boli oklamaní americkí občania.“

4. Ktoré ďalšie mená sa objavili na dokumentoch?

Gary Cohn je v súčasnosti hlavným ekonomickým poradcom prezidenta Donalda Trumpa. Predtým však zastával pozíciu v investičnej banke Goldman Sachs a podľa uniknutých dokumentov bol napojený až na 22 spoločností so sídlom na Bermudských ostrovoch. Súčasný štátny tajomník Rex Tillerson je bývalým generálnym riaditeľom spoločnosti Exxon Mobil a počas vykonávania tejto funkcie bol tiež riaditeľom spoločnosti na Bermudských ostrovoch, ktorú prevádzkoval spolu so zastupiteľmi jemenskej vlády. Ani v jednom prípade sa nejednalo o nelegálnu činnosť. Stephen Bronfman, ktorý je najvyšším poradcom a kľúčovým zhromažďovateľom peňažných prostriedkov kanadského premiéra Justina Trudeaua, sa prostredníctvom zahraničných účtov údajne vyhol daniam v hodnote miliónov dolárov. Ani tento prípad síce nie je nelegálny, ale je obrovskou hanbou pre Justina Trudeaua, ktorý si zaumienil stíhať všetkých priaznivcov daňových rajov.

Lord Ashcroft, ktorý je popredným darcom finančných prostriedkov Konzervatívnej strany Veľkej Británie, má v tajnom trustovom fonde na Bermudských ostrovoch uložené stovky miliónov dolárov. Znovu nejde o nič nelegálne, ale takéto zistenie môže spôsobiť značné problémy britskej premiérke Therese Mayovej, ktorá prijala od Ashcrofta niekoľko významných dotácií. Konzervatívna strana v minulosti tiež vyhlásila boj proti zámorským daňovým rajom.

Spisy Paradise Papers tiež dokumentujú, že aj kráľovná Alžbeta investovala do zahraničných spoločností súkromný kapitál v hodnote $13 miliónov. Treba poukázať na to, že táto finančná operácia nie je nelegálnou, ale môže vyvolať otázky týkajúce sa toho, prečo investuje hlava britskej kráľovskej rodiny svoje peniaze do aktív mimo krajiny.

Škandálu sa nevyhli ani svetovo uznávané celebrity. Bono, ktorý je frontmanom skupiny U2, investoval prostredníctvom spoločnosti na Malte do nákupného centra v Litve. Madonna využila služby zahraničných bankových účtov a investovala do spoločnosti, ktorá je dodávateľom medicínskych produktov a zariadení.

Paradise Papers v konečnom dôsledku inkriminovali viac než 120 politikov a vodcovských osobností z celého sveta. Ocitli sa medzi nimi aj 13 politickí spojenci, darcovia a členovia kabinetu vlády prezidenta Donalda Trumpa. Spisy tiež zahŕňajú informácie o daňovom plánovaní významných spoločností ako Apple, Nike a Uber Technologies.

5. To nie je všetko

Uniknuté dokumenty uvádzajú, že spoločnosti Facebook a Twitter obdržali investície od dvoch ruských finančných inštitúcií, ktoré udržiavajú úzke vzťahy s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Za investíciami stál údajne Jurij Milner, ktorý je podnikateľským partnerom Jareda Kushnera. Ten je zase hlavným poradcom prezidenta Trumpa a jeho zaťom.

Milner, ktorý je investorom do rizikového kapitálu, si v roku 2011 kúpil nehnuteľnosť v Silicon Valley v hodnote $100 miliónov. Paradise Papers dokumentujú, že rovnako si kúpil obrovské podiely v spoločnostiach Facebook a Twitter. Tieto investície údajne vykonal pomocou stoviek miliónov dolárov, ktoré pochádzali od ruskej štátnej banky VTB a ruskej vládnej finančnej inštitúcie Gazprom Investholding.

Tieto prepojenia vzbudzujú obavy najmä po odhalení ruskej snahy o manipuláciu amerických prezidentských volieb v roku 2016 prostredníctvom dezinformácií, ktoré sa šírili na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.

Milner sa však vyjadril, že investícia do spoločnosti Twitter mu neposkytla moc zasahovať do fungovania sociálnej siete. Ďalej tvrdí, že ani jedna z týchto investícií nebola motivovaná politickými záujmami. Milner pre denník New York Times vyhlásil: „Nebolo v tom nič viac ako obchod.“ Milnerove spoločnosti neskôr predali svoj podiel v oboch technologických podnikoch.

Milner je tiež významným investorom do realitnej spoločnosti Cadre, ktorá spadá pod čiastočné vlastníctvo Jareda Kushnera. Kushner sa však záhadne zabudol zmieniť o svojom podiele v tejto spoločnosti, keď nastupoval na pozíciu člena Trumpovho kabinetu.

6. Je to všetko?

Zďaleka nie. ICIJ bude v priebehu nasledujúceho týždňa spolu so svojimi mediálnymi partnermi uverejňovať ďalšie informácie o uniknutých dokumentoch. Budú zahŕňať údaje o tom, akým spôsobom usmerňujú spoločnosti svoje zisky do oblastí s nízkym zdanením, ako využívajú najbohatší jedinci planéty svoje účty v daňových rajoch, ako fiungujú zahraničné trustové fondy a akým spôsobom využívajú zámorské účty poprední predstavitelia a partneri americkej vlády.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, TheGuardian

Facebook komentár