Facebook od januára do konca marca odstránil 2,2 miliardy falošných účtov, čo pre spoločnosť predstavuje rekord.
Toto číslo je len o niečo menej ako 2,38 miliardy mesačne aktívnych užívateľov, ktorých má Facebook po celom svete. Pre porovnanie, Facebook v predchádzajúcom štvrťroku vymazal 1,2 miliardy falošných účtov a 694 miliónov účtov v období od októbra do decembra 2017.
Nové čísla boli zverejnené vo štvrtok v tretej správe Spoločnosti o presadzovaní noriem. Facebook od budúceho roka začne vydávať túto správu na štvrťročnej báze, a nie dvakrát za rok a dokonca v nej bude poskytovať aj čísla pre Instagram.
Generálny riaditeľ spoločnosti Mark Zuckerberg poznamenal: “Vhodné údaje sú pre nás rovnako dôležité ako akékoľvek finančné údaje, ktoré poskytujeme, takže aj tieto údaje chceme prinášať rovnako často,” … “Pochopenie všeobecného rozširovania škodlivého obsahu pomôže spoločnostiam a vládam navrhnúť lepšie systémy na riešenie tohto problému. Domnievam sa, že by to mali robiť všetky firmy okolo hlavných internetových služieb.”
Súvisiace: Prečo Zuckerberg potreboval zapôsobiť na Macrona?
V ďalšom blogu zdieľanom v dnešnom dni, viceprezident spoločnosti Facebook pre oblasť Analytiky – Alex Schultz vysvetlil niektoré z dôvodov ktoré stoja za prudkým nárast falošných účtov. Poznamenal, že jedným z faktorov sú “vulgarizačné útoky”, ktoré podľa neho predstavujú skutočnú škodu alebo dokonca skutočné riziko poškodenia. To sa často stáva, keď niekto vytvorí sto miliónov falošných účtov, následne je pomocou nich bez váhania schopný vykonať akúkoľvek diskretitačnú kampaň. Schultz poznamenal, že aktuálne tieto účty sú odstránené tak rýchlo, že im nikto nie je vystavený a neprichádzajú do kontaktu s aktívnymi užívateľmi.
Spoločnosť odhaduje, že 25 z každých 10 000 zobrazení obsahu, napríklad sledovaní videa alebo zobrazení fotografií na Facebooku čelia narušeniu ich zásad okolo násilia a politike okolo grafického obsahu. Medzi 11 až 14 z každých 10 000 zobrazení obsahu porušilo politiku nahoty dospelých a sexuálnych aktivít.
Facebook sa po prvýkrát podelil aj o svoje úsilie ohľadom potlačenie nezákonného predaja strelných zbraní a nelegálnych liekov na svojej platforme.
Poznamenali, že zvyšujú svoju proaktívnu detekciu nelegálnych liekov a strelných zbraní. Počas prvého štvrťroka, ich systémy našli a označili 83,3% z obsahu okolo porušovania obsahu nelegálnych liekov a 69,9% z porušenia obsahu strelných zbraní. Facebook ďalej uviedol, že sa to stalo predtým, ako by ich používatelia nahlasovali.
Politika spoločnosti Facebook uvádza, že užívatelia, výrobcovia alebo maloobchodníci nemôžu na platforme kupovať alebo predávať neregulované lieky ako ani marihuanu. Pravidlá tiež neumožňujú používateľom nakupovať, predávať, obchodovať alebo darovať strelné zbrane cez Facebook, vrátane ich častí alebo streliva.
V správe sa spoločnosť podelila aj o to, koľko používateľov sa voči odstráneniu obsahu odvolalo a koľko z nich na sociálnej sieti získali obnovenie obsahu. Ľudia majú možnosť odvolať sa voči rozhodnutiu spoločnosti Facebook, s výnimkou obsahu, ktorý je označeným pre mimoriadne obavy o bezpečnosť.
Súvisiace: Výsledky Facebooku: Pozor na náklady pre bezpečnosť
Facebook poznamenal, že medzi januárom a marcom “podnikol kroky” u 19,4 milióna prípadov. Spoločnosť uviedla, že odvolaniu čelilo až 2,1 milióna obsahu. Po odvolaní bolo obnovených 453 000 možností obsahu.
Oblasť nenávistných prejavov bola pre Facebook obzvlášť náročná. Automatizované systémy spoločnosti ťažko identifikujú a odstraňujú nenávistné prejavy, ale technológia sa zlepšuje. Nájdený percentuálny podiel nenávistných výrokov podľa údajov Facebooku bol prvýkrát v štvrťoku vyšším, ako ten ktorí oznámili používatelia – jedná sa o nárast na 65,4% z 51,5% v treťom štvrťroku 2018.
Justin Osofsky, ktorý má na starosti celosvetové operácie Facebooku k tejto výzve poznamenal: “Čo umelá inteligencia stále nevie robiť správne, je práve pochopenie kontextu,” … “Kontext je kľúčový pri hodnotení vecí, ako sú prejavy nenávisti.”
Osofsky tiež uviedol, že Facebook spustí pilotný program, kde sa niektorí z jeho recenzentov zamerajú na nenávistné prejavy. Cieľom je, aby títo recenzenti mali “hlbšie pochopenie” toho, ako sa prejavujú prejavy nenávisti.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, MSN
Facebook komentár