Investori by mali byť vážne znepokojení budúcnosťou svojich portfólií podľa nedávno vydanej správy Bullion Management Group INC (BMG). Dôvod? Pretože dnešné fiškálne a monetárne politiky pripravili pôdu pre trýznivé obdobie menovej devalvácie, portfóliovej deštrukcie a potenciálnej zničujúcej inflácie.

“Ako chrániť svoje portfólio pred hospodárskou nezmyselnosťou” konštantuje, že dnešní finanční politici ukazujú nebezpečnú absenciu zdravého rozumu. Správa, ktorej autorom je známy expert drahých kovov Nick Barisheff, sa snaží vzdelávať investorov hlavného prúdu o silných, no často nepovšimnutých prúdoch ovplyvňujúcich globálnu ekonomiku, a tým aj zdravie ich portfólií

Začínajúc vysvetlením prečo zažívame jednu finančnú krízu za druhou, táto správa ponúka investorom dôkladne preskúmaný, ale ľahko zrozumiteľný pohľad na vnútorné fungovanie našej hlboko chybnej ekonomiky. Pritom sa jej podarilo vrhnúť nové svetlo na tri z najnaliehavejších problémov ovplyvňujúcich dnešných investorov.

Vysvetlenie troch naliehavých problémov

  • Prečo globálna dlhová kríza je oveľa nebezpečnejšia ako sa zdá,
  • Prečo monetárne politiky privádzajú globálnu ekonomiku na pokraj,
  • Ako môžu investori chrániť  svoje portfólia pred inflačnou búrko

Vládny dlh je už globálnym problémom, ale vládne odmietnutie sa môže stať ešte väčším problémom. Japonský dlh je už dvojnásobok jeho HDP a v roku 2010 bude rásť ešte viac. Čistý dlh Veľkej Británie dosiahne 56 % z HDP v roku 2010, zatiaľ čo Španielsko, Taliansko a Portugalsko čelia masívnym fiškálnym deficitom. „Oficiálny“ vládny dlh USA je už teraz 90 % z HDP a toto číslo bude stúpať a rovnako aj bilión-dolárové deficity štátneho rozpočtu sa stanú štandardom počas niekoľkých nasledujúcich rokov. Napriek tomu sa robí len málo pre vyriešenie problému. Ak sa americká fiškálna politika nezmení, pomer jej dlhu k HDP sa čoskoro zvýši na úroveň Grécka a Portugalska. Je to zvláštna doba.

Ochrana bohatstva

Dnes je ochrana bohatstva primárnym cieľom. Podľa správy, drahé kovy sú tým aktívom, ktoré musí dnes vlastniť každý bystrý investor. Prečo? Lebo si zachovávajú svoju hodnotu za všetkých ekonomických podmienok. Väčšina investorov si mýli peniaze a menu. Zlato sú peniaze, nie mena. Zlato sú peniaze, lebo uchovávajú hodnotu. Mena, či ide o americké alebo kanadské doláre, eurá, ruble, juany či jeny, stráca hodnotu – a to rýchlo. Meny sa znehodnocujú nevídaným tempom, lebo sú vytvárané z tenkého vzduchu zúfalými, hlboko zadĺženými vládami.

Zmena v postoji?

Správa zdôrazňuje, že v dnešnom ekonomickom prostredí je rozhodujúce, aby investori zaujali nový prístup. Musia urobiť posun od „menového postoja“ k „zlatému prístupu“. Preorientovanie sa k zlatému prístupu neznamená, že sa investori majú stať fanatikmi zlata a premeniť všetok ich majetok na zlato. Znamená to umiestňovanie vhodného podielu ich portfólia do zlata a drahých kovov. A znamená to pochopenie dôležitosti vnútornej (peňažnej) hodnoty verzus hodnoty založenej na mene.

Hodnota: v oku pozorovateľa

Správa demonštruje, že pri cene 1400 USD za uncu zlata, trh drahých kovov ostáva nepatrným v porovnaní s trhom finančných aktív. V skutočnosti, ako to ukazuje nasledujúci graf, hodnota zlata v súkromnom vlastníctve predstavuje len zlomok z celkových globálnych finančných aktív. A celkový obnos zo všetkého zlata, ktoré bolo niekedy vyťažené, vrátane centrálnych bankových rezerv, priemyselných zariadení a šperkov je menej ako 4 % z celkovej hodnoty celosvetových akcií a dlhopisov

2010 Graf: Zlato versus finančné aktíva

Zdroj: Bullion Management Services

Facebook komentár