Ministri financií eurozóny sa dohodli na posilnení fondu určeného na záchranu počas kríz v regióne – dlho očakávaný krok, ktorý sa bude zaoberať tým, ako sa na tento región pozerajú investori.
19-člennej oblasti sa často vyčíta, že rozdiely medzi rôznymi ekonomikami nerieši. Rozdiely medzi južnými krajinami, ktoré majú tendenciu mať vysokú úroveň vládneho dlhu, a fiškálnejšie jastrabými severnými krajinami spôsobili napätie, keď sa eurozóna v roku 2010 pokúšala vyriešiť svoju krízu štátneho dlhu.
Ministri financií bloku však v pondelok podnikli kľúčový krok k prekonaniu týchto rozdielov.
Zhodli sa na tom, že Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM), ktorý bol vytvorený v roku 2012 s cieľom poskytnúť finančné prostriedky národom, ktoré potrebujú záchranu, by mal zohrávať silnejšiu úlohu pri navrhovaní a realizácii budúcich záchranných programov – úlohu, ktorú na vrchole dlhovej krízy zdieľali Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond.
Diskusie o tejto téme sú tu už rok, vzhľadom na politické a finančné rozdiely medzi krajinami, očakáva sa však, že tento krok bude v budúcom roku schválený parlamentmi jednotlivých krajín.
Tento krok by mohol upokojiť investorov, ktorí sa obávajú finančných rozdielov medzi krajinami eurozóny, a rizík, ktoré môžu pre ich investície predstavovať.
“Bolo to naozaj ťažké,” uviedol na pondelkovej tlačovej konferencii Paschal Donohoe, ktorý vedie stretnutia 19 ministrov.
Pre eurozónu, ktorá čelí hlbokej hospodárskej kríze v dôsledku pandémie koronavírusov, to prichádza v zložitom období. To by v konečnom dôsledku mohlo predstavovať riziká aj pre bankový systém regiónu.
Čo bolo dohodnuté?
Najnovšia dohoda okrem toho, že hrá dôležitejšiu úlohu v budúcich záchranných balíkoch, umožňuje ESM byť poistkou pre „Jednotný fond na riešenie krízových situácií“, ktorý poskytuje podporu bankám v eurozóne, ktoré čelia úpadku. Táto poistka bude k dispozícii v roku 2022, o dva roky skôr, ako sa pôvodne plánovalo.
Donohoe ďalej poznamenal: “Blokovanie je posledná možnosť, keďže sa jedná o ďalšiu bezpečnostná sieť, ktorú máme k dispozícii, ak by sme ju potrebovali.“
„Posilní a doplní pilier riešenia krízových situácií bankovej únie a pomôže zabezpečiť, aby zlyhanie bánk nepoškodilo širšie hospodárstvo alebo skutočne nespôsobilo finančnú nestabilitu.“
Cieľom bankovej únie v eurozóne je posilniť a lepšie dohliadať na jej bankový systém. To bol problém v minulosti, keď globálna finančná kríza vyvolala obavy z rizík nákazy z jednej krajiny eurozóny do druhej.
Plán, ktorý tento týždeň schválili ministri, zahŕňa ďalšie kroky vrátane rokovaní o európskom systéme poistenia vkladov, ktorý by chránil vklady retailového bankovníctva v celom regióne. Z politického hľadiska to však zostáva citlivá otázka, pričom niektoré krajiny sa obávajú, že by to potenciálne ohrozilo ich daňových poplatníkov, keď by sa zrútila banka v inej krajine eurozóny.
Paolo Gentiloni, európsky komisár pre hospodárske záležitosti, uviedol, že región „nie je na konci tejto cesty“, čo naznačuje, že je potrebné vykonať viac práce na dokončení bankovej únie.
Read my full remarks after today's #Eurogroup meeting: https://t.co/KBbJyed3wS pic.twitter.com/CPEYVj94qH
— Paschal Donohoe (@Paschald) November 30, 2020
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ
Facebook komentár