Európskej ekonomike sa v roku 2017 darilo najlepšie v období poslednej dekády. Avšak táto trajektória by nemala nasledovať.
Očakáva sa, že v rast priebehu tohto roka výrazne spomalí, pretože Európa sa bude vyrovnávať s novými obchodnými bariérami, neistotou okolo Brexitu a politickými rozvratmi, ktoré podkopávajú dôveru v euro a banky sú aj naďalej vystavené stresu.
Florian Hense, ktorý je ekonóm banky Berenberg poznamenal: “Neustále posilňovanie mixu rizík, ktoré z veľkej časti vyplývajú z iných zdrojov, je dôvodom rastúcich obáv.”
Európska centrálna banka odhaduje, že rast eurozóny sa tento rok spomalí na 2% v porovnaní s 2,5% v roku 2017. Európa, ktorá v poslednom roku rástla rýchlejšie ako Spojené štáty, tak opäť začne zaostávať.
Svet podnikania už čelí negatívam
Prieskum nákupných manažérov uverejnený v stredu od IHS Markit ukázal, že ekonomika eurozóny v októbri rástla najpomalším tempom za viac ako dva roky. Podľa prieskumu, celosvetové obchodné konflikty znižujú dopyt po európskom exporte.
Ešte očividnejšie je to v očakávaniach budúceho rastu, keďže dosiahli najnižšiu úroveň za štyri roky.
Stephen Brown, ktorý je vedúcim ekonómom z Capital Economics poznamenal: “V prípade, že po celom svete bude vidno oveľa viac neistoty, môže to mať za následok ďalší veľký pokles sentimentu a oneskorenie investičných rozhodnutí.”
Európska centrálna banka vo štvrtok uviedla, že údaje nie sú dostatočné na to, aby v decembri mohla prehodnotiť plány na ukončenie svojho masívneho stimulačného programu. Banka do svojho hospodárstva od roku 2015 napumpovala 2,7 bilióna eur (3,1 bilióna dolárov), cez nákup štátnych dlhopisov.
“Áno, je vidno slabšiu dynamika … ale je to dosť na zmeny, kde sa zmenia základy?” Odpoveď je nie,” pred novinármi poznamenal prezident ECB Mario Draghi a dodal: “Hovoríme o slabšom tempe, nie o poklese.”
Súvisiace: Európa a USA majú najdôležitejšie obchodné vzťahy na svete
Krížová vojna vo svete obchodu
Spojené štáty voči Európe udelily nové tarify pre oceľ a hliník. Avšak európske spoločnosti sú tiež chytené v krížovej paľbe väčšieho obchodného sporu medzi Spojenými štátmi a Čínou.
Brown poznamenal: “Mnohé firmy budú predávať diely, ktoré sa používajú ako vstup do výroby alebo vykonajú odpredaj všeobecných investičných tovarov, takže obchodné napätie môže mať nepriamy vplyv.”
Najväčším problémom je Nemecko, exportná elektráreň, ktorá zaznamenala mimoriadne prudký pokles aktivity.
Nemecká priemyselná a obchodná komora znížila svoju predpoveď na hospodársky rast pre rok 2018 na 1,8%, čo je omnoho menej ako v porovnaní s predchádzajúcim odhadom vo výške 2,7%.
IHS Markit vo svojom prieskume preukázal spätnú väzbu na objednávky zo zahraničia a slabosť v nemeckom automobilovom priemysle.
Automobilový priemysel Nemecka čelí problémom
Nemecké automobilky sú ťažko postihnuté celosvetovým obchodným napätím, pokračujúcim vplyvom z dieselových škandálov a oneskorením, vyvolaným novým systémom certifikácie vozidiel v Európe.
BMW v septembri prišla s varovaním pre zisky, čiastočne z dôvodu “pokračujúcich konfliktov medzinárodného obchodu”. Vo štvrtok materská skupina značky Mercedes Benz – Daimler zaznamenal prudký pokles tržieb za tretí štvrťrok.
Generálny riaditeľ Dieter Zetsche vo vyhlásení uviedol: “Automobilový priemysel a teda aj Daimler sa stále nachádzajú vo veľmi náročnom prostredí.”
Ďalším veľkým rizikom je, že americký prezident Donald Trump sa opakovane vyhrážal zavedením taríf pre automobily produkované z Európe, ak sa Európska únia nebude snažiť znížiť obchodné bariéry.
Súvisiace: Vyrobené v USA: Nemecké automobily Trump nechce!
Problémy okolo Brexitu
Británia plánuje opustiť Európsku úniu v marci 2019. Avšak spoločnosti v Európe a Británie stále čelia neistote ohľadom ich aktivít cez hranice štátov.
Obavy sa zvyšujú, keďže Británia sa môže odchýliť od dohody, ktorá by bola jasná a spoločnostiam a investorom by dodala väčšiu jasnosť.
Takzvaný “neviditeľný Brexit” môže byť pre niektoré spoločnosti ešte horší ako scenár, v ktorom Británia v marci opustí Eurozónu bez dohody o prístupe na rozsiahle európske trhy.
Automobilka BMW uviedla, že svoju továreň značky Mini v Británií zatvorí ihneď po Brexite na jeden mesiac z dôvodu údržby, pretože si nemôže byť istá, že sa jej podarí dodať náhradné diely. Jaguar citoval neistotu nad Brexitom ako jediný dôvod pre zavedenie trojdňového pracovného týždňa (až do Vianoc) pre 1 000 zamestnancov.
Letecké spoločnosti by mohli čeliť veľkým prerušeniam v ich podnikaní, zatiaľ čo maloobchod sa snaží uskladňovať potraviny a lieky.
Súvisiace: Brexit: Firmy sa obávajú ešte väčšej neistoty
Problémy v Taliansku
Európska politika taktiež ohrozuje hospodárskou stabilitu.
Európska komisia v priebehu minulého týždňa odmietla návrh rozpočtu Taliansko, ktorý vyžadoval výrazné zvýšenie výdavkov v rozpore s pravidlami EÚ. Taliansko to bude musieť prehodnotiť alebo bude čeliť pokutám.
Súvisiace: Taliansko nie je ako Grécko. Situácia je lepšia ale aj horšia
Investori sa obávajú, že konflikt medzi Rímom a Bruselom by mohol ďalej eskalovať a dať tak taliansky bankový sektor do ešte horšej situácie. To zase bude mať jednoznačný vplyp na talianske hospodárstvo.
Kathleen Brooksová, ktorá má na starosti výskum v spoločnosti Capital Index, poznamenala: “Taliansko je treťou najväčšou ekonomikou v eurozóne, takže jej finančný osud je pre celý blok dôležitý.“
Zdroj: Bloomberg, TheGuardian
Facebook komentár