Európske akciové fondy v minulom týždni zaznamenali celkový príliv finančných prostriedkov o hodnote 6,1 miliardy dolárov, čo predstavuje najvyšší objem v histórii. Tieto informácie zverejnila spoločnosť dát – EPFR.
Toto je prvýkrát, čo objem smerujúci do európskych akciových fondov prekročil úroveň 6 miliárd dolárov, odkedy EPFR začala so sledovaním dát – v roku 2000. Dáta z EPFR poukázali na celkový rozsah prílevu finančných prostriedkov na úrovni 8,8 miliardy dolárov ktoré boli investované do celosvetových akciových spoločností a z toho 6,1 miliardy dolárov do európskych akciových trhov, 2,4 miliardy dolárov na americké akciové trhy a zostávajúce objemy na iné trhy.
Analytici prisudzovali tento optimizmus investorov k výhre Emmanuela Macrona, vo francúzskych prezidentských voľbách. Poznámke analytikov od Bank of America Merrill Lynch, tím uviedol, že prísun prostriedkov do európskych akciových spoločností vzrástol, ale vidia aj dostatok priestoru na výnosy.
BAML v poznámke uviedla: “V USA obchodované európske akciové ETF fondy v roku 2016 zaznamenali razantný odliv. Rovnako tak celkový príliv do európskych akciových fondov je na úrovni 15 miliárd dolárov, čo je stále malá hodnota v porovnaní, s odlivom v roku 2016 na úrovni 103 miliárd dolárov – ale počas tohto týždňa bol zaznamenaný najväčší príliv.”
BAML ďalej vysvetľuje, že býčí trh v európskych akcií je v plnom prúde a je tu priestor pre ďalší priestor v smere nahor, teda čo sa týka perspektívy ocenenia.
Medzitým analytici z Deutsche Bank uviedli, že nadšenie investor bolo vidieť v následku víťazstva Macrona, po prvom kole francúzskych prezidentských volieb a bolo zopakované aj po výsledkoch druhého kola.
Analytici Deutsche Bank v poznámke uviedli: “Keďže francúzske voľby nepriniesli negatívne prekvapenia, politické riziko sa aktuálne zdá byť celkom neškodné a očakávame, že zahraniční investori začnú opäť investovať svoje finančné prostriedky do európskych fondov,” … “V šiestich podobných obdobiach, okolo prítoku finančných prostriedkov do akciových fondov od roku 2004 sme vypozorovali, že v priemere cyklické sektory ako automobilky a kapitálové statky trh prekonávali, zatiaľ čo defenzívne sektory a oblasť energií boli na tom horšie.”
V Spojených štátoch je dokonca vidno neistotu okolo daňových reforiem a očakávaného fiškálneho plánu Donalda a investori to nevnímajú pozitívne.
Začiatkom tohto týždňa, Jeffrey Gundlach, ktorý je výkonným riaditeľom investičnej spoločnosti DoubleLine Capital povedal, že európske a rozvíjajúce sa trhy akcií sú atraktívnejšie než tie z USA.
Volatilita na trhu bola v tomto týždni na historickom minime. Po francúzskych prezidentských voľbách sa index volatility (CBOE) dostal na najnižšiu úroveň od roku 1993. Aj keď mnohými je to interpretované ako miera pozitívnych období na trhoch, celý rad analytikov už varoval, že to nemusí trvať veľmi dlho, keďže volatilita počas dlhšieho obdobia nezostáva na nízkej úrovni.
Index volatility bol víťazstve Macrona dosiahol jednociferné minimá. Celosvetové akciové trhy dostali nový impulz, ale meny ktoré sú považované za bezpečné útočisko, ako je japonský jen a švajčiarsky franku poklesli, keďže analytici prišli s varovaniami okolo obrovského riziko, ktoré možno očakávať na tomto pokojnom trhu.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Reuters, Deutsche Bank, EPFR
Facebook komentár