Nové údaje z banky Goldman Sachs ukazujú, že americkí investori v prvých šiestich mesiacoch roku 2013 do európskych akciových trhov natlačili viac než 65 miliárd amerických dolárov, čo je najviac (v 1. polroku) od roku 1977.
Kapitál tečúci do tohto regiónu Eurozóny je aj vďaka tomu, že sa mu podarilo vydriapať von z recesie a výhľad tohto kraja sa zlepšil. Ale to nastalo až po mnohých rokoch, kedy investori sa vyhýbali Európe, pretože eurozóna kráčala cez niekoľko jej dlhových kríz, ktoré pomohli zatlačiť nezamestnanosť na šialene vysoké úrovne a boli potreba rôzne pomocné balíčky.
Ale aj keď investori prejavili obnovené nadšenie pre európske akcie, tím analytikov z Goldman Sachs uviedol, že americkí investori ešte v Európe nemajú dostatočnú expozíciu. Tím predpokladá, že v nadchádzajúcich mesiacoch by viac amerických peňazí malo prúdiť do Európy, a odporučili, aby dlhodobí investori nakupovali Londýnsky index FTSE 100, pretože tento trh vyzerá relatívne podhodnotený.
Zatiaľ v tomto roku, akciový index Veľkej Británie FTSE 100 a Francúzsky index CAC 40 pridali približne o 11%. Nemecký akciový index Dax 30 sa zvýšil o 6,5%. Tento výkon je impozantný, ale nie je zďaleka taká silný, ako hlavné indexy v USA. Americký index S&P 500 v roku 2013 získal takmer 17%.
Ostatní odborníci sa domnievajú, že európske trhy taktiež vyzerajú podhodnoteno. Analytici z HSBC uviedli, že investori podceňujú európske akcie o zhruba 15%.
Peter Sullivan, analytik HSBC Bank povedal: Investori sú v súčasnosti “veľmi konzervatívny s ohľadom na predpoklady budúcich peňažných tokov a návratnosť.”
Sullivan povedal, že bol obzvlášť nadšený pokiaľ sa jedná o banky a energetické spoločnosti.
Taktiež povedal: “Existuje veľa bánk, ktoré sa obchodujú pod účtovnou hodnotou a čelia zlepšovaniu situácie a prešli určitou opravou,” … “Energetické firmy taktiež vynikajú. Boli v tzv. nečinnosti už niekoľko rokov a ich ocenenia sú takmer na 20-ročných minimách.”
Minulý týždeň, Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj prehodnotila svoje prognózy rastu vyspelých ekonomík, ako je Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia, ale varovala, že bojujúce rozvíjajúce sa trhy by mohli vykoľajiť globálne ekonomické oživenie.
Zdroj: Investing
Facebook komentár