Európske akciové trhy v pondelok prudko poklesli, keďže investori boli znepokojení obavami, pretože prípady koronavírusu sa počas víkendu rozšírili mimo Číny – do Južnej Kórei, Iránu a Talianska.
Celoeurópsky akciový index Stoxx 600 ukončil dnešné obchodovanie v strate 3,8%, pričom akciové spoločnosti zo sektoru prepravy a rekreácie klesli o 6%, čo viedlo k stratám, na základe čoho všetky odvetvia prudko prepadli do červených hodnôt.
Taliansky akciový index FTSE MIB klesol o viac ako 1350 bodov, čo je 5,5%. V priebehu víkendu táto krajina zaznamenala prudký nárast prípadov koronavírusu.
Po celom svete je vidno rozsiahle obavy z koronavírusu a šírenie vírusu v severnom Taliansku môže viesť k rozširovaniu. Miestne médiá informovali, že v dnešnom dni zomrela už siedma osoba infikovaná koronavírusom, zatiaľ čo počet potvrdených prípadov v krajine vzrástol na viac ako 220.
Vláda tucet miest na sever vystavila pod karanténu a zavrela školy, múzeá a kiná, ako boli zrušené aj verejné udalosti vrátane futbalových zápasov a benátsky karneval bol skrátený.
Akcie talianskeho futbalového klubu Juventus v dnešnom dni dosiahli najhorší výkon, po zrušení 3 zápasov v sérii A, z dôvodu rozširujúceho sa koronavírusu. Správca fondov Azimut Holding a firma luxusných produktov Salvatore Ferragamo taktiež čelili veľkým stratám.
Irán a Južná Kórea taktiež zaznamenali prudký nárast prípadov vírusu. Na celom svete bolo potvrdených viac ako 79 400 prípadov a najmenej 2 621 úmrtí.
Industriálny sektor čelil ďalším rozsiahlym stratám, keď ťažobná skupina Anglo American, výrobca traktorov CNH Industrial a oceliarska spoločnosť ArcelorMittal razantne prepadli. Južná Kórea len za pondelok oznámila 161 nových prípadov, čím sa celkový počet v krajine zvýšil na 763 prípadov a ďalšie 2 úmrtia zvýšili zvýšili ich počet na 7.
Zákonodarcovia v iránskom meste Qom informoval o 50 úmrtiach, hoci ministerstvo zdravotníctva krajiny uviedlo, že v celej krajine zomrelo iba 12 osôb.
Michael Hewson, hlavný analytik trhu v CMC Markets UK, v poznámke pre klientov uviedol: „Pri ďalších ohniskách, ktoré budú pravdepodobne pokračovať po celom svete, a Iraku a Turecku, ktoré s Iránom zatvoria svoje hranice po tom, čo sa ohlásili prípady, by si finančné trhy mali zvyknúť na dlhé obdobie neistoty, pretože spotrebiteľské správanie sa z celosvetového hľadiska začína meniť.”
Súvisiace:
MMF znižuje prognózu celosvetového ekonomického rastu
Kríza koronavírusu by mohla zavrieť automobilové závody po celom svete
Ďalej uviedol: “Už existujú dôkazy, že sa situácia na týchto trhoch začína razantne meniť, keďže počet čínskych turistov po celom svete klesol, zatiaľ čo francúzsky minister financií povedal, že turistické čísla vo Francúzsku sa v rámci víkendového stretnutia ministrov financií G20 znížili o viac ako 30%.”
Na Wall Street, americký akciový index vodcov sektorov, známy ako Dow Jones prepadal takmer o 900 bodov, keďže obchodníci majú aj tam obavy zo šírenia vírusu.
Čo sa týka údajov, pozorne sledovaný nemecký index podnikateľskej klímy z inštitútu Ifo v pondelok ukázal, že podnikateľský sentiment v krajine sa vo februári zlepšil, na 96,1 z 96,0 v januári, čím prekonal konsenzuálne predpovede k poklesu na hodnotu 95,3.
Najväčšie prepady spoločností
Akcie leteckých spoločností v dnešnom dni utrpeli najhoršie straty. Akcie spoločnosti EasyJet prudko klesli o 16,5% a Ryanair prepadla o 13%, po ktorých nasledoval 9% pokles akcií International Consolidated Airlines Group, ktorá je vlastníkom leteckej firmy British Airways.
Medzitým cestovná kancelária Tui prepadla o 10%, zatiaľ čo nemecká spoločnosť CTS Eventim poklesla o 10,6%.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, Reuters
Facebook komentár