Americkí výrobcovia automobilov kedysi brali, že podnikanie v Európe je pre ich globálne ambície nevyhnutné. Teraz vidia tento región ako tzv. “zabijaka” ziskov – teda trh, ktorému sa treba vyhnúť, ak je to vôbec možné.
Tento ústup bolo vidno aj na tohtoročnom autosalóne vo Frankfurte – jednom z najväčších svetových podujatí v tomto odvetví, na ktorom väčšina výrobcov z USA chýbala. Ford bol jediným americkým výrobcom automobilov s rozsiahlou prítomnosťou, ale bol naozaj potichu – bez tlačovej konferencie, bez predstavenia vozidla, čiže bez pozornosti.
Aby sa Európa pre výrobcov automobilov stala náročným trhom, existuje veľa faktorov. V tejto oblasti je oveľa prísnejšie regulačné prostredie, keďže politickí predstavitelia od automobiliek požadujú znižovanie emisií a prechod na elektrické vozidlá oveľa rýchlejšie ako americké regulačné orgány.
Súvisiace: VW vytvára elektrickú budúcnosť. Takto bude vyzerať
Prísnejšie pracovné právne predpisy a moc odborov spôsobujú, že zatváranie závodov v Európe je oveľa náročnejšie ako v Spojených štátoch, čo vedie k väčšej nadmernej kapacite na trhu a tlaku na znižovanie cien.
Spomalenie v európskych ekonomikách, výrobcov automobilov tiež poškodzuje. Nemecko, najväčšia ekonomika regiónu a motor automobilového priemyslu, sa nachádza na pokraj recesie. K tomu sa pridávajú obavy, ohľadom nejasného Brexitu ktorý by automobilovým závodom mohol narušiť európske dodávateľské reťazce a spôsobiť veľký pokles produktivity.
Jeff Schuster, prezident globálnej analytickej spoločnosti pre sektor automobilov – LMC Automotive, poznamenal: „Všetky tieto vplyvy sťažujú podnikanie v Európe,“ … „Ale taktiež sa jedná o zmenu v prístupe. V minulosti sa automobilky snažili byť všetkým a všade. Už to tak nie je.
Spoločnosť General Motors sa z Európy stiahla pred dvoma rokmi, keď predala svoje značky Opel a Vauxhall, francúzskej automobilke Groupe PSA, ktorá vyrába automobily Peugeot a Citroen. Za posledných 17 rokov obe značky prišli o 22,4 miliárd dolárov. Spoločnosť GM pri oznámení dohody o predaji uviedla riziká, ktoré predstavuje Brexit pre tieto spoločnosti.
Prezident skupiny GM – Dan Ammann po ohlásení výsledkov uviedol: „Očakávame, že geopolitické udalosti budú mať naďalej vplyv na obchod v tomto regióne, keďže prežívame reálny vplyv s dopadu Brexitu.“
Spoločnosť GM predtým predtým oznámila opustenie tohto trhu zo svojou hlavnou značkou – Chevrolet.
Ford je tiež v procese znižovania svojich aktivít v Európe, keďže zatvára päť závodov vo Veľkej Británii, Francúzsku a Rusku a šiestu na Slovensku predáva, pretože sa snaží pretvoriť svoje podnikanie po celom svete. A jej nedávna aliancia s Volkswagenom naznačuje, že by čoskoro mohla veľkú časť európskeho trhu nechať pre svojho nového partnera.
Schuster dodal: „Neprekvapilo by ma, keby to nakoniec išlo týmto smerom.“
Aj Fiat Chrysler, taliansko-americká automobilka vytvorená z bankrotu spoločnosti Chrysler pred 10 rokmi, čelí v Európe problémom. Jej podiel na trhu mimo talianskej základne spoločnosti Fiat dosahuje nízke jednociferné čísla a jej zisky sa zmenšujú. Zatiaľ čo európske predaje predstavujú približne polovicu z jej predajov v Severnej Amerike, jej európske zisky sú len veľmi malou časťou amerických.
Súvisiace: Tarify USA by mohli stáť nemecké automobilky $7 miliárd (ročne)
Spoločnosť vynaložila úsilie na zlúčenie s francúzskym rivalom Renault, aby mu poskytla lepšiu šancu pre konkurenciu v rámci náročného trhu, ale doteraz bola odmietnutá.
Vo svojej najnovšej výročnej správe Fiat Chrysler uviedla: „Európa predstavuje najnáročnejšiu kombináciu prísnej regulácie a citlivosti spotrebiteľských cien.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC, MSN
Facebook komentár