Európa varovala USA, že uloženie zákazu notebookov na transatlantických letoch by mohlo predstavovať riziko pre bezpečnosť.
Trumpuva administratíva sa chystá zakázať využitie veľkých elektronických zariadení v kabíne, pre lety z Európy, čím rozširuje obmedzenia uvalené na začiatku tohto roka, ktoré sa týkajú letov z 10 letísk na Strednom východe a v Afrike.
Zdroj z leteckého priemyslu dnes uviedol: “Bolo jasné, že včerajšie rozhodnutie o rozšírení zákazu bude dosiahnuté,” … “Čaká sa už na jeho naplnenie.”
Súvisiace: Buffett: “Pozor na Trumpov rozpočtový trik”
Úradníci americkej administratívy v marci poznamenali, že informácie naznačujú že teroristi môžu v notebookoch skrývať výbušniny.
Cestujúci na letoch, ktoré sú predmetom obmedzenia budú povinní nosiť – o niečo väčšie zariadenia, ako je smartphone v zavazadlovej batožine. Ale odborníci v oblasti letectva uvádzajú, že ukladanie veľkého množstva zariadení s lítiovými batériami v nákladovom priestore, predstavuje možné riziko požiaru.
Európski predstavitelia, vrátane komisárky pre dopravu EÚ – Violet Bulcovú tieto obavy zdôraznili v rozhovore s americkým ministrom pre vnútornú bezpečnosť, Johnom Kellym.
Hovorca Európskej komisie povedal: “Komisárka Bulcová upozornila na potenciálne bezpečnostné dôsledky, umiestnenia veľkého počtu elektronických zariadení v nákladnom priestore lietadla.”
Hovorca označil výzvu ako “veľmi konštruktívnu výmenu názorov” a povedal, že Európska únia predstaviteľov USA vyzvala na budúco-týždňové rokovanie v Bruseli, kde budú “spoločne posudzovať potenciálne riziká a budú skúmať budúce opatrenia.”
Európska agentúra pre bezpečnosť letectva, o niečo viac ako pred mesiacom varovala pred uskladnením veľkého množstva elektroniky v nákladovom priestore.
EASA uviedla: “Osobné elektronické zariadenia, ktoré obsahujú lítiové batérie sú považované za nebezpečný tovar. Mali by sa skôr prednostne umiestňovať do kabíny, ktorá je určenou pre cestujúcich.”
Odborníci na letectvo majú taktiež obavy z ukladania lítiových batérií, pretože môžu spôsobiť požiare, ktoré sú veľmi ťažko uhasiteľnými s palubnými hasiacimi prístrojmi.
Riziko bolo aj zdokumentované. Dva Boeingy 747 havarovali – lietadlo UPS v roku 2010 a lietadlo Asiana Cargo v roku 2011 – a stalo sa tak potom, čo v batožinových priestoroch vypukli požiare. Z toho dôvodu, že lítium-iónové batérie boli položené na paletách.
Súvisiace: 1500 ekonómov: „Imigranti sú pre ekonomiku USA pozitívom“
Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo, celosvetovým regulátorom počas minulého roka odporučila zakázať nosenie prepravy týchto batérií, v batožinových priestoroch osobných lietadiel.
Rozšírenie obmedzenia pre USA na elektroniku v kabíne, z Blízkeho východu do Európy bude mať významný vplyv na letecký priemysel. Zhruba 40% zámorských cestujúcich do USA pochádza z Európy, keďže cez Atlantik denne lieta viac ako 350 letov.
Podľa zdroja oboznámeného s diskusiou: “Americké letecké spoločnosti v posledných dňoch tlačia ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť (DHS) k tomu, aby našlo menej rušivé alternatívy.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: NYTimes, TheGuardian
Facebook komentár