Európa stanovila Grécku posledný termín: Ukážte nám do nedele, že to myslíte vážne a že chcete dostať svoju ekonomiku do poriadku, alebo odíďte z Eurozóny.

Toto varovanie nasledovalo po utorkových závažných a úprimných rozhovoroch v Bruseli medzi gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom a ďalšími európskymi lídrami, vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Donald Tusk, ktorý je predsedom Európskej rady, po mimoriadnom zasadnutí národov, ktoré používajú euro povedal: “Tvrdou realitou je, že máme len päť dní, ktoré zostali, aby sme našli konečnú dohodu,” … “Dnes večer to musím povedať nahlas a jasne, že konečný termín skončí posledným dňom tohto týždňa.”

Súvisiace: Prečo chcú Gréci zostať v Eurozóne?

Grécko potrebuje hotovosť a naozaj akútne. Jeho banky sú stále zatvorené už vyše týždňa a výbery hotovosti sú veľmi obmedzenými. Musí vyplácať dôchodky. Každým dňom sa teda hospodárska kríza prehlbuje, takže oživenie bude ešte o to ťažšie.

Ale už niekoľko mesiacov nesúhlasia s podmienkami. Gréci nakoniec počas posledného víkendu zahlasovali za zamietnutia najnovšej ponuku od Európy ohľadom možnej pomoci.

Merkelová povedala, že Grécko bude musieť do štvrtka zahlasovať za oveľa komplexnejšie reformy, ako tie, ktoré predstavili v poslednej ponuke Atén.

V utorkovom stretnutí bolo hneď na začiatku vidno zlý štart, keďže na rokovania prišiel nový grécky minister financií Euclid Tsakolotos a samozrejme bez akéhokoľvek návrhu.

Nálada sa ďalej zhoršovala keď predseda gréckej vlády (Tsipras) požiadal o dočasnú pomoc, aby Grécko mohlo splniť kľúčovú splátku dlhu voči Európskej centrálnej banky, ku dňu 20. júla. Merkelová dala jasne najavo, že nehodlá poskytnúť akýkoľvek druh núdzového financovania záchranného programu, bez gréckeho komplexného záväzku.

Nedostatok gréckej snahy znamená, že je takmer zaručené, že grécke banky zostanú minimálne do pondelka zatvorené.

Za predpokladu, že formálne rokovania začnú v nedeľu, ešte zďaleka nie je jasné, či bude existovať dohoda pre už v poradí tretiu záchranu pre Grécko od roku 2010.

Ostatné krajiny, ktoré používajú euro už nechcú ďalej poskytovať miliardové núdzové úvery pre Grécko, keďže sa podľa nich jedná “o vyhodené peniaze”.

Ministri financií z Fínska a Slovenska dali jasne najavo, že ďalšie zvyšovanie gréckeho dlhu, v nadväznosti na podobné kroky v roku 2012 sú jednoznačne neprijateľné.

Napriek tomu obe strany uvádzajú, že chcú to isté – zastaviť Grécko v tom, aby bola prvou krajinou, ktorá v 16. rokoch opustí Eurozónu.

Nedeľňajšou dohodou, kedy formálne začnú rokovania o novej záchrane by Európska centrálna banka mohla pumpovať viac peňazí do gréckych bánk.

Súvisiace: Koľko Grécko dlhuje medzinárodným veriteľom

Keď nebude vidno žiadnu dohodu, banky zostanú zatvorené. Úradníci majú málo možností na výber, alebo počas budúceho týždňa začnú vyplácať mzdy vo verejnom sektore a dôchodky v inej podobe.

Niektorí analytici poznamenali: “Aj keď tento scenár by okamžite neznamenal Grexit …  Atény by tým dali jednoznačne najavo svoj odchod z eurozóny.”

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker povedal, že taktiež dal vypracovať pohotovostné plány pre grécky odchod z Eurozóny a aj pre humanitárnu pomoc pre Grécko.

Zdroj: AFP, Bloomberg

Facebook komentár