Potom, čo Rusko prišlo na záchranu Európy a ponúklo zvýšenie dodávok zemného plynu do regiónu v dôsledku prudko rastúcich cien, experti uviedli, že jedna vec je už úplne jasná: Európa je v súčasnosti energeticky do značnej miery odsúdená na milosť a nemilosť Ruska, ako v minulosti varovali predstavitelia USA.
Ceny kontraktov zemného plynu nedávno dosiahli v Európe nové maximá – a regionálne referenčné ceny tak v priebehu tohto roka čelili zvýšeniu o takmer 500%, za účasti zvýšeného dopytu a útlmom dodávok, čo vytvára tlak na energetický sektor, keďže sa nachádzame v období, kedy prichádza zimné počasie.
Ceny sa len nedávno tak zvýšili, pričom dosiahli nové maximá a následne ustúpili po tom, čo vystúpil ruský prezident Vladimír Putin, keď prišiel s vyjadreniami na ponuku zvýšenia dodávok ruského plynu do Európy.
Analytici z trhu uviedli, že tento krok ukázal, že Európa je voči Rusku stále zraniteľnejšou, pretože sa čaká na Nemecko, aby odsúhlasilo kontroverzný projekt plynovodu Nord Stream 2, ktorý prinesie do Nemecka viac ruského plynu cez Baltské more.
Plynovod v hodnote 11 miliárd dolárov bol nateraz dokončený, čo je veľmi nepríjemné pre USA, ktoré sa dlhodobo stavajú proti projektu, pričom počas jeho výstavby roky varovali, že ohrozuje energetickú bezpečnosť Európy a Rusko by sa mohlo snažiť využiť dodávky energie ako pákový efekt na región.
Administratíva Obamu a Trumpa poznačila dvojstranné stanovisko voči plynovodu a prezident Joe Biden tiež oznámil sankcie voči spoločnostiam zapojeným do projektu, ale tie boli v máji odpustené, čo USA považovali za pokus obnoviť vzťahy s Nemeckom.
„Energetické vydieranie“
“Európa sa kvôli dodávkam energetických surovín v súčasnosti vystavila stať sa rukojemníkom Ruska,” uviedol Timothy Ash, ktorý he vedúcim analytikom v rámci rozvíjajúcich sa trhov v spoločnosti Bluebay Asset Management, a označil situáciu za “neuveriteľnú”.
„Je úplne jasné, že Rusko vystavilo Európu (EÚ a Spojené kráľovstvo) nedostatku energií a Európa (a Spojené kráľovstvo) je príliš slabá na to, aby to vyhlásila a urobila s tým čokoľvek,“ povedal a označil to za formu tzv. “vydieranie energiami.”
“Európa je vystrašenou, pretože sa obáva, že keď nastane razatná zima, Rusko by mohlo aj naďalej vyraďovať skrutky (energetických potrubí) a nechalo by ju zamrznúť, kým sa nedostane na cestu a NS2 nebude plne funkčným.”
Nedávno tak Putin využil zasadnutie svojej vlády, aby ponúkol zvýšenie dodávok do Európy. Región tiež obvinil za zrušenie mnohých dlhodobých zmlúv s plynom, výmenou za spotové obchody s tým, že Kremeľ je pripravený vyjednať nové dlhodobé zmluvy o predaji plynu.
Mnoho expertov sa domnieva, že Rusko zámerne zadržalo dodávky plynu do Európy v snahe urýchliť nemeckú certifikáciu plynovodu Nord Stream 2. Rusko to však vyvrátilo, pričom Putinov hovorca Dmitrij Peskov poprel, že by Rusko malo akúkoľvek úlohu v európskej energetickej kríze.
Podpredseda vlády Ruska – Alexander Novak v napriek tomu poznamenal, že očakávaná nemecká certifikácia kontroverzného plynovodu by mohla pomôcť zmierniť tlak na ceny.
Ash verí, že dosiahnutie rýchlej certifikácie plyovodu Nord Stream 2, bol „strategickým plánom Moskvy počas celého trvania procesov“ a dodal, že „trhy sú skutočne naivné, ak si myslia, že Moskva urobí čokoľvek, aby odľahčila vývoj európskej plynovú krízu kedykoľvek pred certifikáciou NS2“.
Nemecký energetický regulátor zatiaľ nejaví známky certifikácie plynovodu, pričom len nedávno uviedol, že plynovod musí preukázať, že neporuší pravidlá hospodárskej súťaže tým, že podľa agentúry Reuters obmedzí, ktorí dodávatelia ho používajú, a aké pokuty by bolo možné udeliť, ak by sa začalo s čerpaním ruského plynu do Nemecka, bez zabezpečenia potrebných schválení.
Mike Fulwood, vedúci pre oblasť výskumu v rámci Oxfordského inštitútu energetických štúdií, súhlasil s tým, že akékoľvek rozhodnutie dodať Rusku viac plynu do Európy je „politické“ a súvisí s certifikáciou plynovodu.
Ďalej poznamenal: “V zásade (postoj Rusku je), ak schválite Nord Stream 2, dostaneme ako také objemy plynu cez plynovod Nord Stream 2, aby sme dokázali, že sme svojmu slovu verní.”
Bilal Hafeez, generálny riaditeľ a vedúci výskumu spoločnosti Macro Hive, zasa poznamenal, že je tiež presvedčený, že Rusko situáciu využíva vo svoj prospech.
„Myslím si, že Rusko využilo túto energetickú krízu na to, aby využilo situáciu práve v tejto oblasti a pokúsilo sa vynútiť zrýchlenie používania plynovodu. V niektorých ohľadoch existujú určité dôkazy, ktoré naznačujú, že mohli obmedziť dodávky prostredníctvom potrubí cez Ukrajinu, aby Nemecko a EÚ urýchlili používanie plynovodu Nord Stream 2.“
Opatrný prístup EÚ
Rastúce ceny zaradili tento problém na vrchné priečky agendy EÚ, pričom lídri požadujú väčšiu energetickú nezávislosť – vzhľadom na to, že takmer 90% dodávok bloku sa dováža, pričom podľa údajov Európskej komisie je Rusko spoločne s Nórskom jedným z hlavných zdrojov dovozu.
Tento plynovod má však Európe viacerých kritikov, pričom Ukrajina je jednoznačne ovplyvnená a nahnevaná na dohodu plynovodu s Ruskom, pretože to znamená, že sa obchádzajú jej vlastné plynovody a v dôsledku toho príde o cenné poplatky za tranzit plynu. Aj Poľsko, ktoré sa cíti zraniteľnejšie voči asertívnejšiemu susedovi s Ruskom, tvrdí, že plynovod slúži iba na posilnenie vplyvu Ruska.
V júli vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom plynovod zablokovali a uviedli, že „rozhodnutie postaviť Nord Stream 2 v roku 2015, len niekoľko mesiacov po ruskej invázii a nezákonnej anexii ukrajinského územia viedlo k ohrozeniu bezpečnosti, dôveryhodnosti a politickej krízy v Európe“.
Európske dodávky plynu sú už dlho chúlostivou témou. Často narúšajú vzťahy medzi USA a EÚ, pretože bývalé kritizujúce Nemecko (najväčší dovozca ruského plynu do EÚ, ešte pred plynovodom NS2) podpísalo zmluvu o plynovom projekte s Ruskom.
Odborníci vnímajú súboj ohľadom európskych dodávok plynu ako nasledovnú vojnu medzi USA a Ruskom, v ktorej sa obe veľmoci snažia získať podiel na trhu v regióne svojimi dodávkami zemného plynu (Rusko) a skvapalneného zemného plynu (USA).
Odborníci sa zhodujú, že Európa potrebuje diverzifikovať svoje zdroje energií, aj mimo Ruska.
Fulwood ďalej poznamenal: ″Čím viac Európa pristúpi k diverzifikácií svojich dodávok, tým menšiemu riziku bude čeliť,” a dodal, že došlo k pokusom získať rastúce množstvo LNG z USA. “V posledných rokoch sme zaznamenali veľký nárast dovozu skvapalneného zemného plynu.” v Európe, najmä z amerického trhu.“
V komentári k širšiemu trhu s plynom a obmedzeniam dodávok, ktoré postihujú ostatných producentov plynu na celom svete, Fulwood opísal situáciu, ktorej trhy s plynom čelia, ako „dokonalú búrku oživenia dopytu po Covide a napätú situáciu v rámci dodávok“.
Nakoniec poznamenal: “Došlo k dočasnému nedostatku dodávok a niektoré z týchto prepravných služieb sa začnú uvoľňovať, ale nebude to skôr ako počas budúceho roka, takže najbližších niekoľko mesiacov sme skutočne vydaní na milosť a nemilosť počasia.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj. WSJ, Bloomberg
Facebook komentár