Ak váš investičný poradca navrhuje možnosti investovania do Európy, nevyhoďte ho. Tento sužovaný kontinent konečne začína vyzerať ako slušná príležitosť.

V Spojených štátoch v roku 2008, po vypuknutí finančnej krízy boli obavy z dvojitej recesie. Ale tá nestala.

Európa sa však utápa v dvojitej recesii dlhšie ako jeden rok. Ekonomika prvý krát poklesla v roku 2008, rovnako ako sa to stalo v Spojených štátoch. Európska ekonomika sa na krátke obdobie dostala späť, ale vážne problémy dlhov v Grécku a Španielsku a navyše nízka výkonnosť ekonomík v Taliansku, Francúzsku a inde v roku 2012 zatlačili Európu späť do recesie.

Tento druhý pokles sa podľa všetkého konečne končí. Nové údaje ukazujú, že HDP v Eurozóne – 17. národov, ktoré používajú euro ako svoju menu – sa v druhom štvrťroku 2013 zvýšil o 0,3% – malý, ale dôležitý nárast, ktorý by znamenal oficiálny koniec recesie, ak bude aj ďalej rásť.

Pozitívne príznaky

Existujú aj iné príznaky, že najhoršie je za nami. V Nemecku – krajine ktorá je motorom Európy jej ekonomika aj naďalej ukazuje známky zlepšovania. Rast v sektore služieb vo Veľkej Británii v poslednej dobe dosiahol najvyššiu úroveň za takmer sedem rokov. Ekonomický sentiment celej Európy v poslednej dobe vzrástol na 15-mesačné maximum, a maloobchodné tržby taktiež rastú, ako peňaženky spotrebiteľov začínajú ukazovať ich zvyšujúcu sa aktivitu.

Aj v tvrdo zasiahnutom Grécku sa situácia zlepšuje. Grécka ekonomika sa stále zmenšuje, ale tempo poklesu za dobu deviatich mesiacov sa spomaľuje. A Grécko prekvapilo ekonómov, ako nedávno oznámilo, že vláda v tomto roku prijala viac peňazí za tovar a služby, než utratila. Situácia v Grécku je stále hlboko znepokojujúca, ale hrozba chaotického odchodu z eurozóny ustúpila.

Oživenie v Európe bude pravdepodobne pokračovať tak, ako prebiehalo v Spojených štátoch: Veľké firmy budú mať, ako prvé prospech zo zlepšenia celkovej situácie. Európa už teraz začína mať u investorov nový vzhľad, ako vidia, že pokles európskych akcií môže byť lepšou príležitosťou, ako sa americké akcie zdajú byť prekúpené. Investičná spoločnosť Blackrock uviedla, že fondy, ktoré investujú do európskych akcií konečne – po mesiacoch odlivu kapitálu začali priťahovať nové peniaze.

Russ Koester, hlavný investičný analytik pre firmu Blackrock v nedávnej správe poznamenal: “Vzhľadom k tomu, že investori majú nízke očakávania pre Európu, pozitívne prekvapenie v ekonomických údajoch by malo byť podporou týchto trhov” … “Tento druh vývoja je jedným z dôvodov, prečo povzbudzujeme amerických investorov, aby sa bližšie pozreli na pole medzinárodných akcií.”

Európa má aj tak pred sebou ešte stále dlhú cestu späť k prosperite, ako niekoľkými krajín v eurozóne stále čelí boju s depresiou. Napríklad miera nezamestnanosti v Eurozóne je na úrovni 12,1% – o takmer päť percentuálnych bodov vyššie, ako v Spojených štátoch. Nezamestnanosť v Španielsku dosahuje šokujúcich 26,3%.

Spletitá štruktúra

Eurozóna taktiež zostáva ochromená rôznorodou politickou štruktúrou – alebo nedostatku konštrukcie – ako  je vidno u vlády Spojených štátov. Napríklad ešte žiadny mechanizmus nenúti 17. národov eurozóny spolupracovať ohľadom daňovej politiky, výdavkových priorít, vydávania spoločných dlhopisov alebo iných daňových záležitostí. A rizikom pre tento blok môže byť stála pokračujúca záchrane Grécka, alebo požiadavky na pomoc zo strany iných krajín – napríklad v Španielsku.

Napriek tomu najzávažnejšou hrozbu pre eurozónu je jej krátka pôsobnosť, keďže vznikla v roku 1999. Ekonóm Howard Archer z firmy IHS Global Insight nedávno v poznámke pre klientov napísal: “Nádejou pre eurozónu je to, že súčasná rastúca dôvera nabáda podniky, aby ďalej zastavovali ich znižovanie pracovných miest a stali sa viac ochotné investovať a taktiež povzbudzuje spotrebiteľov utrácať viac peňazí,”. Jeden z ďalších dôvodov na optimizmus: Európska centrálna banka nedávno naznačila, že bude ešte najmenej rok udržiavať politiku podporných stimulačných opatrení.

Aj keď Európa nie je veľkým obchodným partnerom Spojených štátov, hlboké spomalenie v tejto krajine malo vplyv na celú globálnu ekonomiku. Obrat tejto situácie automaticky nespustí prudký globálny rast, ale odstráni hlavnú prekážku hospodárskeho pokroku. A ako náhle sa Európa dostane z jej problémov, bude finančná kríza z roku 2008 pravdepodobne nadobro ukončená.

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy

Zdroj: USAToday

Facebook komentár