Niekoľko stredoeurópskych krajín čelí energetickej kríze, keďže nedostatkom ďalších dodávok z Ruska by mohli čeliť novým nedostatkom energetických surovín. V tomto článku zistíte, aké krajiny majú dostatok alebo nedostatkom surovín
Podľa Global Sustainability Institute, v Anglia Ruskin University: tie krajiny, ktoré majú menšie, ako ročné zásoby energetických zdrojov sú takmer úplne závislé od dovozu z Ruska, Nórska a Kataru.
Podľa najnovších údajov o známych rezervách a aktuálnej spotreby: Francúzsko drží ročné zásoby hodnoty zemného plynu a uhlia, zatiaľ čo Taliansko ich má na menej ako rok a zásoby ropy na jeden rok.
Súvisiace: Prečo Európa odmieta sankcie Rusku
Veľká Británia má ropu na 5,2 roka, uhlia na 4,5 roka uhlie a zásoby plnyu na 3 roky.
Ale aj ďalšie európske krajiny by mohli začať snažiť sa navyšovať ich zásoby energetických surovín.
Nemecko má vlastní zásoby ropy na menej ako jeden rok, zásoby zemného plynu len na dva roky plynu, zásoby uhlia na viac ako 500 rokov. Bulharsko a Poľsko majú v zálohe uhlie na obdobie 73. a 34. rokov.
Na rozdiel, bohaté Rusko na energetické suroviny (na základe ich súčasnej úrovne vnútornej spotreby) má zásoby ropy na viac ako 50 rokov, zemného plynu na viac ako 100 rokov a viac ako 500 rokov uhlia.
Ale kríza na Ukrajine upozornila na závislosť Európy na rope a plynu z Ruska. Existujú obavy, že by mohlo využiť hrozbu narušenia zimných dodávok, ako politickej zbrane.
Súvisiace: Čína predbehne USA, ako najväčšieho dovozcu ropy na svete – už v roku 2017
Dr Aled Jones, vedúci Global Sustainability Institute u Anglia Ruskin telefonicky poznamenal: “Budeme aj naďalej veľmi závislý na (trhoch medzinárodných fosílnych palivách) a to, čo sa deje u hlavných vývozcov bude mať významný vplyv na Európu.” .
“Žiadame skutočnú, vážnu a naliehavú rozpravu medzi vládami a podnikmi … nie je to problém, ktorý môže byť prerokovaný až za 10 rokov.”
Zdroj: Reuters
Facebook komentár