Objavuje sa ďalší spor Turecka s Gréckom.

Objavuje sa ďalší spor Turecka s Gréckom.

Európska únia pripravuje sankcie proti Turecku, o ktorých by sa mohlo diskutovať na nasledujúcom samite bloku, uskutočnenom 24. septembra v reakcii na východo-stredomorský spor s Gréckom.

Josep Borrell, ktorý je vysokým predstaviteľom Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku: “Opatrenia, ktorých cieľom je obmedziť schopnosť Turecka vyhľadávať zemný plyn v napadnutých vodách, by mohli ovplyvniť jednotlivcov, lode alebo využívanie európskych prístavov. EÚ by sa zamerala na všetko, čo súvisí s „činnosťami, ktoré považujeme za nezákonné.““

Borrell vystúpil v Berlíne, kde sa stretli ministri zahraničných vecí EÚ, aby prediskutovali podporu Grécka po tom, čo Atény ratifikovali pakt o svojich námorných hraniciach, aby čelili nárokom Turecka na energetické zdroje v regióne.

Turecké ministerstvo obrany vo štvrtok uviedlo, že do oblasti, kde Ankara vykonáva námornú činnosť, turecké stíhačky F-16 vo štvrtok zabránili vstupu šiestich gréckych stíhačiek F-16, ktoré vzlietli z ostrova Kréta.

Grécke médiá informovali, že turecké bojové lietadlá obťažovali grécke lietadlá, ktoré sa vracali na Krétsku základňu.

Obvinenia a protinávrhy týkajúce sa vojenských otázok sú medzi oboma spojencami NATO bežné.

V Berlíne Borrell uviedol, že blok je pripravený sankcionovať turecké plavidlá, blokovať ich vstup do prístavov EÚ a prerušiť dodávky.

Možné sankcie

Borrell na tlačovej konferencii s odkazom na možné sankcie, uviedol: „Môže ísť o opatrenia súvisiace s odvetnými činnosťami“ … „kde by turecké hospodárstvo mohlo mať náročnejší prístup na európske hospodárstvo.“

Turecké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že EÚ nemala žiadny základ pre svoje stanovisko a grécke námorné požiadavky odmietli. Prezident Tayyip Erdogan, generálnemu tajomníkovi NATO – Jens Stoltenbergovi povedal, že Turecko bude naďalej chrániť svoje práva a záujmy všade.

Erdoganova kancelária vo vyhlásení uviedla: “Náš prezident povedal, že NATO musí plniť svoju zodpovednosť proti jednostranným krokom, ktoré nezohľadňujú medzinárodné právo a poškodzujú regionálny mier.“

Francúzsko zaujalo tvrdý postoj ku krokom Turecka vo východnom Stredomorí a francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok uviedol, že ide o stanovenie červených čiar, pretože Ankara rešpektuje činy a nie slová.

Borrell a nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vyhlásili, že EÚ chce najprv dať šancu dialógu pre ochladenie napätia.

Turecko je formálnym kandidátom na vstup do EÚ, hoci podľa vyjadrení diplomatmi, je jeho kandidatúra ohrozená a mohla by byť stiahnutá ako spôsob sankcie.

Dvaja vyšší diplomati EÚ pre agentúru Reuters povedali, že ministri zahraničných vecí súhlasili s tým, že akékoľvek rozhodnutie ponechajú na vedúcich predstaviteľov vlád EÚ, ktorí sa majú stretnúť na dvojdňovom samite od 24. septembra.

„O ničom sa nerozhodne pred septembrovým zasadnutím Európskej rady,“ uviedol vysoký diplomat, hoci vyslanec dodal, že Turecko by mohlo byť odmenené aj lepším prístupom na trh EÚ so 450 miliónmi spotrebiteľmi, teda v prípade že by obmedzilo svoje vŕtanie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár