EU_je_pripravena_diskutovat_o_obchode_s_USA

Európa je pripravená obnoviť rozhovory so Spojenými štátmi o Transatlantickej obchodnej dohode. Ale už pred ich spustením môžu byť odsúdené na zánik.

Členské štáty EÚ v pondelok hlasovali o otvorení obchodných rokovaní so Spojenými štátmi napriek odporu Francúzska, ktoré vznieslo námietku voči pozícii USA v oblasti klimatických zmien a mohlo by zrušiť konečnú dohodu.

Cecilia Malmströmová, ktorá je najvyššou predstaviteľkou obchodu pre EÚ poznamenala, že sa obráti na Trumpovu administratívu, aby ich informovala o výsledku.

Dodala: “Sme pripravení začať rozhovory vždy, keď je vidno akákoľvek snaha.”

Nesúhlas v oblasti poľnohospodárstva by však mohol rozhovory vykoľajiť ešte predtým, ako začnú. Európska únia poznamenala, že v otázkach poľnohospodárstva diskusia nebude možná, kým Spojené štáty budú aj naďalej trvať na tom, že musia byť súčasťou rokovaní.

Súvisiace: Stručná história obchodných vojen USA

Rozdielne názory podčiarkujú náročnosť úlohy, ktorej vyjednávači čelia ako aj komplikovanej histórií obchodných rokovaní medzi Spojenými štátmi a Európou. Posledný tlak na významnú obchodnú dohodu, známu ako TTIP, skončil v roku 2016 uprostred patovej situácie.

Peter Holmes, ktorý je odborníkom na obchod a ekonómom na Univerzite v Sussexe, poznamenal: „Myslím si, že strana EÚ by sa zdráhala odmietnuť diskutovať, ale prekážky úspešnej dohody sú ešte väčšie ako v prípade (prezidenta Baracka) Obamu.“

Opozícia v Paríži

V stávke je veľa. Obchod s tovarom a službami medzi EÚ a USA má ročnú hodnotu viac ako 1,1 bilióna dolárov. Francúzsky prezident Emmanuel Macron však už k rozhovorom zaujal jasné stanovisko: Európa by nemala rokovať o obchodnej dohode s krajinou, ktorá nie je súčasťou Parížskej dohody o klíme z roku 2015.

Hovorca Macron vo vyhlásení uviedol: “Jedná sa o otázku hodnôt: Európa musí byť príkladom a stabilnou pri ochrane svetovej klímy.”

Prezident Donald Trump v roku 2017 oznámil, že Spojené štáty odstúpia od dohody. Macron tvrdí, že by nebolo spravodlivé, aby len jedna strana obchodnej dohody dodržiavala prísne environmentálne normy, ktoré boli dohodnutými v Paríži. Francúzsko v pondelok hlasovalo proti začatiu obchodných rokovaní, ale väčšina členských štátov EÚ ho prehlasovala.

Hoci Francúzsko nemôže zabrániť začatiu obchodných rokovaní so Spojenými štátmi, môže zablokovať akúkoľvek dohodu, ktorá z nich vyplynie. Na obchodných dohodách, o ktorých blog rokuje, musia byť podpísané všetky členské štáty EÚ.

Hovorca francúzskeho prezidenta Macrona uviedol: “Tento boj bude musieť pokračovať, najmä v Európskom parlamente, bez ktorého sa po rokovaniach nemôže schváliť žiadna obchodná dohoda.”

Problém poľnohospodárstva

Spojené štáty a Európska únia už v minulosti čelili vážnym nezhodám, ohľadom toho či by sa poľnohospodárstvo malo zahrnúť do obchodných rokovaní.

Európska únia si svoje vysoko dotované poľnohospodárske odvetvie vo veľkej miere chráni. Medzitým Spojené štáty chcú zrušiť tarify a predávať poľnohospodárske výrobky aj v Európe.

Jedná sa o rozsiahly emocionálny problém v mnohých častiach Európy, kde sa voliči obávajú, že obchodnou dohodou so Spojenými štátmi by otvorili svoje dvere geneticky modifikovaným plodinám alebo kurčatám, ktoré sa umývané chlórom.

Spojené štáty trvajú na tom, že ak chce Európa dohodu, musí zahŕňať aj oblasť poľnohospodárstva.

Americký obchodný zástupca Robert Lighthizer v priebehu minulého mesiaca poznamenal: “Pracujeme na iných sektoroch s vedomím, že nebude existovať žiadna dohoda o voľnom obchode bez poľnohospodárstva.”

Úradníci EÚ zatiaľ tvrdia, že poľnohospodárstvo nikdy nebolo súčasťou rokovaní.

Keď prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker v priebehu minulého roka navštívil Biely dom, poukázal na to, že on a Trump sa dohodli len na tom, že budú pracovať na odstránení ciel a prekážok „priemyselných produktov mimo automobilového sektora“.

Spoločné vyhlásenie, ktoré v tom čase vydali dvaja lídri o poľnohospodárstve nič nehovorilo. V pondelkovom dokumente Malmströmovej sa uvádza, že o poľnohospodárstve nebudú diskutovať.

Súvisiace: Náklady na Trumpovu vojnu $1,4 miliardy (mesačne)

Rastúce napätie medzi USA a EÚ

Nezhody nasledujú po niekoľkých obchodných konfrontáciách medzi EÚ a USA.

Začiatkom tohto týždňa Trumpova administratíva pohrozila, že zavedie tarify na európsky tovar v hodnote 11 miliárd dolárov, z dôvodu dotácií pre priemysel produkcie lietadiel. Európska komisia uviedla, že sa bude snažiť o odvetné opatrenia.

Trump tiež zvažuje, či uvalí sadzby až do výšky 25% na dovoz európskych automobilov, pričom rozhodnutie bude prijaté do polovice mája.

Už v súčasnosti sú uložené clá na európsky vývoz ocele a hliníka. Európa prišla s odvetou vo forme taríf pre americký tovar v hodnote viac ako 3 miliárd amerických dolárov, ako sú motocykle, pomarančový džús, bourbon, cigarety a džínsovina.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, CNBC

Facebook komentár