Nemecké automobilky boli obvinené Európskou úniou z tajnej dohody, že bránili konkurencií v oblasti vývoja technológie okolo znižovania škodlivých emisií z vozidiel.
Európska komisia na konci tohto týždňa v vyhlásila, že Volkswagen, BMW a Daimler porušili antitrustové pravidlá tým, že v rokoch 2006 až 2014 odložili zavedenie dvoch systémov pre čistejšie vypúšťanie emisií.
Dánska eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová vo vyhlásení uviedla, že spoločnosti môžu spolupracovať na zlepšovaní svojich produktov, ale nemôžu vynechať vylepšenia vrámci zlepšenia kvality.
Ďalej poznamenala: “Obávame sa, že v tomto prípade sa tak udialo,” … „V dôsledku toho európskym spotrebiteľom nebolo umožnené aby vedeli kúpiť automobily s najlepšou dostupnou technológiou.“
Regulačné orgány obvinili výrobcov automobilov z vynechania pokroku alebo kolapsu vrámci ich každoročných diskusií zoskupenia piatich nemeckých automobiliek, na ktorých sa zúčastnili mená ako BMW, Daimler, Volkswagen ako aj ich dcérske značky Audi a Porsche.
Komisia uviedla, že jedna z technológií ovplyvnených systémom by znížila škodlivé emisie oxidov dusíka z naftových automobilov. Druhý bol navrhnutý tak, aby filtroval emisie v benzínových vozidlách.
Vo svojom vyhlásení regulátor EÚ uviedol: “Obmedzenie hospodárskej súťaže v oblasti inovácií pre tieto dva systémy čistejších emisií“ … “prispeli k tomu, že spotrebiteľom oddialili možnosť kúpiť menej znečisťujúce automobily.”
Komisia uviedla, že výrobcovia automobilov budú mať možnosť sa brániť. Spoločnosti čelia pokutám až do výšky 10% svojich ročných celosvetových predajov.
Materská skupina spoločnosti Mercedes-Benz – Daimler uviedol, že „intenzívne spolupracuje“ s Komisiou a neočakáva, že by mala byť pokutovanou.
BMW vo svojom vyhlásení uviedol, že vyšetrovanie považuje za “pokus o vyrovnanie prípustnej koordinácie pozícií v priemysle” s nezákonným správaním sa kartelov. Dodala: “Rozhovory s jej konkurentmi mali za cieľ zlepšiť technológiu výfukových plynov a nezahŕňali žiadne „tajné dohody.“
Spoločnosť Volkswagen uviedla, že sťažnosti preskúma a odpovie neskôr.
Povesť hlavného výrobného priemyslu Nemecka stále trpí škandálom, ktorý v roku 2015 prepukol, keď spoločnosť Volkswagen pripustila, že vrámci emisných testov prišla s podvodom okolo miliónov naftových motorov.
Tento prípad zasiahol dôveru medzi spotrebiteľmi a regulátormi ohľôdom emisných technológii a stálo Volkswagen v desiatky miliárd dolárov, keďže museli vykonať sťahovanie vozidiel, zákonným sankciám a vyrovnaniam.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MarketWatch
Facebook komentár