Európska únia a Japonsko v priebehu dnešného dňa podpísali obrovskú dohodu o voľnom obchode, ktorá znižuje alebo odstraňuje sadzby na takmer všetkých tovaroch.
Dohoda zahŕňa 600 miliónov ľudí a takmer tretinu globálnej ekonomiky. Taktiež sa jedná o dôležitú podpora globálneho obchodného systému, ktorý je stále viac ohrozovaný protekcionizmom.
Zrušia tarify na európsky vývoz, ako je syr a víno. Japonské automobilové a elektronické firmy budú čeliť v Európskej únii nižším prekážkam.
Zrušenie obchodných bariér je v úplnom kontraste s prístupom, ktorý nastolil americký prezident Donald Trump, ktorý uložil sadzby na celý rad zahraničných tovarov a pohrozil, že podnikne ďalšie kroky.
Súvisiace: Európa a USA majú najdôležitejšie obchodné vzťahy na svete
Donald Tusk, ktorý je predsedom Európskej rady, uznal dohodu za “najväčšiu bilaterálnu obchodnú dohodu v histórií.”
V písomnom vyhlásení poznamenal: “Vzťahy medzi Európskou úniou a Japonskom neboli nikdy silnejšie,” … “Geograficky, sme ďaleko od seba, ale politicky a ekonomicky by sme sa sotva mohli stať bližšími.”
Japonsko a Európska únia podľa údajov EÚ v minulom roku zobchodovali tovar a služby o hodnote približne 129 miliárd eur (152 miliárd dolárov).
With the largest bilateral trade deal EVER, today we cement Japanese-European friendship. Geographically, we are far apart. But politically and economically we could hardly be any closer. With shared values of liberal democracy, human rights and the rule of law. pic.twitter.com/ICcGTY3XI8
— Donald Tusk (@eucopresident) July 17, 2018
Partner spoločnosti Baker McKenzie – Ross Denton povedal, že dohoda podpísaná v utorok posiela “veľmi silný signál americkej administratíve, že EÚ a Japonsko (dvaja hlavní obchodní partneri USA) vidia výhody v odstraňovania bariér a znižovaniu a nie zvyšovaniu ciel”.
Komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmströmová minulý mesiac povedala, že Európa je ochotná znížiť niektoré svoje tarify a spolupracovať so Spojenými štátmi. Administratíva Trump však na rokovaniach “zavrela dvere” a následne uvalila tarify na oceľ a hliník z EÚ. Nové americké tarify na európske automobily by mohli čoskoro nasledovať.
Trump na začiatku svojho predsedníctva tiež vytiahol Spojené štáty z trans-tichomorského partnerstva, čo bola ďalšie obchodná dohoda, ktorá znižovala tarify a obchodné bariéry pre zostávajúcich signatárov.
Súvisiace: Mapa: Najväčší importéri sveta – krajiny
Priemerné globálne tarify sú v blízkosti rekordných minimálnych hodnôt. Výrobky EÚ v súčasnosti čelia priemernej sadzbe 1,6% pri vstupe do Japonska, zatiaľ čo japonské výrobky sú podľa Svetovej obchodnej organizácie v Európskej únii na hodnote 2,9%.
Napriek tomu Európska únia uviedla, že tarify stáli jej spoločnosti každým rokom 1 miliardu eur.
Očakáva sa, že obchodná dohoda vstúpi do platnosti v roku 2019 po tom, čo ju schvália zákonodarcovia na oboch stranách.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheGuardian, BBC
Facebook komentár