Dvojpodlažný lietadlo typu A380 bolo milované cestujúcimi, nadšencami leteckej dopravy a manažérmi spoločnosti Airbus. Ale najväčšie obchodné lietadlo na svete sa nepodarilo nikdy presvedčiť skupinu, na ktoré jej skutočne záležalo: letecké spoločnosti.
Airbus v priebehu tohto týždňa ukončil program svojho superjumba a oznámil, že do konca roku 2021 dodá leteckým spoločnostiam, ako je Emirates, posledné lietadlo typu A380.
Rozhodnutie európskej leteckej skupiny odráža dramatický posun leteckých spoločností zo super veľkých lietadiel v prospech menších a efektívnejších letúnov, ktoré na jedného cestujúceho spaľujú menej paliva.
Pôvodné jumbo lietadlo – Boeing 747 veľkú popularitu taktiež neprežilo. V roku 2018 bolo dodaných iba šesť lietadiel tohto typu.
Riaditeľ spoločnosti Airbus – Tom Enders nedávno poznamenal: “Je zrejmé, že éra veľkých, 4-motorových … komerčných lietadiel sa blíži ku koncu.”
Obri na oblohe
Masívne lietadlá boli kedysi budúcnosťou leteckej dopravy.
Boeing dodal viac ako 1500 lietadiel typu jumbo od momentu, kedy model 747 zažil svoj prvý letu nad štátom Washingtonu – pred 50 rokmi.
Súvisiace: Táto spoločnosť dovolí rodičom s bábätkami ležať spoločne aj počas letu
Lietadlo získalo bezprostrednú popularitu medzi cestujúcimi, ktorí vyhľadávali jazdu na dvojposchodovej lodi a prechádzaním po vnútornom schodisku.
Aerolínky milovali aj model 747. Skorí zákazníci medzi ktorých patrili spoločnosti Pan Am a Japan Airlines, zatiaľ čo British Airways, Cathay Pacific a Korean Air v súčasnosti prevádzkujú niektoré z najväčších zostávajúcich flotíl.
Spoločnosť Airbus, ktorá vznikla v dôsledku zlúčenia niekoľkých európskych leteckých skupín v roku 1970, sa najskôr zamerala na dvojmotorové lietadlá, ale neskôr sa snažila dostať aj do lukratívnych oblastí, ktoré jej americký konkurent ovládal už desiatky rokov.
Obchodný model mal zmysel: veľké letiská sa stali viac preplnenými a letecké spoločnosti bojovali za priestor. S očakávaným zhoršením trendu by existoval dopyt po väčších lietadlách, ktoré by mohli priniesť viac cestujúcich.
Masívne lietadlá by tiež pomohli leteckým spoločnostiam udržať krok s obrovským rozšírením dopytu po leteckej doprave a zároveň podporili palivovú hospodárnosť.
O 10 rokov neskôr
Model A380 bol vyvinutý za 25 miliárd dolárov, ale stávka na lietadlo schopné predviesť viac ako 800 ľudí bola chybná. A380 uskutočnil svoj prvý komerčný let v roku 2007, pričom začal prechádzať do spárov globálnej finančnej krízy. Keď sa kríza rozvinula, presun cestujúcich prudko klesol, pričom náklady priemyslu odhadli dva roky rastu.
V nasledujúcich rokoch mnohé letecké spoločnosti čelili kapacitným problémom vrámci hlavných dopravných uzlov tým, že sa zamerali na kratšie lety medzi regionálnymi letiskami. Rastúci výbuch nízko-nákladových regionálnych leteckých spoločností, ako napríklad Ryanair, tento trend posilnil a rástol aj počet objednávok zaplavených pre menšie lietadlá ako Boeing 787 a Airbus A320.
Rastúce náklady na pohonné hmoty a úsilie o zníženie emisií uhlíka priniesli posledný úder lietadlám typu Jumbo, ktoré na to aby sa dostali do vzduchu potrebujú štyri motory, namiesto bežných dvoch.
Airbus doteraz dodal len 234 vozidiel A380, menej ako štvrtinu z 1200, ktoré predpovedali, že sa budú predávať po prvom uvedení modelu.
Súvisiace: Lietadlo značky Boeing vás môže dostať z New Yorku do Londýna za 2 hodiny
Enders ďalej poznamenal: “S lietadlo typu A380 sme prišli neskôr minimálne 10 rokov, alebo možno viac,” … “V súčasnosti budeme vyrábať veľmi ekonomické stroje … ktoré dokážu urobiť veľa práce, okrem toho, že vedia presunúť veľa pasažierov.”
Boeing stále vyrába svoje model so širokým telo, 777, avšak sa jedná o lietadlo ktoré má iba dva motory. Spoločnosť Airbus bude pokračovať vo výrobe typu lietadiel A350 a A330.
Nevýhodné
Letecká spoločnosť z Dubaja Emirates udržiavala program A380 na podporu života, začiatkom minulého roka veľkou objednávkou pre tento typ lietadla.
Tento týždeň však tento prepravca v Perzskom zálive nasledoval ďalšie letecké spoločnosti, ako napríklad austrálsky Qantas, keďže vykonal zrušenie objednávok. Spoločnosť Emirates namiesto toho kupuje 70 menších lietadiel od spoločnosti Airbus, mixom najnovších modelov A330 a A350.
Enders ďalej poznamenal: “Tento program nás mnoho rokov zaťažoval … a jedná sa o náročnú zodpovednosť,” … “Snažili sme sa … ale nefungovalo to.”
Očakáva sa, že 747 by čoskoro mal postihnúť ten istý osud. “Kráľovná neba” už bola zrušená každou veľkou americkou leteckou spoločnosťou a s výnimkou výnimiek sa vyrábajú iba nákladové verzie lietadla.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, CNN
Facebook komentár