Továrne v Číne čelia náročnému prostrediu v čase, kedy sa druhá najväčšia ekonomika sveta musí vyrovnávať s ďalším problémom: rozširujúcou sa krízou čo sa týka dodávok energií.
Vládny prieskum výrobnej činnosti zverejnený vo štvrtok poukázal v septembri na pokles k hodnote 49,6 z augustovej úrovne 50,1. Akýkoľvek výsledok pod číslom 50 naznačuje kontrakciu a v tomto prípade to bolo dokonca prvýkrát, čo oficiálny prieskum ukázal zmenšovanie aktivity od začiatku pandémie Covid-19.
Podľa čínskeho Národného štatistického úradu, ktorý vo štvrtok zverejnil informácie, že podniky ktoré vyžadujú rozsiahle objemy dodávok elektrickej energie čelia ďalším problémom, z dôvodu vysokých cien energií.
Súvisiace: Energetická kríza EU znervózňuje trhy. Rekordné ceny by mali pretrvávať
K výskumu Julian Evans-Pritchard, ktorý je analytikom so zameraním na Čínu, v spoločnosti Capital Economics, poznamenal: „Celkový obrazom je, že priemysel sa dostával z problémov ešte v období pred najnovším nedostatkom energie.“
Boom v stavebníctve a spracovateľskom priemysle Číny zodpovedal za vysoký podiel hospodárskeho oživenia dosiahnutom v tomto roku, a naďalej zohráva dôležitú úlohu v raste.
Avšak aj tieto aktivity si vyžadujú rozsiahle objemy energií, a teda aj obrovské množstvo uhlia. Nedostatok energie sa začal prejavovať už v júni, ale odvtedy sa zhoršuje, pretože ceny uhlia prudko stúpajú a čínske provincie sa pokúšajú splniť ciele Pekingu pre zníženie emisií uhlíka.
Zhoršujúca sa energetická kríza spôsobila výpadky elektriny pre domácnosti a prinútila továrne obmedziť výrobu, čo predstavuje rozsiahlu hrozbu pre obrovské hospodárstvo krajiny, ktorá by mohla ešte viac zaťažiť globálne dodávateľské reťazce.
Podľa štátnych médií, spoločnosti v hlavných priemyselných odvetviach krajiny boli informované, aby obmedzili svoju spotrebu energie, s cieľom znížiť dopyt po energii. Tento problém podnietil čínsku spoločnosť State Grid Corporation v priebehu tohto týždňa k vyhláseniu, že „vynaloží maximálne úsilie v boji proti náročným problémom, čo sa týka dodávok energií“ a vynaloží všetko úsilie na zabezpečenie spotreby v domácnostiach.
Evans-Pritchard poznamenal, že najnovšie prieskumy sa uskutočnili skôr, ako sa mohol byť pocítený najväčší vplyv najnovšieho nedostatku energie.
„Odvtedy sa nedostatok energie zintenzívnil,“ dodal a poukázal na to, že správy v médiách naznačujú, že továrne vo viac ako 20 provinciách už museli pristúpiť k obmedzeniu výroby.
Štvrtkové údaje z makroekonomického hľadiska však neboli vôbec negatívne. Súkromný prieskum výrobnej činnosti, ktorý je známy po indexom nákupných manažérov Caixin, v septembri vzrástol zo 49,2 na 50, čo naznačuje stabilnú úroveň aktivity v porovnaní s augustovým poklesom.
Oficiálny index nevýrobnej podnikateľskej činnosti vzrástol na 53,2 z augustových 47,5, čo je znakom toho, že sektor služieb sa zotavuje. Spotrebiteľský dopyt nachádzajúci sa v úzkom rozmedzí je v Číne počas tohto roka len miernym problémom.
Súvisiace: Energetické firmy prestávajú prijímať nových zákazníkov
Celkový ekonomický obraz je však ďalej znepokojujúci. Analytici spoločností Nomura a Goldman Sachs v posledných dňoch sprísnili svoje prognózy čínskeho rastu pre rok 2021, kvôli problémom s nedostatkom energie. Analytici spoločnosti Goldman tento týždeň poznamenali, že do posledného štvrťroka roka smeruje “značná neistota”, vzhľadom na to, že čínska ekonomika už čelí rizikám z dôvodu dlhovej krízy v rozsiahlom konglomeráte Evergrande.
Evans-Pritchard nakoniec napísal: „Stále existuje určitý priestor na ďalšie oživenie činností v službách, ktoré sú dôsledkom prerušenia z dôvodu pandémie,“ … „Vyzerá však, že by tento priemysel mohol čeliť ďalším oslabeniam.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNN, Bloomberg
Facebook komentár