Twitter pod vedením Elona Muska začína čeliť veľkým nepríjemnostiam.

Twitter pod vedením Elona Muska začína čeliť veľkým nepríjemnostiam.

Twitter utrpel „masívny pokles príjmov“, pretože inzerenti pozastavili výdavky na platforme sociálnych médií – s týmto vyjadrením prišiel nový vlastník spoločnosti – Elon Musk, bez poskytnutia konkrétnych čísel.

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla, Twitter a SpaceX v statuse na sociálnej sieti obviňuje „aktivistické skupiny, ktoré tlačia na inzerentov“. Povedal, že Twitter nezmenil svoju stratégiu moderovania obsahu a dodal, že spoločnosť urobila „všetko, čo sme mohli, aby aktivistov upokojila“.

Musk nešpecifikoval, koľko príjmov spoločnosť stratila v dôsledku presunu firmy do súkromných rúk, ani ako by mohol túto stratu pripísať tlaku zo strany aktivistických skupín.

Musk zopakoval svoje názory v piatok v rozhovore v rámci Baron Investment Conference.

Musk na podujatí poznamenal: „V našich operáciách sme neurobili žiadne zmeny,“ … “Urobili sme maximum, aby sme ich upokojili a nič nefunguje.” Takže toto je hlavná obava. A myslím si, že toto je úprimne útok na Prvý dodatok.”

Twitter od 28. októbra oznámil prepustenie približne 50 % svojich zamestnancov.

V posledných dňoch niekoľko spoločností uviedlo, že dočasne pozastavia svoje výdavky na reklamu na Twitteri, aby videli, ako sa zmení smerovanie sociálnej siete pod Muskovým vlastníctvom. General Motors a Audi (konkurenti Muskovej automobilky Tesla) a potravinársky gigant General Mills patria medzi spoločnosti, ktoré výdavky na sieti Twitter pozastavili.

United Airlines začiatkom tohto týždňa svoju reklamu na Twitteri pozastavila, ako uviedol v piatok hovorca prepravcu. Letecká spoločnosť je na platforme však stále aktívnou. Zdá sa, že ide o prvú leteckú spoločnosť v USA, ktorá oznámila, že pozastavila reklamu na Twitteri. Letecké spoločnosti poskytujú zákaznícky servis na Twitteri samostatne, ktorý United taktiež nepozastavuje, ako uviedol hovorca a odmietol poskytnúť ďalšie podrobnosti o rozhodnutí.

Reklamný gigant IPG odporučil klientom, aby dočasne pozastavili svoje mediálne plány na sociálnej sieti Twitter, aj keď nie je jasné, koľko klientov rady agentúry IPG využíva.

Twitter vo štvrtok večer informoval zamestnancov, že ich začne prepúšťať, ako teda vyplynulo z komunikácie, získanej agentúrou CNBC. Agentúra Reuters s odvolaním sa na tweety zamestnancov, uviedla: „Očakáva sa, že tím pre moderovanie obsahu na sociálnej sieti Twitter bude súčasťou tohto procesu rušenia pracovných miest.“

Musk sa v piatok na tweete vyjadril k prepúšťaniu a povedal: „Pokiaľ ide o zníženie pracovnej sily v rámci Twitteru, bohužiaľ nie je na výber, keďže spoločnosť každým dňom stráca viac ako 4 milióny dolárov. Každému, kto odišiel, bolo ponúknuté 3-mesačné odstupné, čo je o 50 % viac, ako vyžaduje zákon.“

CNBC to bývalí zamestnanci firmy Twitteru nepotvrdili.

Agentúra CNBC taktiež zistila, že došlo k hlbokým škrtom v rámci celosvetového marketingového tímu spoločnosti Twitter, ktorý sa okrem iného zaoberá reportovaním a metrikami týkajúcimi sa výkonnosti reklamy, výkonnosti predaja a spamu.

Začiatkom tohto týždňa sa Musk, ktorý sa teraz označuje za „Chief Twit“ (šéfa Twitter), stretol so skupinou lídrov organizácií občianskej spoločnosti, aby na platforme riešil obavy z nenávistných prejavov a dezinformácií súvisiacich s voľbami.

Odkedy Musk prevzal kormidlo, tzv. online trollovia a bigoti zaútočili na Twitter a na platforme zvýšili svoje nenávistné prejavy. Musk taktiež tweetoval a následne vymazal nepodloženú a anti-LGBTQ konšpiračnú teóriu o útoku na Paula Pelosiho, manžela predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej.

Niektoré z organizácií zastúpených v utorkovej hodinovej výzvy v rámci aplikácie Zoom spolupodpísali otvorený list pre popredných inzerentov na sociálnej sieti Twitter, v ktorom ich vyzývajú, aby pozastavili svoje výdavky na reklamu, ak Musk nedokáže presadiť bezpečnostné štandardy spoločnosti a usmernenia komunity.

Platforma na analýzu reklám MediaRadar uvádza, že aj napriek Muskovým tvrdeniam o nedávnom prepade príjmov, reklamné výdavky Twitteru už klesali pred dokončením jeho prevzatia spoločnosti a predtým, ako organizácie občianskej spoločnosti začali tlačiť na značky.

Počet inzerentov na sociálnej sieti Twitter sa medzi aprílom a májom zvýšili, čo bolo približne v čase, keď bol oznámený Muskov plán premeniť Twitter na súkromnú firmu, skôr než začal klesať (podľa údajov MediaRadar). Priemerný počet inzerentov na platforme však klesol z májových 3 900 na augustových 2 300. V septembri mala sieť 2 900 inzerentov.

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár