Posledný veľký nápad Elona Muska je odvážny aj podľa jeho noriem: Chce zmeniť firmu Tesla na súkromnú spoločnosť.
V priebehu dnešného dňa prekvapil investorov cez status na sociálnej sieti Twitter, kde uviedol, že už finančné prostriedky zjednotil a zamestnancom povedal, že tento krok uvoľní spoločnosť elektromobilov spod “obrovského tlaku” očakávaní Wall Street.
V liste článku firmy Tesla, ktorý bol umiestnený na blogu spoločnosti, túto stratégiu Musk označil “najlepšou cestou vpred”.
Napísal: “Ako verejná spoločnosť podliehame divokým výkyvom v cenách našich akcií, čo môže byť veľkým rozptýlením pre všetkých, ktorí pracujú v spoločnosti Tesla, ako aj akcionárov.”
Taktiež poznamenal, že verejné obchodovanie s akciami “znamená, že existuje veľký počet ľudí, ktorí majú podnet pre útok na spoločnosť.” Musk sa opakovane sťažoval na krátkodobých predajcov, ktorí profitujú, keď akcie spoločnosti Tesla klesajú.
Musk, ktorý je generálnym riaditeľom a najväčším akcionárom, na sieti Twitter poznamenal, že súkromné financovanie by ocenilo Teslu na 420 dolárov za akciu. Tesla by tak bola najcennejšou automobilkou v Spojených štátoch.
Muskov status spôsobil rast akcií Tesla
Tento plán by potreboval schválenie akcionárov, ale už len tieto vyjadrenia poslali akcie automobilky Tesla do zisku takmer 9%. Obchodovanie so spoločnosťou Tesla sa neskôr zastavilo viac ako hodinu predtým, kedy Tesla zverejnila správu na svojom blogu. Dokončili obchodovanie v zisku až 11%, na cene 379 dolárov.
Akcie spoločnosti Tesla však v skorších hodinách rástli, keď denník Financial Times uviedol, že Saudská Arábia v tichosti buduje veľký podiel v spoločnosti.
Saudskoarabský fond zvrchovaného majetku, ktorý spravuje aktíva v hodnote viac ako 250 miliárd dolárov tak podľa správ vybudoval nezverejnený podiel v spoločnosti Tesla o rozsahu 3% až 5%.
Pozícia klesla pod hranicu 5%, ktorá si vyžaduje zverejnenie a mala by sa pohybovať medzi 1,7 až 2,9 miliardy dolárov.
Súvisiace: Spoločnosť Tesla míňa každú hodinu takmer pol milióna dolárov
Spočiatku Tesla odmietla komentár k Muskovmu statusu, ale neskôr pišla s vyjadreniami.
Musk poznamenal, že dúfa v to, kedy všetci súčasní investori zostanú spolu s Teslou, aj keby sa stala súkromnou spoločnosťou. Poznamenal, že vytvorí špeciálny fond, ktorý to umožní. Investičná spoločnosť Fidelity má takýto fond pre podiel v samostatnej súkromnej spoločnosti – SpaceX, ktorú taktiež vedie Elon Musk.
Sľúbila, že sa bude držať svojho podielu v spoločnosti, na úrovni okolo 20%, bez ohľadu na to, čo sa udeje. Povedal, že akcionárom automobilky Tesla zabezpečí “super ocenenie” a prisľúbil, že “zabezpečí ich prosperitu v každom scenári.”
Tesla “spaľuje” rozsiahle objemy hotovosti, zatiaľ čo snaží vyrábať Model 3, ktorý je jeho cenovo najlacnejším automobilom na elektrický pohon. To viedlo k poklesu akcií a vyvolalo obavy, či Tesla bude musieť emitovať a predať väčší objem akcií pre uhradenie svojej expanzie. Musk trval na tom, že Tesla takúto potrebu nemá.
Am considering taking Tesla private at $420. Funding secured.
— Elon Musk (@elonmusk) August 7, 2018
“Musk nechce spravovať verejnú spoločnosť”
Musk sa tiež opakovane stretával s kritikmi, najmä s investormi, ktorí na burze zaujali krátke pozície, čo znamená, že majú prospech z poklesu ceny. Zároveň sa stretol s analytikmi ohľadom sporného označenia spoločnosti Tesla po oznámení výsledkov, pred troma mesiacmi.
Gene Munster, partner v spoločnosti Loup Ventures a špičkový analytik, povedal, že šance firmy Tesla na status súkromnej spoločnosti sú približne jedna ku trom. Zároveň povedal, že táto myšlienka určitý zmysel má.
Munster na svojej internetovej stránke napísal: “Musk nechce spravovať verejnú spoločnosť,” … “Jeho misia pre Teslu (je urýchliť prijatie trvalo udržateľnej energie vo svete) je veľká a dlhodobá, čo štvrťročné očakávania investorov sťažujú.”
Ak by sa automobilka Tesla stala súkromnou, pri cene 420 dolárov za akciu, jej kapitalizácia by bola na úrovni okolo 71 miliárd dolárov. Tesla pre Muskovým statusom mala hodnotu vo výške 58 miliárd dolárov, čo je viac ako trhová hodnota spoločnosti General Motors alebo Ford, aj keď tieto automobilky sú výrazne väčšie a výnosnejšie.
V skutočnosti Tesla dosiahla obmedzený zisk len v 2. štvrťrokoch a pritom verejnou spoločnosťou sa stala už v roku 2010. Musk sa zaviazal, že spoločnosť v druhej polovici tohto roku začne dosahovať pravidelný zisk.
Komisia pre cenné papiere (SEC) v správe za rok 2013 uviedla, že spoločnosti môžu využívať sociálne médiá na oznamovanie dôležitých informácií za predpokladu, že sú v súlade s nariadeniami a “investori boli upozornení na to, ktoré sociálne médiá budú na šírenie takýchto informácií použité.”
SEC vydala túto správu po tom, čo Reed Hastings, generálny riaditeľ spoločnosti Netflix, použil príspevok na Facebooku, aby zablahoželal hlavnému predstaviteľovi spoločnosti Netflix k rekordnému počtu followerov. V dôsledku toho akcie spoločnosti Netflix rástli.
Tesla v regulačnom podaní v roku 2013 uviedla, že investori, ktorí majú záujem sledovať správy o spoločnosti Tesla, by mali by sledovať Muskov účet.
SEC odmietla komentár k Muskovmu statusu.
Musk je známy aj urážlivým správaním na Twitteri.
Dňa 1. apríla, v súvislosti s rastúcimi obavami trhu v súvislosti s peňažnou krízou v spoločnosti Tesla, zverejnil tweet s oznámením, že Tesla bude musieť podať návrh na konkurz. Tweet bol očividne 1. aprílovým žartom.
Tesla Goes Bankrupt
Palo Alto, California, April 1, 2018 — Despite intense efforts to raise money, including a last-ditch mass sale of Easter Eggs, we are sad to report that Tesla has gone completely and totally bankrupt. So bankrupt, you can't believe it.— Elon Musk (@elonmusk) April 1, 2018
Musk sa tiež stretol s intenzívnou verejnou kritikou, keď v statuse uviedol, že jeden zo záchrancov thajského futbalového mužstva, ktorý bol v jaskyni, bol pedofil.
Neskôr sa za tieto vyjadrenia ospravedlnil, ale jeden z analytikov Muskovi navrhol odchod zo sociálnej siete Twitter, aby obnovil dôveru investorov v spoločnosť.
Po Muskovom vlastníctve, ďalšími najväčšími akcionármi v spoločnosti Tesla sú giganti v oblasti podielových fondov – T. Rowe Price a Fidelity, s podielmi na hodnote viac ako 9% a 8%.
Súvisiace: Pohľad na náročný rozvrh Elona Muska
Škótska investičná spoločnosť – Baillie Gifford, ktorá nedávno vyzvala Muska, aby sa menej zameral na statusy a viac na podnikanie, je štvrtým najväčším akcionárom, ktorý má takmer 8% podiel. Čínsky technologický gigant Tencent vlastní takmer 5%.
James Anderson – správca fondov v spoločnosti Baillie Gifford, ktorý v rozhovore s agentúrou Bloomberg nedávno na rozhovor zavolal Elona Muska, v utorok neprišiel s žiadnou pripomienkou k Muskovým statusom. Fidelity a T. Rowe Price tieto tvrdenia taktiež odmietli komentovať.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: The Wall Street Journal, Fortune
Facebook komentár