Spoločnosť SpaceX umiestnila na obežnú dráhu viac ako 1 500 satelitov prenášajúcich internet, zaregistrovala viac ako 69 000 zákazníkov, nainštalovala pozemné stanice v 12 krajinách a do budúceho mesiaca má v pláne rozšíriť pokrytie svojej jedinečnej siete po celej Európe a sveta – okrem severného a južného pólu. Generálny riaditeľ spoločnosti SpaceX – Elon Musk napriek tomu uviedol, že k strate peňazí nedôjde.
„Naším cieľom je nezbankrotovať,“ uviedol Musk na konferencii Mobile World Congress v Barcelone a uznal, že všetky predchádzajúce pokusy o vybudovanie satelitnej internetovej siete na nízkej obežnej dráhe Zeme skončili neúspechom, bankrotom alebo otočením smerom od obchodného modelu zameraného na priameho spotrebiteľa. Spoločnosť SpaceX začala vypúšťať satelity pre sieť Starlink v roku 2019 a nasadila rýchle tempo nasadenia a len za posledný polrok ich vypustila viac ako 780.
Program Starlink je oddelený od programu Dragon pochádzajúci od spoločnosti SpaceX, ktorý sa zameriava na prepravu ľudí a tovaru pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu, a programu Starship, ktorý má jedného dňa priviesť ľudí na Mesiac alebo na Mars ako aj dopravovať na obežnú dráhu obrovské satelity. Starlink je naopak prvým vpádom spoločnosti SpaceX na trh satelitov.
Ide o myšlienku, ktorá bola prvýkrát navrhnutá pred desiatkami rokov, ale nikdy nebola úplne zrealizovaná: Využite tisícov satelitov pracujúcich v tandeme z obežnej dráhy nízkej Zeme – čo je oblasť pod úrovňou 1 000 km (620 míľ) – čím sa planéta pokryje vysoko-rýchlostným interentným pripojením. Keďže zhruba polovica svetovej populácie je stále bez spoľahlivého prístupu na internet, koncept by mohol zmeniť celý trh. Nie je to však bez jej výziev.
Musk prezradil, že aj napriek veľkému dopytu po službách Starlink a sľubným skorým recenziám nepredstavuje experimentálny obchod so satelitným internetom spoločnosti SpaceX razantný tok finančných prostriedkov. Avšak uviedol, že užívateľské terminály, ktoré zákazníci spoločnosti Starlink potrebujú na prístup k sieti, buduje spoločnosť SpaceX s nákladom na výrobu 1 000 dolárov a firma ich však predáva za 500 dolárov. (Prezident spoločnosti SpaceX Gwynne Shotwell v apríli tiež uviedol, že spoločnosť SpaceX znížila náklady na výrobu svojich terminálov z 3 000 na 1 500 dolárov.)
Musk ďalej poznamenal: „Je zrejmé, že predaj terminálov za polovičnú cenu nie je nijako super-pútavý v rozsahu miliónov,“ … „Pracujeme na termináloch novej generácie, ktoré poskytujú rovnakú úroveň schopností, ale stoja oveľa menej.“
Dávno predtým, než SpaceX začala budovať svoju konšteláciu internetových satelitov a umožnila beta testerom začať túto službu využívať, odborníci z tohto odvetvia varovali, že vývoj cenovo dostupných používateľských terminálov bude jednou z najťažších technologických prekážok, ktoré bude musieť SpaceX prekonať.
V 90. rokoch sa niekoľko dobre financovaných spoločností pokúsilo vybudovať satelitné konštelácie podobné Starlinku. Všetci si uvedomili, že by to bolo nepraktické alebo príliš drahé, tak pristúpili buď k zmenám plánov, skrachovali alebo zanikli.
SpaceX sa radí medzi nové firmy, medzi ktoré patrí Amazon a OneWeb podporovaný skupinou Softbank – ktoré sa o to opätovne snažia.
SpaceX má jednoznačne najväčší náskok v budovaní svojej konštelácie a prihlasovaní používateľov. Musk uviedol, že očakáva, že v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov bude mať „možno 500 000“ zákazníkov služby Starlink.
Pre SpaceX bude rozhodujúce, či sa jej podarí získať silný dopyt alebo nie. Musk uviedol, že očakáva, že sa jej do spoločnosti Starlink podarí dostať od 5 do 10 miliárd dolárov skôr, ako bude jej podnikanie ziskové. Musk potom uviedol, že SpaceX bude „po tomto kroku stále investovať rozsiahle finančné porostriedky, aby získala vylepšenia“ voči konkurenčným technológiám, ako sú pozemné alebo mobilné služby.
Musk nakoniec uviedol: “Investícia spoločnosti SpaceX do spoločnosti Starlink by mohla časom narásť na 20 alebo 30 miliárd dolárov,“ … „Jedná sa o rozsiahly objem.“
Zdroj: WSJ
Facebook komentár