Čínski občania sa začiatkom tohto týždňa v online ohradili proti miliardárovi z automobilka Tesla a CEO spoločnosti SpaceX – Elonovi Muskovi potom, čo sa Čína sťažovala, že jej vesmírna stanica bola nútená podniknúť úhybné kroky, aby sa vyhla kolízii so satelitmi vypustenými Muskovým programom Starlink.
Podľa dokumentu, ktorý Čína začiatkom tohto mesiaca predložila vesmírnej agentúre OSN, satelity od spoločnosti Starlink Internet Services (divízie Muskovej leteckej spoločnosti SpaceX) mali 1. júla a 21. októbra dve „blízke stretnutia“ s čínskou vesmírnou stanicou.
Čína v dokumente zverejnenom na webovej stránke Úradu OSN pre vesmírne záležitosti, uviedla: “Z bezpečnostných dôvodov Čínska vesmírna stanica zaviedla preventívnu kontrolu predchádzania zrážkam.“
Sťažnosti neboli nezávisle overené. SpaceX nevedela okamžite reagovať na žiadosť o komentár.
V príspevku na čínskej mikroblogovacej platforme Číny – Weibo (podobnej Twitteru), jeden používateľ v pondelok uviedol, že satelity spoločnosti Starlink sú „len hromadou vesmírneho odpadu“, zatiaľ čo iný ich opísal ako „vesmírne vojnové zbrane USA“.
S takmer 30 000 satelitmi a inými úlomkami, o ktorých sa predpokladá, že obiehajú planétu, vedci vyzvali vlády, aby zdieľali údaje s cieľom znížiť riziko katastrofických vesmírnych kolízií.
Samotná SpaceX rozmiestnila takmer 1 900 satelitov na obsluhu svojej širokopásmovej siete Starlink a plánuje do vesmíru vyslať ďalšie.
Súvisiace: USA zaznamenala 308 984 nebezpečných kolízií s vesmírnym odpadom
„Riziká satelitov spoločnosti Starlink sa postupne odhaľujú, celá ľudská rasa bude platiť za ich podnikateľské aktivity,“ uviedol na Weibo používateľ, ktorý podpísal pod menom Chen Haiying.
Americká vesmírna agentúra NASA bola nútená koncom novembra náhle odvolať výlet do vesmíru s odvolaním sa na riziká, ktoré predstavuje práve vesmírny odpad. Musk v reakcii na sociálnej sieti Twitter uviedol, že niektoré obežné dráhy satelitov spoločnosti Starlink boli upravené tak, aby sa znížila možnosť kolízií.
Čína začala s výstavbou vesmírnej stanice v apríli vypustením Tchien-che – najväčšieho z jej troch modulov. Očakáva sa, že stanica bude dokončená do konca roku 2022 po štyroch misiách s posádkou.
Musk sa v Číne stal dobre známou osobnosťou, hoci biznis s elektrickými vozidlami od spoločnosti Tesla sa dostáva pod čoraz väčšiu kontrolu zo strany regulačných orgánov, najmä po tom, čo v apríli na autosalóne v Šanghaji zákazník vyliezol na automobil Tesla, aby protestoval proti negatívnym službám voči zákazníkom.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár