Elon Musk chce, aby elektrické vozidlá boli úspešné – aj keby jeho automobilka Tesla skrachovala.
V rozhovore pre “60 minút” spoločnosti CBS sa generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla a miliardára zo Silicon Valley pýtali na konkurenciu od spoločnosti General Motors, ktorá v priebehu minulého mesiaca oznámila, že prepustí tisíce zamestnancov, keďže storočná spoločnosť sa zameriava na sebestačnosť, samoriadiace a elektrické vozidlá.
Musk sa zdal byť nezaujatý.
Musk v rozhovore poznamenal: “Ak niekto príde a vyrobí lepšie elektrické automobily ako Tesla a je budú oveľa lepšie ako naše a my z toho dôvodu nebudeme vedieť predávať naše vozidlá a vyhlásime bankrot, stále si myslím, že to je pre svet naozaj pozitívne.”
Ďalej uviedol: “Hlavným zámerom spoločnosti Tesla je urýchliť príchod elektrických vozidiel a udržateľnej dopravy,” … “Snažíme sa pomôcť životnému prostrediu, myslíme si, že je to najvážnejší problém, ktorému ľudstvo čelí.”
Príťažlivosť elektromobilov
Spoločnosť Tesla bola založená v roku 2003 s cieľom prekonania vládnych automobilových gigantov a presvedčenia spotrebiteľov, že všetky elektrické vozidlá môžu byť bezpečné, spoľahlivé a sexy.
Podľa väčšiny výsledkov sa to darí. Tesle sa podarilo zaujať a získať lojálnu fanúšikovskú základňu pre svoje luxusné elektrické vozidlá a spoločnosť sa snaží rozšíriť svoju pôsobnosť aj na masovom trhu. Ich najnovší automobil, Model 3, je najbližšie, zatiaľ čo jeho cena začína pri hodnote nad 35 000 dolárov.
Súvisiace: Elon Musk: “Tesla bola niekoľko týždňov od krachu”
Spoločnosť Tesla predala takmer 500 000 vozidiel na celom svete, čo podľa odhadov spoločnosti Navigant Research aktuálne predstavuje približne 20% všetkých plne elektrických vozidiel na cestách.
Klasickí výrobcovia automobilov sa až v súčasnosti začínajú vo veľkom zameriavať na trh elektromobilov. Medzi prvými bola spoločnosť Nissan, ktorá na konci roka 2010 predstavila model Leaf. A GM pred dvoma rokmi debutovala s elektromobilom Chevy Bolt.
Tesla začala s predajom týchto vozidiel v Spojených štátoch, ale niektorí odborníci sa pýtajú, či nadvláda spoločnosti Tesla nebude ohrozenou.
Automobilka Volkswagen nedávno uviedla, že v nasledujúcich rokoch preinvestuje 50 miliárd dolárov do “ofenzívny” v oblasti elektrických vozidiel, vrámci plánov ohľadom predaja miliónov elektrických vozidiel.
Generálny riaditeľ spoločnosti Volkswagen – Herbert Diess poznamenal, že spoločnosť bude predávať luxusné vozidlá pod značkami Audi a Porsche a mohla by predstaviť automobily na masovom trhu, ktoré v cene, automobily spoločnosti Tesla podhodnocujú. Spoločnosť plánuje tak urobiť vylepšením svojej masovej produkcie.
Tesla má náskok
Snaha o navýšenie výroby sa ukázala byť pre firmu Tesla naozaj náročná, najmä s Modelom 3. Spoločnosť trpela mesiacom meškaní kvôli obmedzeniam na svojich montážnych linkách.
Nároky samy o sebe stáli Teslu milióny a požadované riešenia problémov mali negatívny vplyv na niektorých investorov.
Súvisiace: Tesla a jej prichádzajúca konkurencia
Musk v rozhovore poznamenal: “Bol to boj na život alebo smrť,” … “Tí, ktorí vsádzali proti spoločnosti, mali podľa všetkých bežných štandardov pravdu, avšak nepočítali s našou snahou a odhodlaním, vďaka ktorým sa to všetko začala obracať do pozitív.”
Tesla dokázala, že niektorí kritici sa mýlili, keď v októbri zverejnili svoju poslednú správu výsledkov. Spoločnosť zaznamenala čistý zisk vo výške 312 miliónov dolárov, čo predstavuje najväčší a prvý štvrťročný zisk od roku 2016.
V septembri Goldman Sachs uviedla, že spoločnosť Tesla v nasledujúcich rokoch bude musieť splatiť dlhopisy v hodnote približne 9 miliárd dolárov. A Musk nedávno investorom povedal, že spoločnosť Tesla nemá v pláne získať viac peňazí na financovanie svojej budúcnosti, a to aj preto, že zavádza nové modely vozidiel a otvára továrne v Šanghaji a Európe.
V októbri poznamenal: “Určite by sme mohli získať peniaze, ale myslím, že to nepotrebujeme,” … “Zároveň si myslím, že bude to lepšie bez ďalších emisií.”
Vo svojom 60-minútovom rozhovore musel Musk poukázal aj na možnosť, kde Tesla môže rozšíriť svoje aktivity aj v Spojených štátoch. Povedal, že Tesla “bude mať záujem” o prevzatie niektorých priestorov tovární automobilky GM, ktorých sa zriekne počas reštrukturalizácie.
Súčasné miesta v meste Fremont, v štáte Kalifornia, má už svoju históriu s GM. Závod bol spoločne prevádzkovaný GM a Toyotou predtým, ako ho Tesla prevzala v roku 2010.
AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, CNN
Facebook komentár