OBR Návštevník Parížskej leteckej prehliadky sa pozerá na elektrické lietadlo Alice vyrobené spoločnosťou Eviation Aircraft.

Návštevník Parížskej leteckej prehliadky sa pozerá na elektrické lietadlo Alice vyrobené spoločnosťou Eviation Aircraft.

Letecké spoločnosti si v priebehu tohto týždňa objednali nové lietadlá od spoločností Airbus a Boeing v hodnote desiatok miliárd dolárov vrámci Parížskeho leteckého veľtrhu, konanom tento týždeň. Ale bol aj veľký záujem o lietadlá zajtrajška.

Takže na tejto výstave lietadiel, konanej dva krát za rok bolo vidno vzostup popularity hybridných a elektrických lietadiel, kde startupy súťažili o zákazníkov s priemyselnými gigantmi, aby predviedli technológiu, ktorá je efektívnejšia a lepšia pre životné prostredie ako aj tradičné dizajny.

Zameranie sa na elektricky poháňané lietadlá odráža príchod rozvoja mestských lietajúcich taxíkov (už čoskoro) a plne elektrických lietadiel s dlhším rozsahom (prídu neskôr).

Podľa poradenskej firmy Roland Berger sa počet elektrických lietadiel vo vývoji za posledný rok zvýšil približne o 50% na 170. Do konca roku 2019 by sa tento počet mohol zväčšiť na 200.

K zvýšeniu investícií prispievajú dva veľké faktory: Celosvetový letecký priemysel produkuje až 3% všetkých emisií oxidu uhličitého (CO2), čo je podiel, ktorý sa má v najbližších rokoch prudko zvýšiť; a na prúdové palivo sa ročne vynakladá zhruba 180 miliárd dolárov.

Nikhil Sachdeva, ktorý je vedúcim konzultantom spoločnosti Roland Berger, poznamenal: “Zvýšená efektivita bola podstatnou pri predaji lietadiel po celé desaťročia,” … “Elektrifikácia je ďalšou fázou.”

Letecká spoločnosť Cape Air sa zameriava na elektrický pohon

Po väčšej pozornosti v Paríži na izraelský startup Eviation Aircraft, zaujalo oznámenie, kde americký regionálny prepravca Cape Air by bol prvým zákazníkom pre jej elektrické lietadlo – Alice.

V Alice môže letieť na jedno nabitie deväť cestujúcich, s dosahom cez 1000 kilometrov a Eviation poznamenala, že môže znížiť prevádzkové náklady leteckej spoločnosti až o 70%. Produkcia v tomto roku prebieha v Spojených štátoch.

Lietadlo používa jednu hlavnú “tlačnú” vrtuľu na chvoste a dve ďalšie na krídlach. Sú napájané batériami. Lietadlo vie letieť vo výške 3 kilometrov.

„Tretia éra letectva“

Leteckú prehliadku tiež ovplyvnila veľká dohoda dvoch európskych priemyselných gigantov.

Britská strojárska spoločnosť Rolls-Royce kúpila elektrickú a hybridnú elektrickú pohonnú technickú divíziu nemeckého koncernu Siemens. Očakáva sa, že dohoda sa uzavrie koncom tohto roka.

Súvisiace: Éra veľkých lietadiel pre cestujúcich sa skončila

Divízia eAircraft sídli v Nemecku a Maďarsku a zamestnáva okolo 180 špecializovaných inžinierov, ktorí vyvíjajú elektrické a hybridné pohonné systémy.

Rob Watson, riaditeľ spoločnosti Rolls-Royce poznamenal: “Elektrifikácia bude mať tak dramatický vplyv na letectvo ako nahradenie piestových motorov plynovými turbínami,” … “Sme na úsvite tretej éry letectva.”

Hybridné lietadlá do roku 2022

Spoločnosť United Technologies tesne pred parížskym podujatím oznámila plány na zlúčenie s dodávateľom obranných technológií – Raytheon.

Spoločnosť v Paríži predstavila svoju techniku, aby sa predviedla leteckým nadšencom a pomohla zamerať pozornosť zákazníkov na hybridný elektrický projekt. Cieľom je mať tieto lietadlá vo vzduchu do roku 2022.

Lietadlo je postavené na stredne veľkom regionálnom turboprobóde s využitím existujúcich systémov a vrtúľ vrámci súčasných lietadiel. Nové batérie ponúkajú 2-megawattový hybridný elektrický pohon.

Vizualizácia riešení vykonaných v rámci hybridného projektu United Technologies.

Vizualizácia riešení vykonaných v rámci hybridného projektu United Technologies.

 

Airbus sa tiež snaží dotestovať hybridné lietadlo do roku 2022 a tento týždeň oznámila spoluprácu s európskymi leteckými a kozmickými firmami Daher a Safran.

Daher zrealizuje inštaláciu komponentov a systémov, zatiaľ čo Safran prispeje pohonným systémom EcoPulse. Airbus sa bude zaoberať batériami a aerodynamickým dizajnom.

Vizualizácia lietadla vybaveného technológiou EcoPulse.

Vizualizácia lietadla vybaveného technológiou EcoPulse.

Lietadlo bude bežať na distribuovanom hybridnom pohonnom systéme, ktorý zahŕňa turbogenerátor, ktorý poháňa elektrické motory a vrtule.

Airbus tento týždeň tiež poznamenal, že podpísal memorandum o porozumení so spoločnosťou SAS Scandinavian Airlines na výskum hybridných a elektrických systémov lietadiel.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár