Letecké spoločnosti si v priebehu tohto týždňa objednali nové lietadlá od spoločností Airbus a Boeing v hodnote desiatok miliárd dolárov vrámci Parížskeho leteckého veľtrhu, konanom tento týždeň. Ale bol aj veľký záujem o lietadlá zajtrajška.
Takže na tejto výstave lietadiel, konanej dva krát za rok bolo vidno vzostup popularity hybridných a elektrických lietadiel, kde startupy súťažili o zákazníkov s priemyselnými gigantmi, aby predviedli technológiu, ktorá je efektívnejšia a lepšia pre životné prostredie ako aj tradičné dizajny.
Zameranie sa na elektricky poháňané lietadlá odráža príchod rozvoja mestských lietajúcich taxíkov (už čoskoro) a plne elektrických lietadiel s dlhším rozsahom (prídu neskôr).
Podľa poradenskej firmy Roland Berger sa počet elektrických lietadiel vo vývoji za posledný rok zvýšil približne o 50% na 170. Do konca roku 2019 by sa tento počet mohol zväčšiť na 200.
K zvýšeniu investícií prispievajú dva veľké faktory: Celosvetový letecký priemysel produkuje až 3% všetkých emisií oxidu uhličitého (CO2), čo je podiel, ktorý sa má v najbližších rokoch prudko zvýšiť; a na prúdové palivo sa ročne vynakladá zhruba 180 miliárd dolárov.
Nikhil Sachdeva, ktorý je vedúcim konzultantom spoločnosti Roland Berger, poznamenal: “Zvýšená efektivita bola podstatnou pri predaji lietadiel po celé desaťročia,” … “Elektrifikácia je ďalšou fázou.”
Letecká spoločnosť Cape Air sa zameriava na elektrický pohon
Po väčšej pozornosti v Paríži na izraelský startup Eviation Aircraft, zaujalo oznámenie, kde americký regionálny prepravca Cape Air by bol prvým zákazníkom pre jej elektrické lietadlo – Alice.
V Alice môže letieť na jedno nabitie deväť cestujúcich, s dosahom cez 1000 kilometrov a Eviation poznamenala, že môže znížiť prevádzkové náklady leteckej spoločnosti až o 70%. Produkcia v tomto roku prebieha v Spojených štátoch.
Lietadlo používa jednu hlavnú “tlačnú” vrtuľu na chvoste a dve ďalšie na krídlach. Sú napájané batériami. Lietadlo vie letieť vo výške 3 kilometrov.
„Tretia éra letectva“
Leteckú prehliadku tiež ovplyvnila veľká dohoda dvoch európskych priemyselných gigantov.
Britská strojárska spoločnosť Rolls-Royce kúpila elektrickú a hybridnú elektrickú pohonnú technickú divíziu nemeckého koncernu Siemens. Očakáva sa, že dohoda sa uzavrie koncom tohto roka.
Súvisiace: Éra veľkých lietadiel pre cestujúcich sa skončila
Divízia eAircraft sídli v Nemecku a Maďarsku a zamestnáva okolo 180 špecializovaných inžinierov, ktorí vyvíjajú elektrické a hybridné pohonné systémy.
Rob Watson, riaditeľ spoločnosti Rolls-Royce poznamenal: “Elektrifikácia bude mať tak dramatický vplyv na letectvo ako nahradenie piestových motorov plynovými turbínami,” … “Sme na úsvite tretej éry letectva.”
Hybridné lietadlá do roku 2022
Spoločnosť United Technologies tesne pred parížskym podujatím oznámila plány na zlúčenie s dodávateľom obranných technológií – Raytheon.
Spoločnosť v Paríži predstavila svoju techniku, aby sa predviedla leteckým nadšencom a pomohla zamerať pozornosť zákazníkov na hybridný elektrický projekt. Cieľom je mať tieto lietadlá vo vzduchu do roku 2022.
Lietadlo je postavené na stredne veľkom regionálnom turboprobóde s využitím existujúcich systémov a vrtúľ vrámci súčasných lietadiel. Nové batérie ponúkajú 2-megawattový hybridný elektrický pohon.
Airbus sa tiež snaží dotestovať hybridné lietadlo do roku 2022 a tento týždeň oznámila spoluprácu s európskymi leteckými a kozmickými firmami Daher a Safran.
Daher zrealizuje inštaláciu komponentov a systémov, zatiaľ čo Safran prispeje pohonným systémom EcoPulse. Airbus sa bude zaoberať batériami a aerodynamickým dizajnom.
Lietadlo bude bežať na distribuovanom hybridnom pohonnom systéme, ktorý zahŕňa turbogenerátor, ktorý poháňa elektrické motory a vrtule.
Airbus tento týždeň tiež poznamenal, že podpísal memorandum o porozumení so spoločnosťou SAS Scandinavian Airlines na výskum hybridných a elektrických systémov lietadiel.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MSN
Facebook komentár