Mohamed El-Erian v uviedol, že Federálny rezervný systém pravdepodobne v tomto roku znížiť úrokové sadzby opäť, ale tento krok nebude mať moc veľký vplyv na americkú ekonomiku.
El-Erian, hlavným ekonomickým poradca spoločnosti Allianz poznamenal: “Mám podozrenie, že zrealizujú zníženie úrokových sadzieb v USA, pretože riziko, ak tak neurobia, je vysoké, ale nemali by sme očakávať, že sa ekonomický výhľad významne zmení.”
Podľa nástroja CME Fedwatch, obchodníci koncom októbra očakávajú pravdepodobnosť zníženia úrokových sadzieb o štvrť percentuálneho bodu na hodnote 77%. V septembri Fed znížil referenčnú úrokovú sadzbu pre jednodňové pôžičky do cieľového rozpätia 1,75% až 2%, z 2% na 2,25%.
Očakávania zníženia o štvrť percentuálneho bodu boli pred pondelkovými správami pod hodnotou 50% a následne boli zverejnené údaje indexu nákupných manažérov ISM, ktorý v septembri klesol na najnižšie hodnoty od júna 2009 a ukázal druhý priamy mesiac poklesu.
Správa z ADP a agentúry Moody’s Analytics tiež ukázala, že tempo vytvárania pracovných miest v rámci súkromného sektora sa v septembri spomalilo, čo vyvolalo ďalšie otázky týkajúce sa zdravia amerického hospodárstva.
Pokiaľ ide o El-Eriana, známeho ekonóma, ktorý v minulosti pracoval pre investičný gigant Pimco, nie sú otázky týkajúce sa Fedu a ďalších centrálnych bánk, či vydajú na „priateľskú“ menovú politiku, uprostred globálneho ekonomického spomalenia až tak dôležité.
El-Erian ďalej uviedol: “Otázka znie, či môžu zostať efektívni,” … „Podľa môjho názoru už v prípade Európskej centrálnej banky nie sú len neúčinní, ale v súčasnosti sú pre hospodárstvo škodlivé. Je treba si na to dávať pozor.“
ECB minulý mesiac znížila svoju hlavnú sadzbu vkladov na -0,5%, čo predstavuje rekordne nízku hodnotu.
Napriek svojej viere, že úrokové sadzby znížia, El-Erian poznamenal, že si myslí, že Fed musí brať do úvahy zdravie z domácej strany ekonomiky.
El-Erian ďalej uviedol: “Fed má priestor na zníženie, ale naozaj to chcú využiť, keď sa domácej ekonomike darí dobre?”
El-Erian si myslí, že domáca ekonomika – nie menová politika alebo fiškálna politika vlády – zabráni, aby sa USA v budúcom roku dostali do recesie.
Poznamenal: „Čo nás zachráni pred recesiou a som v tom dosť optimistický, je neobchodovateľné odvetvie, domáci sektor americkej ekonomiky, ktoré je stále v dobrej kondícii.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár