Vo všeobecnosti platí, že najúspešnejší muž v živote je ten, ktorý má najlepšie informácie.
Čínska vláda, v snahe maximalizovať export a minimalizovať import z USA, tlačí jüany a kupuje za ne doláre. Toto bráni ich mene rásť a doláru padať. Potom tie isté doláre požičiava USA, keď nakupuje americký dlh.
Zároveň v tom istom čase Čína:
- Uplatňuje nákupné obmedzenia.
- Dovoľuje pirátstvo.
- Zdržiava vstup zákonného tovaru do krajiny.
- Masívne subvencuje svoj export v mnohých kľúčových odvetviach priemyslu.
- Necháva v platnosti striktné, nie colné, obmedzenia dovozu.
Čína bola najväčším dodávateľom tovaru USA v roku 2010 – celkový objem tovaru dovezeného z Číny bol 365 mld. dolárov, 23,1 percentný nárast oproti 2009 a viac ako 841% za posledných 16 rokov. Obchodný deficit tovaru a služieb USA s Čínou v roku 2009 dosiahol 219 mld. dolárov, v roku 2010 len tovar tvoril deficit vo výške 273 mld. dolárov
Americký export do Číny predstavoval 7,2 % celkového amerického exportu v roku 2010, zatiaľ čo import z Číny tvoril 19,1 % všetkého amerického importu za to isté obdobie. Americký Kongres čelí neúnavnému, veľmi znepokojenému a rastúcemu volaniu americkej verejnosti. Zákonodarcovia tak v senáte ako aj v snemovni reprezentantov obviňujú Čínu za stratu pracovných príležitostí v USA a tlačia na prijatie legislatívy (zákon o dohľade nad výmennými kurzami mien, v skratke CEROR, prijatý tento rok), ktorá by donútila čínsky jüan rásť voči americkému doláru. Ak by ho schválil Kongres, CEROR by donútil americké ministerstvo financií formálne označiť Čínu za manipulátora menových kurzov, čo by umožnilo ministerstvu obchodu uvaliť na čínsky tovar dane a clá.
Keďže voľby v roku 2012 sú blízko a Obamova administratíva je zraniteľná – autor tohto článku verí, že prezident Obama je veľmi zraniteľný pred voľbami v roku 2012 hrozbou z tábora republikánov tvorenou Mittom Romneyom alebo neuveriteľne charizmatickým Rickom Perrym – existuje možnosť, že prezident Obama bude chcieť potrestať Čínu za jej veľký bilaterálny obchodný prebytok s USA. Obama opakovane sľúbil, že bude tvrdý na Čínu za jej menové praktiky. James Zhang z University of Newcastle v Austrálii hovorí, že 20 percentný nárast jüanu by stlačil čínsku ekonomiku o 12 percent.
Prehľad vývoja kurzu USD/CNY:
- Utorok, 06.10.2009 1 USD = 6,8312 CNY
- Streda, 06.10.2010 1 USD = 6,6994 CNY
- Štvrtok, 06.10.2011 1 USD = 6,3751 CNY
Čínske problémy
Systém kontroly kapitálu a obchodných obmedzení bol absolútne nevyhnutný na to, aby Čína dosiahla aktuálnu úroveň svojej ekonomiky. Ekonomický rozvoj krajiny je je do značnej miery ťahaný investíciami do budov, pozemkov, zariadení a vozidiel, tzv. fixed asset investments (FAI). Čínske investície do FAI vzrástli medziročne o 25 percent, tak, že dosiahli 18,06 biliónov jüanov počas prvých ôsmych mesiacov roku 2011.
“Čína je schopná investovať do FAI preto, že okrem prílevu priamych zahraničných investícií (FDI – sú mierou zahraničného vlastníctva výrobných prostriedkov, ako fabrík, baní alebo pozemkov.) jej obyvatelia majú veľmi veľkú mieru úspor, vyjadrenú ako percento z príjmu. V dôsledku reštrikčnej politiky svojej vlády majú Číňania veľmi málo možností, kam vložiť svoje peniaze, avšak iba do čínskych aktív. Ak by Čína zrušila kontrolu investícií, masívny presun aktív mimo jej územie, majúci za cieľ vyššie a bezpečnejšie zhodnotenie v zámorí by spôsobil zabrzdenie jej ekonomiky, keďže jej zďaleka najväčší z dvoch motorov, FAI, by pocítil úbytok peňazí. „Exportné odvetvia zamestnávajú veľa ľudí a pokles vývozu by znamenal nárast nezamestnanosti, ktorý by mohol spôsobiť veľmi vážne sociálne nepokoje. Sociálna stabilita je prioritou najvyšších čínskych predstaviteľov a cestou na jej dosiahnutie je rýchly ekonomický rast, ktorý zaručuje zamestnanosť.“ – Xiang Songzuo, námestník riaditeľa Medzinárodného menového inštitútu na Renmin University v Pekingu.
Čínski komunistickí vodcovia musia nakŕmiť, obliecť a zabezpečiť bývanie nespočetným miliónom obyvateľov miest a stovky miliónov obyvateľov vidieka, sťahujúcich sa do mestských oblastí v najbližších desaťročiach. Ich najväčšou obavou je strach zo sociálnych nepokojov, ktoré povedú k zvrhnutiu ich komunistického režimu. Na druhej strane, amerických zákonodarcov čakajú voľby a nič nie je dôležitejšie pre politika ako byť znovuzvolený. Tento spor o čínskej mene je len predzvesťou, špičkou ľadovca toho, čo príde v americko-čínskych vzťahoch.
Možnými oblasťami sporov sú:
- Obchodné spory
- Konflikty o zdroje
- Geopolitické nezhody
- Právo na duševné vlastníctvo
- Čínske akvizície amerických spoločností
Záver
USA boli zatiaľ opatrní v tlaku na Čínu, toto sa môže zmeniť.
„Čína bola veľmi agresívna v snahe vyťažiť z trhového systému maximum výhod tak, aby druhej strane, najmä USA, zostalo maximum nevýhod. Menové manipulácie sú toho príkladom.“ – Prezident Obama na nedávnej tlačovej konferencii.
Toto je veľmi zaujímavá dráma, odohrávajúca sa vo svetovom meradle medzi dvomi najsilnejšími národmi a ekonomikami sveta, ktorú by mal každý mať na obrazovke radaru. Je aj na vašom? Ak nie, možno by mala byť.
Zdroj: Ahead of the Herd
Facebook komentár