Hlavné mesto obchodu Spojených arabských emirátov – Dubaj od stredy svojim obyvateľom bezplatne sprístupnilo vakcínu proti koronavírusom od zoskupenia Pfizer-BioNTech. Táto informácia od vlády prichádza po tom, čo Spojené arabské emiráty začiatkom tohto mesiaca začali ponúkať v Číne vyvinutú vakcínu od firmy Sinopharm.
Prvá várka s vakcínami od spoločnosti Pfizer, u ktorej sa zistilo, že má 95% účinnosť v neskorých klinických štúdiách, pristála po odlete z Bruselu na medzinárodnom letisku v Dubaji v utorok neskoro večer.
V tejto blízkovýchodnej krajine v súčasnosti prebieha oficiálna očkovacia kampaň proti ochoreniu Covid-19 a túto kampaň „bude viesť Dubajský úrad pre zdravie k očkovaniu vakcíny Pfizer-BioNTech, ktorú nedávno schválil americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv a ktoré zaregistroval ministerstvo zdravotníctva a prevencie v SAE,“ – ako uviedla vo svojom vyhlásení Dubajská mediálna kancelária.
V prvej fáze zavedenia bude zameraná na štyri hlavné skupiny, pričom do prvej skupiny patria obyvatelia vo veku 60 rokov a starší, ľudia s chronickým zdravotným stavom a ľudia so zdravotným postihnutím.
Druhou skupinou sú zdravotnícki pracovníci v prvej línii, treťou sú ďalší nevyhnutní pracovníci na chod štátu a štvrtou sú príslušníci širokej verejnosti, ktorí chcú byť očkovaní. Vakcíny budú k dispozícii v šiestich zariadeniach Dubajského zdravotného úradu a podľa dohody.
Súvisiace: Časová os schvaľovaní vakcín po celom svete
Letecká spoločnosť Emirates Airline a generálny riaditeľ skupiny šejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, vo vyhlásení uviedol: „Spoločnosť Emirates je hrdá na to, že pre Dubajský úrad pre zdravie prepravuje do Spojených arabských emirátov prvú várku vakcín Pfizer pre Covid-19 … bolo nám cťou prepraviť tieto vakcíny našim letom bezplatne.“
Vakcína Pfizer-BioNTech, ktorá bola vyvinutá americkými a nemeckými farmaceutickými gigantmi, bola schválená na použitie a začala sa vo Veľkej Británii a USA zavádzať začiatkom tohto mesiaca. Tento týždeň ju schválil aj Zdravotnický regulačný úrad EÚ.
Podľa údajov zhromaždených Univerzitou Johna Hopkinsa Spojené arabské emiráty v stredu evidovali 199 655 potvrdených prípadov koronavírusu a 655 úmrtí.
Spojené arabské emiráty v marci a apríli čelili jednému z najprísnejších uzamknutí sveta, po ktorom nasledovalo postupné opätovné otváranie, vďaka ktorému sa Dubaj stal jedným z prvých dovolenkových cieľov, ktoré v júli opäť otvorili dvere medzinárodným turistom.
Z ekonomického hľadiska pandémia zasiahla krajinu – najmä čo sa týka Dubaja, ktorý je závislý od cestovného ruchu a dopravy a dokonca v októbri spoločnosť S&P predpovedala, že ekonomika emirátov sa tento rok zníži o 11%.
Avšak v Emirátoch aktuálne neexistujú žiadne ekonomické obmedzenia pre podnikanie, keďže sú opätovne otvorené ako reštaurácie a tak plážové bary a boli zahájené nové vládne iniciatívy na prilákanie turistov a zahraničných zamestnancov.
„Som naozaj rád, že som ju dostal“: SAE a vakcína Sinopharm
Spojené arabské emiráty začiatkom tohto mesiaca začali obyvateľom bezplatne ponúkať vakcínu vyvinutú čínskou spoločnosťou Sinopharm po tom, čo v septembri povolili jej núdzové použitie pre pracovníkov v prvej línii a na základe „predbežnej analýzy“ vykonanej čínskou národnou spoločnosťou Biotec Group (Sinopharm), Čína vyhlásila, že je účinnou z 86%. 10-miliónový štát v Perzskom zálive začal v júli pokusy s ľuďmi v rámci tretej fázy experimentálnej vakcíny, čím bola tak jednou z 10 krajín, v ktorých sa realizujú pokusy, čo sa týka tejto vakcíny.
Vakcína Sinopharm sa vyrába s použitím mŕtveho alebo oslabeného koronavírusu, čo je bežná metóda používaná po celé desaťročia v rámci vývoja vakcín vrátane injekcií proti kiahňam, chrípke a obrne. Imunológovia, nachádzajúci sa mimo krajiny však vyjadrili znepokojenie nad tým, ako málo bolo verejne sprístupnených informácií o pokusoch výrobcov a výsledkoch.
Oznámenie ministerstva zdravotníctva Spojených arabských emirátov o účinnosti vakcíny Sinopharm začiatkom decembra nehovorilo o parametroch pokusov, ako napríklad o tom, koľko pacientov dostalo dávku vakcíny oproti placebu, a okrem iných podrobností neuvádzal žiadne vedľajšie účinky, ktoré sa u pacientov vyskytli. Spoločnosť Sinopharm na žiadosť o vyjadrenie neodpovedala.
Dubajský vládca šejk Mohammed bin Rashid al Maktoum začiatkom novembra informoval, že dostal čínsku skúšobnú vakcínu, pričom na sociálnej sieti Twitter zverejnil fotografiu jeho očkovania a ocenil prácu zdravotníckych pracovníkov stojacich za týmto úsilím.
While receiving the COVID-19 vaccine today. We wish everyone safety and great health, and we are proud of our teams who have worked relentlessly to make the vaccine available in the UAE. The future will always be better in the UAE. pic.twitter.com/Rky5iqgfdg
— HH Sheikh Mohammed (@HHShkMohd) November 3, 2020
Liliana Martinez, americká 29-ročná bezpečnostná manažérka žijúca v Dubaji, dostala cez víkend vakcínu od spoločnosti Sinopharm.
Súvisiace: Vakcíny poskytujú nádej, avšak zostávajú veľké riziká
Martinezová v rozhovore pre agentúru CNBC uviedla: “Proces prebehol naozaj hladko,” … “Cítila som minimálne až žiadne vedľajšie účinky vakcíny.” Zároveň opísala dlhé rady ľudí čakajúcich vo svojich autách na vakcínu, v rámci miestnej dubajskej poľnej nemocnice a viacfázový proces s viacerými kontrolami zdravotných a osobných údajov, ale uviedla, že proces bol celkovo dobre zorganizovaný. Bolo jej povedané, že dostane textovú správu s oznámením, kedy sa má vrátiť pre druhú dávku.
Martinezová, večer po očkovaní poznamenala: „Mala som mierne bolesti v rameni a odvtedy som sa cítila trochu stuhnutá a mala som aj mierne bolesti v hrdle, ale takmer som to necítila,“ … “Celkovo som naozaj rada, že som to podstúpila.” Práve som počula správu, že vakcína od spoločnosti Pfizer bude k dispozícii aj zadarmo, takže si myslím, že je skvelé, že populácia v SAE bude mať viaceré možnosti.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Bloomberg
Facebook komentár