Americký akciový index Dow Jones dosiahol úroveň 20 000, čo bol dlhodobým snom býkov z Wall Street, ktorý pesimisti nazývali iba nedosiahnuteľnou ilúziou sa nedávno stal najväčším míľnikom tohto 120-ročného burzového indexu.
Po vyše mesačnom koketovaní s obrovským okrúhlym číslom, prekročil koncom januára 2017 akciový index Dow Jones svoje historické maximum. Stalo sa tak štyri pracovné dni po inaugurácii amerického prezidenta – Donalda Trumpa. Prekročenie hranice 20 000 bodov teda prichádza spolu s vírom udalostí okolo Trumpovej éry, v ktorej si tento miliardár zaumienil posilniť ekonomiku Spojených štátov a pre robotníkov vytvoriť pracovné pozície s vysokými mzdami.
Ako sa má teda zachovať investor?
Dosiahnutá úroveň je pre 30 akciových spoločností indexu Dow Jones novým historickým maximom. Nepotrebujete ani Ph.D. z ekonómie a bude Vám zrejmé, že takáto situácia vedie k zvyšovaniu cien akcií. To vyvoláva nepokoj u investorov, ktorí sa obávajú, že cena akcií dosiahne, alebo sa nebezpečne priblíži vrcholu.
Súvisiace: 2 grafy: Všetky dôležité úrovne akciového indexu Dow Jones
Čo čaká Dow Jones?
Ari Wald, ktorý je technickým analytik investičnej spoločnosti Oppenheimer povedal: „Situácie typu „Dow 20 000“ sú záležitosťou skôr nálady investorov ako predikčných schopností.“
„Neboli sme schopní potvrdiť, že okrúhle míľniky ako „Dow 20 000“ je možné využiť na predpovedanie ďalšieho vývoja. Na druhej strane majú však psychologický význam, podobne ako dovŕšenie 50. roku života je významnejšie ako 49. narodeniny.“
Najlepšie je poučiť sa z histórie, pozrime sa teda najprv na najhorší možný scenár. Po prvom prekročení hodnoty 10 000 bodov 29. marca 1999 sa index Dow Jones vyšplhal 14. januára 2000 až na 11 722,98. Nasledoval značný pokles trhov v rokoch 2000-2002 a 2007-2009. Prešlo ďalších 11 rokov, kým sa v auguste 2010 index definitívne ustálil nad hodnotou 10 000 bodov.
Na základe doterajších výkonov a súčasného vývoja burzy v súlade s tendenciami z minulosti teda aktuálne nie je najlepším nápadom, agresívne sa vrhnúť na trhy. Lepšou príležitosťou zapojiť sa bol rok 2009, keďže odvtedy sa Dow Jones takmer strojnásobil.
Mark Arbeter, ktorý je prezidentom investičnej spoločnosti Arbeter Investments tvrdí, že keď sa Dow Jonesu takto darí, „vyvolá to na trhu vôľu predávať. Myslím si, že hodnota počas tohto roka klesne zhruba o 10% a až potom dosiahne trh svoje maximum.“ V najväčšom riziku sú podľa neho akcie bánk na zozname indexu Dow Jones ako Goldman Sachs a JPMorgan Chase, ktorým sa doteraz nadpriemerne darilo a najviac ťažia z Trumpovho nástupu a vyšších úrokových sadzieb.
Ísť či neísť s kožou na trh?
Prezident finančnej správcovskej spoločnosti Farr, Miller & Washington – Michael Farr v súčasnosti vníma trh ako „drahý“ a bežiaci zo zotrvačnosti na nádeji pozitívnych ekonomických predpovedí Trumpovej vlády. Momentálne neodporúča ambiciózne investičné plány s cieľom získania astronomických ziskov.
Farr ďalej uvádza: „Nevidím do budúcnosti o nič viac ako ktokoľvek iný. Nemyslím, že by niekto dokázal odhadnúť správanie sa trhu s uspokojivou presnosťou a už vôbec nie dlhodobo. Svoje investície teda naďalej ponechávame na trhu, ale ostávame skôr v defenzíve. Môže byť nebezpečné nechať sa strhnúť eufóriou, z ešte nesplnených predvolebných sľubov. Avšak veľa štúdií dokazuje, že dlhodobému portfóliu škodí striedavo odstupovať z trhu a potenciálne tak zmeškať niekoľko veľmi ziskových dní.“
Investiční býci, naopak radia investorom kuť rozžeravený Dow Jones, kým je horúci a zarobiť tak čo najviac. Takisto však nemôžu vylúčiť 5% či 10% pokles.
Súvisiace: Na trhoch sa deje obrovský obrat – $ 2,3 bilióna do akcií
Thorne Perkin, prezident spoločnosti Papamarkou Wellner Asset Management poznamenal: „Nadšenie z výkonu indexu a nadmerný záujem investorov bude pokračovať.“ Má to však háčik. Perkin dodáva: „Sme však toho názoru, že cesta bude miestami hrboľatá.“
Podľa Perkina je hneď niekoľko dôvodov, prečo sa stále oplatí investovať do akcií. Na vedľajšej koľaji ešte stále sedí slušný obnos investorského kapitálu, ktorý bude na trhu akcií vyhľadávať nové príležitosti. Pre investorov nemá zmysel vrážať svoje peniaze do takých aktív s pevným výnosom, akými sú dlhopisy. Ich hodnota klesá a neposkytujú ani dostatočné výnosy či iné výhody oproti akciám.
Perkin ďalej dodáva: „Ďalšími argumentmi v prospech akcií je vzrast korporátnych ziskov a viera v skromný, ale stabilný 2,5% nárast ekonomiky Spojených štátov pod vedením Trumpovej administratívy.“
„Následky za neprítomnosť na trhu sú také vážne, že človek by potreboval naozaj silné presvedčenie, aby ju obhájil.“
Preložil: Albert Rákai
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch
Facebook komentár