Rusko sa rozhodlo legalizovať používanie kryptomien. Ruská vláda nedávno potvrdila, že pripravovaný návrh zákona by mal vytvoriť právny rámec pre obchodovanie s kryptomenami, ktorými sú bitcoin, dash, ether a ďalšie.
Ešte pred rokom sa však ruské vládne inštitúcie vyhrážali väzením každému, kto by sa odvážil tieto meny využívať. Z tejto skutočnosti vyplývajú dve zásadné otázky: Prečo sa názor ruskej vlády otočil o 180 stupňov? A aké výhody objavila vo využívaní tejto technológie? Odpoveďou je, že Rusko sa potrebuje vyrovnať so svojimi ťažkosťami v bankovom sektore a ich dopadom na ekonomiku krajiny.
Od roku 2014 panuje v ruskej ekonomike výrazné napätie. Ceny ropy poklesli a Spojené štáty spolu s Európskou úniou uvalili na krajinu sankcie, ktoré pozastavili zahraničné investície. Zvýšili sa náklady na prístup ku peniazom a vzniknutý pokles ekonomickej aktivity nepriaznivo zasiahol bankový sektor.
Súvisiace: $ 100 investícia v mene Bitcoin má za 7 rokov hodnotu $ 72,9 miliónov!
Vo svetle týchto udalostí sa ruská centrálna banka rozhodla sprísniť svoju protikorupčnú kampaň. Takto plánuje vyriešiť konflikty s pochybnými a nevýkonnými bankami. Niektoré z nich sú zapojené do prania peňazí a znižujú tak dostupný kapitál na ruskom trhu. V posledných troch rokoch bolo zavretých takmer 100 bánk. Elvira Nabiullina, ktorá je šéfkou ruskej centrálnej banky, sa vyjadrila, že protikorupčné hnutie zo strany centrálnej banky bude pretrvávať prinajmenšom počas nasledujúcich dvoch rokov.
Obavy o likviditu
Zatváranie bánk je drahé. Celý proces stál doteraz Agentúru pre poistenie vkladov (APV) už $50 miliárd. Centrálna banka musí navyše postupovať opatrne, aby zatváranie bánk nevyvolalo nežiadanú krízu likvidity.
Miestne spoločnosti sa na banky spoliehajú najmä v oblasti likvidity svojich aktív. Dlhodobé nedostatky hotovosti v monoindustriálne zameraných regiónoch ruskej krajiny môžu vyvolať značné sociálne nepokoje. Centrálna vláda sa práve takýmto nepokojom bude snažiť vyhnúť.
Ako príklad uvádzame banku Tatfondbank v Tatárskej republike, ktorá bola vyšetrovaná v decembri minulého roku. Protestujúci občania žiadali od centrálnej vlády, aby miestnych zamestnávateľov prinútila vyplácať meškajúce mzdy. Problém s mzdami však mohol mať rôzne príčiny. Neefektívnosť podnikania nie je priamo spojená s bankovým sektorom. Rusko má však osobnú podnikateľskú kultúru, obzvlášť v regiónoch. Riaditelia spoločností sú blízkymi priateľmi majiteľov bánk. Toto prepojenie spôsobuje, že udalosti v bankovom sektore môžu nepriamo ovplyvniť fungovanie spoločností.
Osobné zväzky medzi miestnymi podnikateľmi, bankami a regionálnou administratívou sú zdrojom korupcie. Túto korupciu by centrálna vláda najradšej úplne odstránila, alebo aspoň značne zredukovala. Najčastejšími trestnými činmi, ktorých sa dopúšťali zatvorené banky, bolo požičiavanie peňazí spoločnostiam bez reálnej podnikateľskej činnosti, poskytovanie fiktívnych pôžičiek fyzickým osobám a podvody týkajúce sa cenných papierov. Kým sa však vyšetrovanie zameralo na podozrivé banky, po ich majiteľoch sa zľahla zem a zostali po nich iba diery v účtovných knihách. Tie musela zaplátať APV a vyplatiť poškodených klientov bánk.
Stop podvodom
Súčasný bankový systém je nepriehľadný. Centrálne autority ruskej vlády nedokážu dohliadať na jednotlivcov zapojených do regionálneho bankového systému. To umožňuje malým bankám fungovať viac či menej nezávisle. Na obmedzenie podvodov a ich vplyvu na ruskú ekonomiku však nestačí banky jednoducho pozatvárať. Vláda musí nájsť spôsob, ktorým bude možné podvodom predchádzať už v ich raných štádiách.
Jedným z možných riešení je zavádzanie technológií, ktoré by pomohli páchateľov identifikovať v reálnom čase. Práve preto zaujala ruská vláda pozitívnejší postoj ku kryptomenám.
Finančnú elitu nezaujíma priamo používanie digitálnych peňazí. Vláda vidí výhody hlavne v technologickom rozhraní, prostredníctvom ktorého tento typ platidla funguje. Kryptomeny nevydáva štát. Tradičné meny sú tlačené vládnymi organizáciami a v obehu sú prítomné vo svojej fyzickej podobe. Kryptomeny existujú výlučne v digitálnom svete.
Súvisiace: Čínske banky experimentujú so systémom podobným mene Bitcoin
Najúspešnejšou kryptomenou súčasnosti je bitcoin, ktorý bol verejnosti predstavený v roku 2009. Nové jednotky bitcoinu sa do obehu dostávajú pomocou algoritmov, ktoré zaručujú aj bezpečnosť budúcich transakcií. Ľudia môžu bitcoiny nakúpiť pomocou tradičnej meny na bitcoinových burzách alebo priamo v bankách. V krajinách, kde sú kryptomeny legálnym platidlom, za ne môžu nakupovať tovar a služby.
Vláda sa najviac obáva anonymity, ktorú kryptomeny poskytujú v rámci transakcií. Tá by mohla viesť k praniu peňazí. Bitcoin však ponúka oveľa menej anonymity ako predchádzajúce digitálne meny. Je postavený na obchodnom systéme s názvom blockchain, ktorý umožňuje sledovanie užívateľských transakcií.
Mapa rozšírenia používania bitcoinu k 21. aprílu 2017
Blockchain
Za narastajúcu popularitu a uznanie bitcoinu je zodpovedná práve platforma blockchain. Ľudia sa často zamýšľajú nad tým, kde a akým spôsobom sú uložené digitálne meny. Bitcoiny sa neuchovávajú v zložkách alebo na serveroch. Ich obeh je sledovaný pomocou systému blockchain. Jedná sa o hlavnú knihu, ktorá zaznamenáva a overuje časy jednotlivých realizovaných transakcií. Nesledujú sa teda samotné bitcoiny, ale bitcoinové transakcie.
Tento proces zhromažďuje záznamy o užívateľoch bitcoinu. Technológia blockchainu je postavená na nasledujúcich princípoch. Platforma zvyšuje účinnosť finančného sektoru vďaka trom základným črtám. Po prvé, blockchain nemá ústrednú databázu či server, do ktorého by bolo možné nabúrať sa. Je rozdelený medzi niekoľko počítačov, ktoré fungujú ako hostiteľské jednotky. Po druhé, platforma je dostupná užívateľom bitcoinu, ktorí môžu transakcie sledovať v reálnom čase. Po tretie, celý systém je dôkladne zašifrovaný.
Podobne ako ostatné technologické systémy, blockchain si môžu osvojiť a pre vlastné potreby prispôsobiť rôzni užívatelia. Napríklad klienti v rámci finančného sektora. Vlády a spoločnosti si môžu vytvoriť vlastnú verziu blockchainu alebo používať už existujúce bitcoinové rozhranie.
Okrem možnosti sledovať užívateľské transakcie ponúka blockchain množstvo výhod. Medzi ne patrí zvýšená rýchlosť spracovania operácií, nižšie poplatky vďaka absencii nadbytočnej byrokracie a znížené riziko vonkajšieho útoku. Všetky tieto výhody predstavujú pre ruský finančný systém lákavú alternatívu. Napriek tomu je však potrebné doladiť ešte mnoho detailov.
Súvisiace: Do roku 2030 môže mať kryptomena Bitcoin hodnotu $500 000
Pohľad do budúcnosti
Zatiaľ nie je jasné, či Rusko využije existujúce bitcoinové rozhranie v rámci celého svojho bankového sektora a jeho využitie bude následne regulovať pomocou legislatívy. Prednastavenú platformu by tiež mohlo využívať iba dočasne, kým si banky nevytvoria vlastný optimalizovaný systém. Ďalšou možnosťou je legalizácia kryptomeny a skúmanie toho, ako môže technológia blockchainu pomôcť ruskému finančnému sektoru.
Tiež sa nedá predpovedať, nakoľko bude Moskva týmto zmenám odolávať. Nedávna zmena názoru na používanie kryptomien má však jasný odkaz. Centrálne autority ruského národa rozumejú výhodám blockchainu a jeho potenciálnym dopadom na vývoj bankového sektora. Veria, že táto technológia im pomôže znížiť frekvenciu podvodov a celkovú korupciu. A to by viedlo k zníženiu vládnych výdavkov.
Preložil: Albert Rákai
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: ZeroHedge, FinancialSense
Facebook komentár